Modelowanie sylwetki
fot. elements.envato.com

Zadbana sylwetka, odpowiednie proporcje ciała i jędrna, elastyczna skóra to marzenie wielu osób, którym zależy nie tylko na estetyce własnego działa, ale także na zachowaniu dobrego zdrowia. W zależności od indywidualnych predyspozycji zbędna tkanka tłuszczowa może gromadzić się w szczególności w okolicy brzucha, bioder, pośladków, ud, a także ramion. Okazuje się jednak, że niekiedy zdrowy tryb życia, optymalnie skomponowana dieta i regularne ćwiczenia fizyczne mogą być niewystarczające do zredukowania uporczywej tkanki tłuszczowej znajdującej się w konkretnej partii ciała. Wówczas warto zwrócić uwagę na profesjonalne zabiegi modelujące sylwetkę. Które z nich są najskuteczniejsze?

Tkanka tłuszczowa – dlaczego i gdzie się odkłada?

Odpowiedź na pytanie o powody odkładania się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała człowieka wbrew pozorom nie jest prosta. Naukowo udowodniono już bowiem ponad 50 czynników, które zwiększają intensywność tego zjawiska, a zbyt duża podaż kalorii przy niewystarczającym wydatku energetycznym bez udziału innym aspektów, to tylko jeden z tych czynników. Generalnie rzecz ujmując trzeba jednak przyjąć, że nagromadzona w okolicach brzucha czy na przykład bioder tkanka tłuszczowa jest wynikiem nadwyżek energetycznych dostarczanych organizmowi wraz z pożywieniem, które jeżeli w dłuższej perspektywie czasu nie zostaną zoptymalizowane do zapotrzebowania człowieka, będą prowadziły na nadwagi, a nawet otyłości. Często na określenie konkretnych typów tej choroby używa się takich określeń jak “otyłość brzuszna” czy na przykład “otyłość pośladkowo-udowa”, które wyraźnie wskazują na szczególnie problematyczne partie ciała.

Trzeba pamiętać, że w większości przypadków nagromadzenie tkanki tłuszczowej w określonych obszarach nie oznacza bynajmniej stanu chorobowego, jakim jest otyłość. Najczęściej mamy do czynienia z niewielkim zaburzeniem kształtu sylwetki, takim jak na przykład tzw. “boczki” tworzące się na szczycie bioder, czy też wałeczki pojawiające się na plecach bądź pod pośladkami. Jeżeli nagromadzona w tych miejscach tkanka tłuszczowa nie wpływa na aspekty zdrowotne pacjenta, to najczęściej stanowi dla niego po prostu problem natury estetyczniej. Wiąże się on także z faktem, że redukcja nadmiernych centymetrów w we wskazanych wyżej obszarach może być trudna do osiągnięcia jedynie za pomocą diety czy ćwiczeń. Dlatego też w osiągnięciu wymarzonej sylwetki zawsze warto działać wielotorowo i włączyć do zabiegów modelujących ciało wszelkie dostępne rozwiązania.

Jak dbać o sylwetkę i jędrne ciało?

Początek każdego nowego roku to zwykle ten czas, w którym wiele osób postanawia zmienić swoją codzienną rutynę celem poprawy zdrowia, kondycji oraz wymiarów ciała. Modelowanie sylwetki rozpoczyna się zazwyczaj od zmiany nawyków żywieniowych, wprowadzenia wzmożonej aktywności fizycznej, a także zintensyfikowania określonych zabiegów pielęgnacyjnych w obszarze ciała. O czym warto jednak pamiętać, by rezultaty podejmowanych działań były zadowalające?

  • Ćwiczenia fizyczne – choć w dobie Internetu i dostępu do szerokiego zaplecza porad z dziedziny ćwiczeń kształtujących sylwetkę nietrudno wprowadzić do codziennej rutyny dodatkową aktywność fizyczną, to istnieją w tym obszarze pewne pułapki, które mogą skutecznie zniechęcić nawet najbardziej zmotywowane osoby. Pierwszą z nich są nieodpowiednio dobrane ćwiczenia do obszaru sylwetki, który ma zostać wymodelowany. Dodatkowo intensywność i częstotliwość aktywności może okazać się niewłaściwa w przypadku konkretnej osoby i tym samym nie dawać oczekiwanych rezultatów. Przed zaplanowaniem treningów warto zatem skonsultować się ze specjalistą, by wiedzieć, że podążamy we właściwym kierunku.

 

  • Dieta – odpowiednio skomponowana dieta w stosunku do indywidualnego zapotrzebowania, stanu zdrowia i celu osoby starającej się zredukować ilość tkanki tłuszczowej, jest kluczowa w tym procesie. Trzeba jednak pamiętać, że również w przypadku ustalania jadłospisu warto udać się do dietetyka i stosować się do jego zaleceń, aby nie generować w swoim organizmie groźnych dla zdrowia deficytów odżywczych. Trzeba w tym miejscu także wspomnieć, że dieta nie jest działaniem wybiórczym, a więc jeżeli zależy nam na wymodelowaniu konkretnej partii ciała, ponieważ z wyglądu innych jesteśmy zadowoleni, to sama dieta nie zapewni nam oczekiwanych efektów. Utrata tkanki tłuszczowej będzie się bowiem odbywała stopniowo obejmując całą sylwetkę.

 

  • Pielęgnacja – domowa pielęgnacja ciała koncentruje się zazwyczaj na ujędrnieniu skóry, utrzymaniu jej elastyczności oraz redukcji widoczności cellulitu. Codzienne dbanie o skórę ciała jest niezwykle istotne, jednak stanowi uzupełnienie w procesie redukcji tkanki tłuszczowej i modelowaniu sylwetki. Trzeba bowiem pamiętać, że nie istnieją “cudowne” kremy dostępne na przykład w drogerii, których aplikacja zapewni nam efekt wyszczuplenia wybranych partii ciała jeżeli będzie to nasze jedyne działanie w tym kierunku. Odpowiednio dobrana pielęgnacja, domowe masaże, szczotkowanie ciała – wszystko to pomaga w zachowaniu jędrnej, elastycznej i gładkiej skóry, jednak działania te muszą zostać uzupełnione, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.

Zabiegi profesjonalne modelujące sylwetkę – jakie?

Pod pojęciem modelowania sylwetki zazwyczaj rozumie się zestaw działań zmierzających do nadania wybranym partiom ciała pożądanego kształtu. Bez względu na ilość i miejsce nagromadzenia się zbędnej tkanki tłuszczowej, jej redukcja w wybranych obszarach zazwyczaj jest problematyczna, a z pewnością czasochłonna. Niekiedy okazuje się wręcz, że pomimo włożonej pracy, wyrzeczeń i systematyczności w diecie oraz ćwiczeniach, uporczywe nadprogramowe centymetry nie chcą znikać. Często jest to sygnał do sięgnięcia po profesjonalne, a więc najbardziej skuteczne metody. Kosmetologia i medycyna estetyczna mają obecnie do zaoferowania szereg rozwiązań z dziedziny modelowania sylwetki i każdy zainteresowany takimi usługami pacjent powinien znaleźć zabieg, którego rezultaty będą dla niego satysfakcjonujące. Na którą metodę profesjonalnego modelowania sylwetki warto się zdecydować?

  • Endermologia – jednym z najskuteczniejszych obecnie zabiegów modelujących sylwetkę, ujędrniających skórę i pozwalających redukować tkankę tłuszczową w wybranych partiach ciała, jest endermologia. Skuteczność tego zabiegu opiera się na właściwościach masażu podciśnieniowego wykonywanego za pomocą specjalistycznej, nowoczesnej aparatury np. LPG Endermologie Alliance, z której korzysta się w trakcie przeprowadzania między innymi tego zabiegu https://www.klinikaantiaging.pl/zabieg/endermologia-zabieg-na-cialo/. Podczas całej procedury pacjent ubrany jest w ściśle przylegający do ciała kombinezon, który pozwala dodatkowo zwiększać skuteczność masażu, podczas którego tkanki w wybranych partiach ciała są rolowane i zasysane przez głowicę aparatu, co aktywuje biologiczną odpowiedź skóry.

Ogromną zaletą endermologii w modelowaniu sylwetki jest fakt, że pierwsze widoczne rezultaty można zauważyć już po trzecim zabiegu, co stanowi o jego skuteczności. Dodatkowo endermologii można poddać większość partii ciała, a specjalny sensor zainstalowany w głowicy podpowie jaka moc zabiegu będzie optymalna dla opracowywanego obszaru. Efektem wykonania serii zabiegów endermologii jest redukcja tkanki tłuszczowej, ujędrnienie skóry oraz wygładzenie cellulitu. Nic zatem dziwnego, że każdego roku na całym świecie wykonuje się ponad 60 milionów zabiegów endermologii LPG Alliance.

  • Liposukcja laserowa – sporą popularnością wśród zabiegów medycyny estetycznej z dziedziny modelowania sylwetki i ujędrniania ciała cieszy się laserowa liposukcja. Zabieg polega na rozpuszczaniu i usuwaniu tkanki tłuszczowej z miejsc, w których występuje jej nadmiar bez naruszania naczyń krwionośnych. Wiązka lasera dodatkowo obkurcza skórę, dzięki czemu można uzyskać efekt liftingu. Na pełne rezultaty liposukcji laserowej trzeba poczekać od 4 do 6 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do endermologii liposukcja laserowa jest zabiegiem zdecydowanie bardziej inwazyjnym, wykonywanym w znieczuleniu miejscowym i wymagającym odprowadzenia odessanej tkanki tłuszczowej.

 

  • Kriolipoliza – wiele gabinetów kosmetologicznych proponuje swoim pacjentom, którym zależy na wymodelowaniu sylwetki skorzystanie z zabiegu kriolipolizy. Procedura polega na kontrolowanym zamrażaniu komórek tłuszczowych w wybranych partiach ciała, które z czasem obumierają i są wydalane z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Choć za pomocą kriolipolizy można skutecznie zredukować namnożoną tkankę tłuszczową, to trzeba pamiętać o możliwych niepożądanych następstwach tego typu zabiegu. Należą do nich między innymi bolesne obrzęki, zasinienia, uczucie drętwienia kończyn i ograniczenie ich ruchomości. Z tych względów poddanie się kriolipolizie musi zawsze zostać poprzedzone wnikliwą konsultacją ze specjalistą.

Modelowanie sylwetki  – dlaczego warto postawić na profesjonalne zabiegi?

W dążeniu do wymarzonej sylwetki kluczową rolę zawsze odgrywa determinacja i właściwe wybory samego pacjenta. Osiągane przez niego rezultaty uzależnione są natomiast od indywidualnych predyspozycji do walki z nagromadzeniem zbędnej tkanki tłuszczowej, zastosowanych działań na drodze do osiągnięcia tego celu oraz profesjonalnego wsparcia. Codzienna rutyna pielęgnacyjna, odpowiednio zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pozwalająca spożytkować kaloryczność posiłków to absolutne podstawy w dążeniu do wymodelowania sylwetki. Doskonałym i wysoce skutecznym uzupełnieniem tych podstaw mogą być natomiast specjalistyczne zabiegi, które pozwolą osiągnąć upragnione efekty szybciej i tym samym zmotywują pacjenta do ich utrzymania za pomocą zdrowego trybu życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj