Stymulacja rozwoju intelektualnego niemowlęcia jest niezwykle istotną kwestią w rozwoju. Najprostszym sposobem na prawidłowy rozwój dziecka jest poświęcanie mu dużo uwagi i zabawa z nim.

Rozwój u każdego niemowlęcia przebiega w indywidualnym tempie, choć w ściśle określonych ramach, których przekroczenie przez dziecko, powinno być dla rodziców niepokojące. Można ów proces uczynić bardziej efektywnym, okazuje się bowiem, że to, jak szybko i na ile rozwinie się intelekt dziecka zależy od jego odpowiedniej stymulacji, choć nie wyłącznie. Nie oznacza to jednak, że niemowlę w pierwszych minutach po narodzinach należy zapisywać na zaawansowany kurs szkolenia dla przyszłych geniuszy. Wystarczy poświęcać dziecku dużo uwagi i starać się bawić się z nim, a nie tylko je oporządzać.

Rozwój zmysłów dziecka a rozwój intelektualny

Warto wiedzieć, że rozwój zmysłów (słuchu, węchu, wzroku, dotyku, smaku) ma ogromny wpływ na intelekt dziecka. Wniosek jest więc prosty – niemal każda aktywność, która angażuje zmysły będzie pobudzała rozwój intelektualny niemowlęcia. Ważne, by były to zabawy powodujące bodźce pozytywnie wpływające na zmysły.

Stymulacja rozwoju intelektualnego niemowlęcia – stymulacja poszczególnych zmysłów

Zacznijmy od dotyku, ponieważ to on odgrywa najistotniejszą rolę w pierwszych chwilach życia człowieka. Dziecko początkowo poznaje świat przez dotyk. Dotyk jest dla niego kluczowy w relacji z matką i innymi bliskimi – potrzebuje być przytulane, czuć ciepło innego ciała, by czuło się bezpieczne. Podstawą rozwoju jest więc tutaj okazywanie czułości. Warto pozwalać dziecku dotykać dłońmi i bosymi stópkami wszystkiego, co dla niego bezpieczne, by dotyk bezpośrednio na nie wpływał.
Łatwy do stymulacji jest słuch To bardzo wrażliwy zmysł, który kształtuje się już w czasie ciąży, ponieważ dziecko znajdujące się w brzuchu mamy odbiera dźwięki, kojarzy głos mamy, często słuchaną przez nią muzykę itd. By wpływać na rozwój słuchu niemowlęcia wystarczy dużo do niego mówić, śpiewać mu i czytać. Warto włączać niemowlęciu muzykę, która pozytywnie oddziałuje na mózg (w badaniach przoduje tutaj Mozart). Dobrze działają zabawki, które wydają przyjemne dźwięki. Przede wszystkim zaś należy chronić niemowlę przed nadmiernym hałasem i kakofonicznymi dźwiękami.

Rozwój smaku to może być spore wyzwanie, ponieważ niemowlęta i dzieci zwykle są wybredne, a nasze przyzwyczajenia związane z ich dietą dość mocno nas ograniczają. Ważne, żeby od początku ograniczyć udział soli i cukru w diecie, za to możliwie jak najszybciej wprowadzać różnorodne smaki i gdy tylko to możliwe – przyprawy, które nie są solą. Ćwiczenie wzroku u niemowlęcia jest proste – wystarczy zachęcać go do skupiania wzorku przybliżając i oddalając twarz. Można pokazywać mu bardzo wyraźnie kolorowe przedmioty, bo niemowlęta zwracają na nie uwagę. Pobudzanie węchu warto zacząć od ograniczenia tego, co może mu przeszkadzać, a więc sztucznych odświeżaczy powietrza itd. Dziecko powinno poznawać najpierw naturalne zapachy.

Czytaj więcej na temat dziecka >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj