Wybierasz się na wakacje i jesteś w trakcie pakowania, wybierania noclegów i planowania wycieczek? To super, ale czy pamiętasz o bezpieczeństwie? Każde wakacje mogą być zrujnowane przez takie niedopatrzenie. Warto więc pamiętać o ubezpieczeniu, ale czy to podstawowe wystarczy? Nie zupełnie. Dlatego dobrze jest pomyśleć także dodatkowym ubezpieczeniu jak ubezpieczenie od chorób przewlekłych.

Czym są choroby przewlekłe?

Nie wiesz, jak prawidłowo zdefiniować chorobę przewlekłą? Ubezpieczyciele określają ją w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia) jako choroby, które charakteryzyją się następującymi cechami: są trwałe lub trawają od dłuższego czasu (dłużej niż pół roku), prowadzą do inwalidztwa, wymagają długiej rehabilitacji lub skomplikwanego lecznictwa, obserwacji lub ciągłego nadzoru lekarza; spowodowane zostały nieodwracalnymi czynnikami patologicznymi.

No dobrze, ale w takim razie, które choroby możemy zakwalifikować do chorób przewlekłych? Są to między innymi: nadciśnienie tętnicze, astma, cukrzyca, niedokrwiennośc serca, niewydolność sercowa, alergie, nowotwory, przewlekłe owrzodzenia, epilepsja i reumatologiczne zapalenie stawów. Jeśli więc chorujesz, na którąś z takich chorób, to ubezpieczenie od chorób przewlekłych może ci się bardzo przydać.

Dlaczego kupić ubezpieczenie od chorób przewlekłych?

Należy pamiętać, że podstawowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje chorób przewlekłych. To ubezpieczenie dodatkowe, które wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale jednak lepiej jest je mieć, o ile wiesz, że chorujesz, na którąś z wymienionych chorób.

Wiele razy zdarzały się sytuacje, w których ubezpieczyciel nie chciał zwrócić kosztów leczenia w trakcie podróży właśnie ze względu na brak tego ubezpieczenia. Trzeba wtedy zapłacić za wszystko z własnej kieszeni i żaden prawnik nam nie pomoże, gdyż zapewne nie doczytałeś/łaś ogólnych warunków umowy, w której było napisane, że decydujesz się na podstawowy zakres ubezpieczenia, czyli bez chorób przewlekłych.

Wyobraź sobie więc taką sytuację: jesteś na wakacjach i nagle stan twojego zdrowia pogarsza się, a objawy twojej choroby się zaostrzają. Musisz iść do lekarza, a nagle okazuje się, że twoje ubezpieczenie nie pokryje niekiedy sporych kosztów leczenia za granicą. Wakacje zrujnowane, nerwy oraz pieniądze stracone. Lepiej nie ryzykować.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie od chorób przewlekłych?

Trzeba też pamiętać, że ubezpieczenie to może również nie zadziałaś jeśli: zapomnisz zabrać swoich lekarstw albo jeżeli chorujesz na takie choroby jak: wady wrodzone, depresja, zaburzenia psychiczne, nerwice oraz AIDS lub HIV. W zakres ubezpieczenia nie wchodzą także zaplanowane wcześniej wizyty kontrole i konsultacje jak na przykład dializa. Pamiętaj też, że twoja choroba musi być zdiagnozowana przed wyjazdem.

Ubezpieczenie od chorób przewlekłych – koszty

U większości ubezpieczycieli rozszerzenie ubezpieczenia o choroby przewlekłe wiąże się z dodatkowym kosztem w wysokości około 100-200 zł. Niemniej jednak bezpieczeństwo w podróży jest bezcenne.

Widzisz więc, że przed twoją wymarzoną podróżą warto wykupić ubezpieczenie od chorób przewlekłych, jeśli posiadasz zdiagnozowaną chorobę. Ciesz się bezpiecznymi wakacjami!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj