fot. elements.envato.com

Jak leczyć niepłodnośćProblem z zajściem w ciążę dotyka coraz większej ilości par. Przyczyn niepłodności jest bardzo dużo, od czynników anatomicznych (np. nieprawidłowa budowa macicy, czy jąder), przez hormonalne, aż po niewłaściwy styl życia lub stres i zbyt późne podjęcie decyzji o ciąży. Jak sobie z tym poradzić i jak leczyć niepłodność?

Kiedy mówimy o niepłodności?

Jeżeli problem zajścia w ciążę występuje u par, w których kobieta jest poniżej 30 roku życia, to do lekarza powinniśmy się zgłosić po około roku nieskutecznego starania się o dziecko. Pary, w których kobieta jest po 30-tce, ale nie skończyła jeszcze 40 lat, diagnozuje się po półrocznym okresie starania się o poczęcie. Z kolei jeżeli kobieta pragnie zajść w ciąże po ukończeniu 40 lat, powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem – ginekologiem w celu wykonania podstawowych badań. W takim samym przypadku para powinna poddać się diagnostyce, jeżeli mężczyzna ukończył 40 lat.

Podsumowując, o niepłodności można mówić wtedy jeżeli przy regularnym współżyciu (3-4 razy w tygodniu), para nie może zajść w ciążę po około 6-12 miesiącach od rozpoczęcia starań.

Zdiagnozowanie przyczyny niepłodności

Podstawowym krokiem w kierunku leczenia niepłodności jest prawidłowe jej przebadanie. Przyczyn niepłodności jest bardzo wiele, jednak mówi się o głównych trzech grupach – czynnikach kobiecych, męskich oraz o niepłodności niezidentyfikowanej. Na szczęście ta ostatnia występuje w zaledwie około 10% przypadków, tak więc znaczną większość przyczyn niepłodności można łatwo zidentyfikować, jak i skutecznie leczyć.

Warto wspomnieć o tym, że wyróżnia się kilka pojęć pod ogólnym określeniem niepłodności. Problem może dotyczyć  zajścia w ciążę lub niemożność donoszenia ciąży. Każdy rodzaj niepłodności może występować okresowo (niepłodność względna) lub całkowicie. Lekarze są w stanie zidentyfikować około 90% przyczyn bezpłodności par, z tym, że dużo łatwiej diagnozuje się przyczyny niepłodności mężczyzn.

Nie bez znaczenia jest stan psychiczny partnerów. Długie próby i starania się o dziecko mogą powodować stres lub depresję, co skutecznie „blokuje” możliwość zajścia w ciążę. Także problemy z pracą, czy niewłaściwy styl życia mogą uniemożliwiać starania się o dziecko. Dlatego poza zdrowiem fizycznym, warto zadbać o samopoczucie psychiczne obojga partnerów.

Jak leczyć niepłodność?

Najczęściej problem zajścia w ciąże jest łatwy do rozwiązania, ponieważ wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy jest najlepszy moment na podejmowanie próby poczęcia dziecka. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, stąd warto porozmawiać z lekarzem o najlepszych metodach obliczania dni płodnych i regulowania cyklu miesiączkowego kobiety. Dlatego pierwszym krokiem, kiedy przez dłuższy czas para stara się o dziecko, warto aby kobieta (bądź para wspólnie) odwiedzili ginekologa. Na wizycie ginekologicznej, lekarz na początku zbada budę macicy i szyjki macicy, których wygląd i stan jest niezmiernie ważny. Później zleci najważniejsze badania, takie jak USG narządów rodnych, cytologię oraz podstawowe badania krwi. Zwróci też uwagę na prawidłowość miesiączki oraz podpowie, jak rozpoznać sygnały ciała, kiedy jest zdolne do zapłodnienia.  Na tym etapie zarówno lekarz, jak i para będzie widziała, czy nie ma przeciwskazań anatomicznych. W razie potrzeby ginekolog skieruje kobietę na dalsze badania, specjalistyczne do odpowiednich lekarzy lub instytucji, zajmujących się leczeniem niepłodności. Warto także, aby mężczyzna wykonał proste badanie, na podstawie którego określa się liczbę i ruchliwość plemników. Dzięki temu para będzie mieć pewność, że partner kobiety jest zdolny do zapłodnienia.  W Polsce bez problemu wykonywane są zabiegi leczenia niepłodności, np. metodą invitro, które są wspierane przez Rządowe projekty, dzięki czemu koszty takiego leczenia nie są już aż tak wysokie, jak kiedyś.

Najważniejsze jest jednak, aby nie przejmować się od razu problemem, ponieważ bardzo często nastawienie partnerów wpływa na skuteczność leczenia niepłodności.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj