fot.elements.envato.com

Uczulenie na słońce można łatwo pomylić z oparzeniami słonecznymi. Warto znać różnice między nimi po to, aby odpowiednio zareagować. Sprawdź, jakie są charakterystyczne objawy uczulenia na słońce i jak sobie z nim radzić.

Na czym polega uczulenie na słońce?

Uczulenie na słońce to nadwrażliwość skóry na promienie słoneczne. Oznacza to nieprawidłową reakcję organizmu na dawkę promieniowania, która u innej osoby nie wywołuje niepożądanych objawów. Wyróżnia się nadwrażliwość spowodowaną np. niedoborami witaminy B3 oraz taką, która pojawia się wskutek stosowania niektórych leków czy kosmetyków. Niekiedy powodem są choroby, które zaostrzają się pod wpływem światła np. toczeń rumieniowaty. W niektórych przypadkach nie ma konkretnego czynnika powodującego uczulenie na słońce. Nadwrażliwość na słońce najczęściej pojawia się u dzieci i osób z jasną karnacją, które są wyjątkowo podatne na oparzenia słoneczne.

Uczulenie na słońce – objawy

Objawy uczulenia pojawiają się kilka lub kilkanaście minut po ekspozycji na słońce. Zdarza się, że występują one nawet po 48 godzinach. Warto zaznaczyć, że mogą się one pojawić zarówno w miejscach nieosłoniętych od słońca, jak i w tych zakrytych.

Do charakterystycznych objawów uczulenia na słońce należą:

  • pokrzywka słoneczna,
  • swędzące plamy i pęcherzyki,
  • zaczerwienienie i pieczenie skóry,
  • wyprysk słoneczny,
  • opuchlizna.

Powyższe objawy występują w postaci zmian skórnych na ramionach, klatce piersiowej, szyi czy dłoniach. Oprócz tego mogą wystąpić bóle głowy, gorączka, dreszcze i nudności. Niekiedy pojawia się świszczący oddech, zaczerwienienie spojówek czy złe samopoczucie. Warto zaznaczyć, że jeśli alergię wywołały kosmetyki lub zioła, na skórze mogą pojawić się przebarwienia, które trudno jest usunąć.

Zobacz także: Pralko-suszarka: jak działa?

Uczulenie na słońce – przyczyny

Uczulenie na słońce może być wywołane m.in. przez różnego rodzaju preparaty takie jak leki przeciwcukrzycowe, antybiotyki, antydepresanty, leki przeciwbólowe czy przeciwgrzybicze. Przyczyną okazują się też olejki eteryczne (sandałowy, cytrusowy) i substancje zapachowe. Nadwrażliwość mogą powodować także zioła np. pietruszka zwyczajna, rumianek pospolity, nagietek lekarski, figa pospolita, cykoria lub bylica pospolita. Uczulać mogą także konserwanty oraz składniki filtrów przeciwsłonecznych. Warto dodać, że do powstania zmian skórnych związanych z uczuleniem na słońce, niezbędny jest wcześniejszy kontakt z danym alergenem.

Jak leczyć uczulenie na słońce?

W razie wystąpienia objawów uczulenia na słońce zastosuj okłady chłodzące takie jak żel z aloesu. Możesz skorzystać z maści natłuszczających, kremów z hydrokortyzonem zmniejszających świąd czy doustnych leków antyhistaminowych. Pamiętaj, żeby nie przebywać na słońcu przez długi czas, a jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy nadwrażliwości na słońce, koniecznie przenieś się do cienia. Unikaj słońca w godzinach 11-15, kiedy promieniowanie jest najsilniejsze. To właśnie wtedy najczęściej dochodzi do oparzeń. Oprócz tego, przed ekspozycją na słońce, nałóż krem z wysokim filtrem. W ten sposób nie tylko ochronisz skórę przed szkodliwymi promieniami, lecz także spowolnisz proces starzenia się skóry i zminimalizujesz ryzyko pojawienia się np. nowotworu skóry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj