W przypadku coraz większej liczby par pojawiają się problemy z zapłodnieniem i utrzymaniem ciąży. Ten pierwszy problem może być związany ze zdrowiem zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Coraz częściej okazuje się bowiem, że problemy z zajściem w ciążę wynikają z niskiej jakości nasienia. Chodzi tutaj zarówno o jej ilość, jak i liczbą zawartych w niej aktywnych plemników. Na szczęście w wielu przypadkach z tym problemem można sobie poradzić.

  1. Sperma: od czego zależy jakość nasienia?
  2. Ilość spermy i jakość plemników
  3. Jak poprawić jakość spermy?

Sperma: od czego zależy jakość nasienia?

Nie da się wskazać kompletnej listy czynników wpływających na jakość spermy. Struktura nasienia zależy bowiem od bardzo wielu różnych czynników, w przypadku każdego mężczyzny jest to indywidualny zestaw. Oczywiście spore znaczenie mają czynniki genetyczne, nie da się jednak nie zauważyć, że wpływ na jakość nasienia ma również prowadzony tryb życia, dieta, przyjmowane używki, stan zdrowia oraz wiele innych czynników. Nie bez znaczenia jest również wiek mężczyzny, choć coraz częściej okazuje się, że problemy z płodnością dotyczą również mężczyzn młodych.

Ilość spermy i jakość plemników

Spermatogeneza, czyli proces dojrzewania plemników trwa około 72 dni. Po osiągnięciu dojrzałości plemnik stopniowo traci swoją zdolność do zapłodnienia i przekazania materiału genetycznego. Obecnie zakłada się, że w przypadku starań o dziecko najlepiej jest doprowadzać do wytrysku mniej więcej co 2-3 dni, ponieważ wtedy zgromadzić można odpowiednią ilość zdrowych i aktywnych plemników. To ich ilość jest kluczowa dla pozytywnego zakończenia starań o zapłodnienie. Ilość spermy nie ma tu większego znaczenia. Wystarczy około 2-6 ml, w których u zdrowego mężczyzny może znajdować się nawet 500 milionów plemników.

Zobacz także: Temperatura jąder, a jakość nasienia i płodność męska

Jak poprawić jakość spermy?

Widać więc wyraźnie, że problemy z płodnością nie zależą tyle w dużym stopniu od ilości spermy, ile od jej jakości. Aby poprawić jakość nasienia, warto rozpocząć od zmiany negatywnych nawyków. Przede wszystkim należy zwiększyć aktywność fizyczną i wprowadzić dietę bogatą w witaminy i minerały. Dzięki temu można nie tylko zadbać o lepszą jakość spermy, lecz także poprawić komfort codziennego życia, w tym pozbyć się ewentualnej otyłości (która również jest czynnikiem negatywnie wpływającym na nasienie). Warto zadbać również o odpowiednią jakość i ilość snu. Koniecznie należy rozstać się z używkami: rzucić palenie tytoniu, ograniczyć spożywanie alkoholu (lub zupełnie go zaprzestać). Warto również zwrócić uwagę na czynności, które mogą prowadzić do przegrzewania się jąder. Mniejszy stres także będzie sprzyjał poprawie jakości nasienia.

Eliminacja szkodliwych nawyków to jedno. Konieczne jest jednak zadbanie o odpowiednią dietę. Dopiero ona w połączeniu z lepszym, zdrowszym trybem życia, jest w stanie przynieść zauważalne efekty. Niedobory witamin i minerałów w bardzo znaczący sposób mogą przyczyniać się do jakości plemników. W walce o płodność mężczyzny z pewnością ogromnie istotne jest zwiększenie udziału w diecie produktów zawierających silne przeciwutleniacze. Chodzi tutaj przede wszystkim o trzy główne witaminy: A, C i E. Znaleźć je można oczywiście w marchwi, dyni, wątróbce, czerwonej papryce, natce pietruszki czy orzechach i olejach roślinnych. Można również postawić na dodatkową ich suplementację za pomocą specjalnie opracowanych preparatów: https://suplementypro.pl/jak-poprawic-jakosc-nasienia/.

Witaminy to jednak nie wszystko. W kompleksowej walce o lepszą jakość nasienia warto uwzględnić również naturalne barwniki, takie jak likopen, luteina i katechina. Pierwszy znajdziemy przede wszystkim w pomidorach, drugi – w szpinaku, trzeci – w zielonej herbacie. Z pewnością produkty te warto włączyć do codziennej diety. Zielona herbata może się okazać bardzo wartościowym zastępnikiem dla czarnej kawy (która przyczynia się do odwodnienia organizmu, negatywnie wpływającego na spermę). Dobrze, aby w diecie mężczyzny walczącego o poprawę swojej płodności znalazły się również takie produkty jak: tłuste ryby morskie, czosnek, jaja, pestki i orzechy. Produkty te zwierają minerały – selen, cynk, miedź – które również mają znaczenie dla odpowiedniej budowy i rozwoju plemników. W diecie mężczyzny, który pragnie zostać ojcem, powinien znaleźć się również koenzym Q10. O ile kojarzony jest on głównie z preparatami kosmetycznymi dla kobiet, o tyle warto przypomnieć, że składnik ten ma znaczący wpływ na jakość nasienia i ilość zawartych w nim plemników. Wydatnie więc przyczynia się do poprawy płodności. Podstawowe źródła koenzymu to: drób, oleje roślinne, orzechy, nasiona i ryby.

Jak widać, lista składników, witamin, minerałów, które maja znaczenie dla jakości nasienia jest bardzo długa. Wielu osobom ciężko jest z dnia na dzień tak radykalnie zmienić nawyki żywieniowe, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na te wszystkie elementy. W takiej sytuacji rozsądnym jest sięgnięcie po suplementy diety opracowane z myślą o mężczyznach borykających się z podobnymi problemami. Świadoma suplementacja plus odpowiednia dieta plus ruch mogą dać zaskakująco pozytywne efekty.

Czytaj więcej: Niepłodność męska: przyczyny, objawy, leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj