Angiografia nerkowa przeprowadzania jest w celu znalezienia przyczyny nieprawidłowego funkcjonowania układu moczowego.

Radiologiczna obserwacja tętnic nerkowych pomaga znaleźć różnego typu chorobliwe stany tych narządów. Dzięki zastosowaniu kontrastu, na obrazie widać dokładnie budowę tętnic i można ocenić, czy wystąpiły nieprawidłowości, np. zwężenie tętnic, które oznacza miażdżycę.

Angiografia nerkowa: Przebieg badania

Do tętnic udowych kontrast dostaje się poprzez tętnicę udową. Uwidoczniony obraz jest zatrzymywany dzięki sesji zdjęć rentgenowskich. Widać na nich dokładnie niebezpieczne zwężenia tętnic. Jeśli układają się one centralne, lekarz zdiagnozuje miażdżycę. Jeśli są to naprzemienne ciągi zwężeń oraz rozszerzeń, tworzące kształt sznura koralików, to prawdopodobnie mamy do czynienia z dysplazją. Są też dodatkowe objawy świadczące o nieprawidłowościach w tętnicach nerkowych: rozszerzenie tętnicy przed zwężeniem, nieodpowiednie tempo przepływu kontrastu z krwią, nieodpowiednie wymiary samej nerki. Badanie uwidacznia też ewentualne nadciśnienie tętnicze, zapalenie tętnic, tętniaki, zatory, wszelkie uszkodzenia tętnic i guzy. Podczas angiografii nerek lekarz może pobrać próbkę krwi do dalszych badań laboratoryjnych. Powikłania zwykle nie występują, rzadko w miejscu wkłucia tworzy się krwiak.

Angiografia nerkowa: Wskazania do badania

Badanie angiograficzne nerek wymaga od pacjenta przygotowania, jest bowiem badaniem inwazyjnym. Poprzedzają ją badania dodatkowe, między innymi USG i tomografia komputerowa. Przed badaniem pacjent jest nawadniany, musi zgłosić się na nie na czczo. Stosuje się znieczulenie miejscowe i leki uspokajające. Samo badanie trwa około 60 minut. Na badanie lekarze kierują tylko w szczególnych wypadkach, są to: nadciśnienie tętnicze, uszkodzenia nerek, guzy w nerkach, gruźliza nerki, podejrzenie zwężenia tętnicy nerkowej lub kontrola po leczeniu zwężenia, obecność tętniaka lub naczyniaka, obecność krwi w moczu. Dyskwalifikuje z badania natomiast: problemy z krzepliwością krwi, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, ciąża, alergie, szpiczak mnogi, wole toksyczne.

Leczysz nerki? Sprawdź co oznacza wynik badania krwi eGFR?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj