fot.elements.envato.com

Opalanie ma wiele korzyści, ale warto też pamiętać o zagrożeniach z nim związanych. Nieodpowiednie korzystanie z kąpieli słonecznych nie tylko prowadzi do szybszego starzenia się skóry i pojawienia się zmarszczek, lecz także zwiększa się ryzyko zachorowania na nowotwory skóry np. na czerniaka. O czym pamiętać podczas opalania się i jakich zasad przestrzegać, aby długo cieszyć się zdrowiem i dobrym wyglądem?

Negatywne skutki opalania

Do Ziemi docierają trzy rodzaje promieni UV, ale to przede wszystkim promienie UVA są dla nas szczególnie niebezpieczne. Głównie dlatego, że przenikają przez chmury i szyby, a ich poziom jest taki sam przez cały rok. Oprócz tego nie powodują oparzeń, a ich negatywne skutki są widoczne dopiero po wielu latach. Skóra staje się szorstka, przesuszona, zniszczona i mniej jędrna, pojawiają się zmarszczki i liczne przebarwienia. Niekiedy dochodzi do pękania naczynek i utrwalonego rumienia, który z kolei może prowadzić do rozwinięcia się trądziku różowatego. Warto dodać, że nieodpowiednie korzystanie ze słońca może przyczyniać się do zapalenia spojówek i uszkodzenia siatkówki oraz soczewki oka. Jednak najgroźniejszym skutkiem opalania się jest zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór skóry np. czerniaka.

Jak bezpiecznie się opalać?

Każdy nieco inaczej reaguje na działanie promieni słonecznych, ale szczególnie powinny uważać osoby z piegami o jasnej karnacji, rudych i blond włosach, gdyż to u nich najszybciej pojawiają się oparzenia słoneczne. O czym więc należy pamiętać, aby móc bezpiecznie korzystać ze słońca?

  1. Wybierz odpowiedni filtr. Najlepiej sprawdzi się SPF 30, a jeśli potrzebujesz większej ochrony, doskonale poradzi sobie SPF 50. Pamiętaj jednak, że nawet wtedy możesz się lekko opalić – filtry nie chronią w 100%.
  2. Zastosuj filtr 20-30 minut przed wyjściem na słońce. W ten sposób krem ochronny lepiej wchłonie się w skórę i zabezpieczy przed szkodliwym promieniowaniem. Ponadto masz wtedy pewność, że ubranie nie zetrze warstwy kosmetyku. Dla zapewnienia większej ochrony nałóż filtr ponownie 15-30 minut po ekspozycji na słońce. Powtarzaj tę czynność raz na 3-4 godziny i za każdym razem po wyjściu z wody. Grubą warstwą posmaruj całe ciało – nie zapominaj o plecach, karku, podbiciach stóp, uszach, dekolcie i twarzy. Jeśli masz znamiona, dobrze jest je zakleić plastrem i uważnie obserwować. W razie wystąpienia krwawienia lub zaczerwienienia koniecznie udaj się do lekarza.
  3. Chroń głowę i oczy. Koniecznie pamiętaj o zabezpieczeniu głowy kapeluszem z dużym rondem lub czapką z daszkiem. Natomiast do ochrony oczu dobrze jest wybrać okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, który blokuje aż 99% promieniowania i sprawdzi się o wiele lepiej niż przyciemniane czy kolorowe szkła. Brak ochrony oczu i głowy może prowadzić m.in. do zaćmy, nowotworu oka oraz innych groźnych chorób.
  4. Pamiętaj o nawadnianiu się i nawilżaniu skóry. W przeciwnym razie może dojść do odwodnienia. Warto więc mieć przy sobie butelkę wody. Natomiast po opalaniu dobrze jest wziąć prysznic, aby zmyć resztki filtru do opalania, a następnie nałożyć balsam. Najlepiej, żeby zawierał witaminę A, E i B5 oraz aloes, które złagodzą podrażnienia, wspomogą regenerację naskórka, nawilżą skórę oraz zapobiegną jej łuszczeniu.
  5. Nie wychodź na słońce między 11:00 a 15:00. W tym czasie promienie słoneczne są najsilniejsze. Bezpośrednia, długotrwała ekspozycja na słońce w podanych godzinach grozi poważnymi poparzeniami skóry, przegrzaniem organizmu lub udarem.
  6. Rób przerwy. Kilkugodzinne przebywanie na słońcu, nawet podczas stosowania filtrów ochronnych, może być szkodliwe. Warto więc ograniczyć kąpiele słoneczne, zwłaszcza jeśli w trakcie pojawi się pieczenie lub zaczerwienienie ciała.
  7. Uważaj na cień. Należy pamiętać, że promienie słoneczne odbijają się od piasku i wody, w związku z czym w cieniu również możesz się opalić. Podobnie w pochmurne dni, kiedy nawet 90% promieni przenika przez chmury i powoduje nieprzyjemne oparzenia.
  8. Zwróć uwagę na to, czy nie masz przeciwwskazań do opalania. Na słońce nie powinny się wystawiać osoby z chorobami skóry, z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi i grzybiczymi. Przeciwwskazaniami są także aktywny trądzik, skóra naczyniowa, świeże tatuaże oraz niektóre choroby przewlekłe np. epilepsja. Z kąpieli słonecznych nie powinny korzystać także osoby po depilacji laserowej czy woskiem. Co więcej, niektóre leki w połączeniu ze słońcem mogą powodować wystąpienie odczynu fotoalergicznego lub fototoksycznego. Szczególnie niebezpieczne są antybiotyki oraz leki hormonalne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwtrądzikowe, moczopędne i beta-blokery.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj