Grzybica stóp bywa bardzo często określana chorobą sportowców i klubów fitness. Nie jest to oczywiście nieuzasadnione, ponieważ właśnie w takich miejscach jak baseny, kluby sportowe czy sauny najłatwiej zarazić się tym rodzajem infekcji. Ta z pozoru niegroźna choroba nie spowoduje oczywiście jakiegoś trwałego uszczerbku na zdrowiu, ani nie zalicza się do chorób obłożnych, ale wszyscy, którzy mają już za sobą ten rodzaj infekcji wiedzą doskonale jak skutecznie może uprzykrzyć życie.

Czym tak w zasadzie jest grzybica? Należy ona do chorób wysoce zakaźnych, która spowodowana jest przez grzyby o mikroskopijnych rozmiarach. Atakuje ona zazwyczaj skórę w okolicach stóp oraz paznokci poprzez bezpośredni kontakt z grzybami. Do infekcji dochodzi najczęściej w miejscach ciepłych i wilgotnych, gdzie grzyby mają idealne warunki do rozwoju. Mowa tutaj między innymi o basenie, siłowni czy innych miejscach, gdzie przewija się na boso znaczna ilość osób. Zarazić można się również poprzez kontakt z obuwiem, odzieżą lub ręcznikiem osoby chorej na grzybicę. Przy pierwszych objawach tej choroby warto zadbać o to, aby nie narazić na nią innych domowników, ponieważ zwłaszcza w domu łatwo o rozsianie grzybów po wszystkich pomieszczeniach.

Rodzaje grzybicy stóp i ich objawy

Grzybica potnicowa stóp wywołana jest przez dermatofity o nazwie Trichophyton. Tak jak inne rodzaje grzybicy jest ona mocno zakaźna i zalecane jest jej natychmiastowe leczenie przy pierwszych objawach. Grzybicę potnicową stóp rozpoznać można po charakterystycznych pęcherzykach wypełnionych białą, przezroczystą substancją. Towarzyszy im rumień oraz bardzo często wysięk. Pęcherzyki te występują najczęściej w środkowej części stopy.

Międzypalcowa grzybica stóp jest zaliczana do najczęściej występujących wśród populacji. Dorobiła się ona potocznego określenia jako stopa atlety, ponieważ to sportowcy padają najczęściej ofiarą tego rodzaju grzybicy. Rozpoznanie choroby odbywa się dzięki analizie skóry między czwartym, a piątym palcem – to właśnie między nimi najczęściej zbiera się wilgoć. Dodatkowo anatomia stopy powoduje, że między tymi palcami jest najmniej przestrzeni, a co za tym idzie jest tam również najcieplej. Pierwszym objawem jest pęknięta skóra, która daje się odczuć zwłaszcza przy wycieraniu stopy po kąpieli. To właśnie na ręczniku grzyby wędrują na kolejne palce i tam się rozwijają, a z czasem pojawia się obrzęk oraz pieczenie.

Grzybica złuszczająca jak sama nazwa wskazuje jest chorobą, która polega na łuszczeniu i rogowaceniu naskórka na całych stopach. Wyjątkowo uciążliwą odmianą grzybicy złuszczającej jest jej mokasynowa odmiana, która charakteryzuje się tym, że oprócz podeszwy atakuje również brzegi stóp. Każdy rodzaj grzybicy, które zostały wymienione powoduje często nieznośny świąd oraz pieczenie – czasem do tego stopnia, że utrudniają nawet najprostsze czynności w domu czy pracy.

Jak najefektywniej pozbyć się grzybicy?

Grzybica stóp należy do grupy chorób, które leczyć można bez wizyty u dermatologa czy lekarza rodzinnego. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów środków, które kupić można bez recepty. Zazwyczaj środkami na pozbycie się grzybów z okolic stóp są różne maści. Stosuje się je na całkowicie suchą i czystą stopę kilka razy dziennie (zazwyczaj 1 – 2 razy). Zaletą tego rodzaju środków jest skład substancji czynnej, z której się składają. Mowa tutaj o kwasie undecylenowym i undecylenianie cynku, które skutecznie zabijają również młode zarodniki grzybów. Inną zaletą maści jest to, że natłuszcza skórę, co jest istotne w przypadku rogowacenia i złuszczania naskórka. Innymi środkami do walki z grzybicą są: aerozole, żele, roztwory jodu, mydła przeciwgrzybiczne oraz talki i pudry. Przy zakupie wyżej wymienionych środków warto również zasięgnąć porady farmaceuty.

Zobacz także: Pękające paznokcie – przyczyny, profilaktyka i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj