W obecnym świecie antykoncepcja rozwinęła się na tyle, że możemy przebierać w sposobach zabezpieczeń przed ciążą. Każda kobieta i każdy mężczyzna może więc bez problemu dopasować rodzaj antykoncepcji do swoich potrzeb i wymagań. Jednym z bardziej inwazyjnych, ale skutecznych sposobów jest implant antykoncepcyjny. Na czym polega ta metoda i czy warto się na nią decydować? Przeczytaj kilka informacji, zanim podejmiesz decyzję!

Czy warto założyć implant antykoncepcyjny?

Jak wygląda taki implant?  Kształtem przypomina on zapałkę lub igłę. Zazwyczaj jego długość to około 4 cm, a grubość 2 mm. Wszczepia się go pod skórą. Nie jest on widoczny, ale można go wyczuć dotykając miejsce, gdzie został wszczepiony.

Działanie implantu antykoncepcyjnego jest podobne do innych metod i bazuje na hormonach. Jednak zawiera on tylko progesteron, bez estrogenu. To właśnie estrogen bywa przyczyną wszelkich skutków ubocznych podczas stosowania innych środków. Implant hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjki macicy, co utrudnia plemnikom przedostanie się do środka. Zapobiega też dojrzewaniu endometrium. Zaleca się zakładanie implantu w pierwszych dniach miesiączki, gdyż wtedy działanie jest natychmiastowe. W kolejnych dniach cyklu zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni. Implant działa może działać od sześciu miesięcy do nawet pięciu lat! Jego wszczepianie jest bezbolesne.

Innym plusem tej metody jest wysoka skuteczność. Według wskaźnika Pearla tylko 0,01 jedna kobieta na przebadanych 100 zaszła w ciążę. Ponadto metoda jest bezpieczna i szybko odwracalna. Po usunięciu implantu płodność wraca już przy następnym cyklu bez żadnych zakłóceń.

Zobacz także: Tabletka dzień po – recepta online a recepta od lekarza rodzinnego

Gdzie założyć implant?

Implant antykoncepcyjny zakłada się przeważnie pod skórę ramienia, gdyż w tym miejscu jest ona cienka i ułatwia rozprzestrzenianie się progesteronu po organizmie. Zazwyczaj jeśli kobieta jest praworęczna, implant wszczepia się w lewe ramię i na odwrót. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Jest on krótki i bezbolesny.

Ile kosztuje implant antykoncepcyjny?

Jedną z wad implantu antykoncepcyjnego jest jego cena. Założenie go wynosi około 1000 zł. Ponadto niewiele klinik w naszym kraju oferuje tę metodę.

Oprócz tego należy też uważać na takie skutki uboczne jak zanik miesiączki lub problemy z jej regularnością. U niektórych kobiet z wszczepionym implantem zaobserwowano depresję. W takich przypadkach implant należy usunąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj