Endoskopia

Endoskopia śródpiersia zwana jest również mediastinoskopią lub wziernikowaniem śródpiersia. Podczas badania za pomocą specjalnego aparatu ogląda się śródpiersie, możliwe jest również pobranie fragmentów tkanek do dalszego badania. Badanie przeprowadza się między innymi w diagnostyce nowotworów oraz chorób układu chłonnego.

Endoskopia śródpiersia – jakie są wskazania do przeprowadzenia badania?

Badanie endoskopowe śródpiersia jest stosowane wówczas, gdy problemy zdrowotne pacjenta nie mogą zostać zdiagnozowane w inny sposób. Badanie jest przydatne między innymi w sytuacjach, gdy zdjęcia radiologiczne dają niejasny obraz, który nie pozwala na jednoznaczne postawienie diagnozy. Endoskopię śródpiersia przeprowadza się u pacjentów z podejrzeniem chorób dróg oddechowych, przełyku, węzłów chłonnych, opłucnej oraz płuc. Jednym ze wskazań do przeprowadzenia tego typu badania są powiększone węzły chłonne śródpiersia, którym nie towarzyszą inne objawy. Podczas endoskopii pobiera się tkanki do badania histopatologicznego oraz do posiewu, w celu rozpoznania obecności różnych bakterii, w tym prątków gruźlicy. Badanie pozwala na wykrycie nowotworów śródpiersia, chorób układu chłonnego, a także płuc.

Jak przygotować się do badania endoskopowego śródpiersia?

Zazwyczaj przed badaniem endoskopowym śródpiersia przeprowadza się badania dodatkowe, takie jak badanie EKG, oznaczenie grupy krwi oraz badania radiologiczne klatki piersiowej. Podczas wywiadu lekarskiego koniecznie trzeba poinformować specjalistę o wszelkich wadach serca, zaburzeniach rytmu serca, nieprawidłowym ciśnieniu, skłonności do krwawień oraz wszystkich aktualnych i przebytych chorobach, a także przyjmowanych lekach. Warto mieć ze sobą wyniki poprzednio wykonywanych badań.

Jak przebiega badanie endoskopowe śródpiersia?

Endoskopia śródpiersia jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym. Przed badaniem pacjent rozbiera się i kładzie na łóżku chirurgicznym, gdzie przykrywany jest prześcieradłem. Po znieczuleniu lekarz odkaża skórę, w miejscu, gdzie będzie wykonywane cięcie. Następnie skóra jest przecinana na długości około 3 – 5 centymetrów w okolicach rękojeści mostka. Kolejnym etapem zabiegu jest odsłonięcie tchawicy. Później między tchawicę a mostek wprowadzany jest aparat wyposażony w źródło światła. Po dotarciu do węzłów chłonnych, za pomocą igły punkcyjnej albo szczypiec są one wycinane w całości lub pobrany zostaje fragment tkanek do badania histopatologicznego lub mikrobiologicznego. Wycinek jest odpowiednio zabezpieczany, a później wysyłany do laboratorium, w którym próbki są poddawane analizie. Gdy próbki zostaną pobrane, zakładane są szwy i jałowy opatrunek. Badanie trwa około 30 – 45 minut.

Po badaniu zaleca się, aby pacjent pozostawał w pozycji leżącej, nie wykonywał gwałtownych ruchów i odpoczywał. Zazwyczaj zostaje w szpitalu przez dwie doby po przeprowadzeniu badania endoskopowego. Czasami pacjentowi zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych. Po około tygodniu pacjent musi zgłosić się na zdjęcie szwów. Badanie jest bezpieczne, jednak wiąże się z pewnym ryzykiem powikłań. U pacjentów po badaniu endoskopowym śródpiersia mogą wystąpić takie dolegliwości jak napady kaszlu, uciążliwa chrypka, zaburzenia połykania czy krwawienie w miejscu, gdzie wykonywane było nacięcie. Może wystąpić również zakażenie rany, jednak taka sytuacja nie powinna się zdarzyć, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, a pacjent będzie stosował się do zaleceń dotyczących pielęgnacji miejsca, w którym wykonywane było cięcie. Rzadko podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia nerwów, przełyku, górnego odcinka dróg oddechowych lub opłucnej oraz krwawienia z dużych naczyń, takich jak na przykład aorta.

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię