Badanie USG dopochwowe (inaczej transwaginalne) powinno być rutynowym badaniem przeprowadzanym regularnie podczas wizyt u ginekologa od czasu rozpoczęcia współżycia. Badanie powinno się wykonywać podczas każdej kontroli u ginekologa, najrzadziej raz na dwa lata. Pozwala ono na ocenę nieprawidłowości zachodzących w narządach płciowych kobiety i jest metodą dużo bardziej dokładną niż USG przez powłoki brzuszne. Badanie jest stosowane do stwierdzenia wielu chorób, wykonuje się je również w ciąży. USG dopochwowe jest bezbolesne, całkowicie bezpieczne i trwa zaledwie kilka minut, a pomaga wykryć choroby we wczesnym stadium, dlatego bardzo ważne jest żeby nie unikać jego wykonywania.

Kiedy zaleca się wykonanie USG dopochwowego?

USG dopochwowe jest badaniem, które powinno być wykonywane regularnie, nie tylko w przypadku zauważenia jakichkolwiek dolegliwości. Dobrze jest wykonywać USG dopochwowe podczas każdej wizyty kontrolnej u ginekologa, szczególnie, gdy kobieta rozpoczęła już współżycie seksualne. Poza tym, USG transwaginalne zaleca się, gdy kobieta skarży się na bóle podbrzusza oraz jeżeli występują nieoczekiwane krwawienia z dróg rodnych lub nieregularne miesiączki. USG dopochwowe służy również wykrywaniu wad anatomicznych układu rodnego. Jest to badanie, które wykonuje się w przypadku problemów z zajściem w ciążę lub donoszeniem ciąży. USG dopochwowe pozwala zweryfikować podejrzenie występowania zespołu policystycznego jajnika albo torbieli lub guza na jajnikach. Poza tym, badanie to jest wykonywane u kobiet w ciąży. Szczególny typ USG, jakim jest badanie dopochwowe jest stosowane do rozpoznania ciąży na wczesnym etapie oraz do oceny, czy ciąża przebiega prawidłowo oraz czy nie doszło do ciąży pozamacicznej. W drugim i trzecim trymestrze, USG dopochwowe wykonuje się bardzo rzadko, zazwyczaj, jeśli wystąpią jakieś niepokojące objawy.

Jak wygląda badanie USG dopochwowe i jak się do niego przygotować?

Badanie USG dopochwowe polega na wprowadzeniu do pochwy sondy, dzięki której możliwe jest oglądanie narządów płciowych. Sonda ma średnicę około 2cm i emituje fale ultrasonograficzne. Podczas badania pacjentka leży na specjalnym łóżku. Kobieta musi rozebrać się od pasa w dół, jednak w większości gabinetów dostępne są  jednorazowe spódniczki, w które należy się ubrać. Lekarz nakłada na sondę ultrasonograficzną żel konieczny do zobrazowania narządów płciowych oraz jednorazową powłoczkę, a także preparat, który ułatwia wprowadzenie sondy do pochwy badanej kobiety. Niekiedy, powłoczkę i żel zastępuje prezerwatywa. W czasie badania ginekolog ogląda narządy płciowe i wykonuje pomiary. Ocenia między innymi grubość błony śluzowej macicy, a także położenie, wielkość oraz budowę wewnętrzną jajników. Zwraca uwagę również na to, jak zbudowana jest szyjka macicy. Jeżeli w tym obszarze zauważa się jakieś nieprawidłowości, bardzo możliwe, że ma się do czynienia z nowotworem w zaawansowanym stadium, dlatego istotne jest również regularne wykonywanie cytologii, która pozwala na wczesne wykrycie zmian. Badanie USG trwa kilka minut, a wynik jest dostępny natychmiast. Lekarz obserwuje narządy na ekranie, a poza tym, ma możliwość wykonania odpowiednich zdjęć. Przed przeprowadzeniem badania lekarz zapyta o datę ostatniej miesiączki oraz o to, czy kobieta rozpoczęła już współżycie. W przypadku, gdy kobieta jest dziewicą, USG wykonuje się przez powłoki brzuszne lub odbyt. Podczas badania warto mieć ze sobą wyniki poprzedniego USG, o ile było wykonywane. Do USG transwaginalnego nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, nie ma konieczności odstawiania zażywanych leków albo bycia na czczo. Jedynym zaleceniem jest to, aby przed badaniem opróżnić pęcherz, ponieważ zapełniony, może uniemożliwiać obejrzenie narządów wewnętrznych. Badanie jest w pełni bezpieczne i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych. Czasami może pojawić się uczucie dyskomfortu, jednak ten delikatny ból bardzo szybko mija. USG dopochwowe można wykonywać dowolnie często, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj