Niestety, w ostatnich latach zachorowalność na grzybicę stale wzrasta i zaczyna stanowić poważny problem społeczny i epidemiologiczny. Polska na tej niechlubnej liście zajmuje czwarte miejsce. Należy przyznać, że dotychczas problem zakażeń grzybicznych, był bagatelizowany. Problem jest na tyle poważny, że wśród losowo przebadanych osób u 42% z nich rozpoznano grzybicę stóp, u 21% grzybicę paznokci. W zasadzie każdy z nas powinien się poważnie zastanowić nad tym, co należy zrobić, by ustrzec się tej wcale nie łatwej do wyleczenia choroby.

Grzybica jest chorobą wywoływaną, przez różne gatunki grzybów. Zarazić się nią można poprzez kontakt z jej zarodnikami. Niestety, znajdują się w zasadzie wszędzie, w sierści zwierząt, na wszelkiego rodzaju wykładzinach czy dywanach, na meblach w wolnostojącej wodzie, w glebie. Do rozwoju zarodki grzybów potrzebują odpowiednich warunków, czyli środowiska, gdzie jest: ciepło, mokro i ciemno.

Wbrew pozorom, grzybica nie bierze się z powodu braku higieny. Wprost przeciwnie, zbyt częste mycie, używanie do mycia mydła o nieodpowiednim pH, osłabia naturalne bariery ochronne skóry.  Zatem, należy pamiętać, by do mycia ciała używać mydła o odpowiednim pH. Zbyt częste, przesadne mycie osłabia naturalną barierę ochronną skóry, w postaci jej naturalnych bakterii. Trzeba odpowiednio dbać o higienę, ale nie należy tego robić przesadnie. W ten sposób możemy wyjałowić skórę, tak, że stanie się bardziej podatna na zarażenie zarodkami grzybicy. Prosta zasada – tam, gdzie znajdują się bakterie, tam nie ma grzybów.

Jeśli będziesz wiedział, w jaki sposób można zarazić się grzybicą, z pewnością będziesz pamiętał, w jaki sposób zminimalizować możliwość zakażenia. Do grup ryzyka należą osoby, które: przebywają w ciemnych, wilgotnych i ciepłych pomieszczeniach; osoby korzystające z basenów, saun, publicznych prysznicy, odwiedzający ośrodki sportowe; pracownicy pralni, hut, kopalń, żołnierze, policjanci, sportowcy – wszyscy, którzy podczas wykonywania swoich obowiązków silnie się pocą; ci, którzy narażają swoją skórę na bezpośredni kontakt z podłożem, które może być zarażone.

Zobacz także: Grzybica paznokci – jak się jej pozbyć?

O czym zatem należy pamiętać, by unikać zarażenia się grzybicą:

  • korzystając z ogólnie dostępnego prysznica, wchodź zawsze w klapkach lub innym obuwiu zabezpieczającym
  • do codziennej higieny używaj mydła o odpowiednim pH, pamiętaj żeby nie przesadzać z higieną, by nie wyjałowić skóry
  • gdy jesteś na basenie, po wyjściu z wody koniecznie weź prysznic, po terenie poruszaj się w plastikowym obuwiu
  • przymierzając buty w sklepie, pamiętaj, by założyć na stopy skarpety (najlepiej swoją, przyniesioną z domu)
  • staraj się nigdy nie chodzić bosymi stopami po wykładzinach hotelowych, czy tych w sklepowych przymierzalniach
  • staraj się nosić bawełniane skarpety, unikaj obuwia, w którym stopa nie oddycha
  • unikaj noszenia ciężkich, opinających ściśle kostkę butów itd.
  • profilaktycznie używaj dezodorantów, pudrów i kremów leczniczych

W obecnej chwili istnieje wiele skutecznych metod walki z tą chorobą. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy natychmiast zgłoś się do lekarza dermatologa.

Czytaj również: Grzybica stóp – jakie są objawy i jak sobie z nią poradzić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj