Owoce jakimi są jabłka już od tysięcy lat cieszą się sporym zainteresowaniem, zarówno ze względu na smak, ale również jeżeli chodzi o ich zdrowotne i lecznicze właściwości. Praktycznie na całym świecie jabłka spożywa się zarówno na świeżo jak i w postaci przetworów. Polska jest jednym z krajów, które uprawiają i rozprowadzają na cały świat znakomitej jakości jabłka, które kupić można przez cały rok. Prawdopodobnie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jedzenie jabłek przynosi wiele dobrego, ale pewnie nie wszyscy dokładnie wiedzą co kryje się w tym popularnym owocu. Co warto zatem wiedzieć o jabłkach i kto powinien po nie sięgać szczególnie często?

Skład

W zależności od ich odmiany oraz miejsca pochodzenia mogą one odróżniać się odrobinę innym smakiem. Dojrzałe jabłka jabłoni domowej są w smaku słodko – kwaskowe, a o tym czy odczucie słodkości lub kwasowości jest silniejsze decyduje odmiana jabłoni. Waga pojedynczego jabłka to zazwyczaj 150 gramów. Składa się ono z chrupiącego miąższu i przezroczystej substancji będącej sokiem jabłkowym. Owoc ten zawiera mnóstwo różnego rodzaju witamin i minerałów, które mogą być zbawiennie w różnych schorzeniach i dolegliwościach.

Przeciętne jabłko to wartość energetyczna około 75 kcal. W 100 gramach owocu znajduje się 2.4 g błonnika, około 13 g węglowodanów oraz 0.26 g białka. Jeżeli chodzi o witaminy to w tej samej ilości jabłka znaleźć można: 4.6 mg witaminy C, 0.041 mg witaminy B6, 54 IU witaminy A, 0.18 mg witaminy E,
2.2 µg witaminy K, 3 µg kwasu foliowego, 0.017 mg tiaminy, 0.026 mg ryboflawiny oraz 0.091 mg niacyny. 100 gram dojrzałego jabłka to także bogate źródło wapnia (6 mg), cynku (0.04 mg), sodu (1 mg), potasu (107 mg), żelaza (0.12 mg), magnezu (5 mg) oraz fosforu (11 mg).

Jabłka na krew

Badania wykazały, że są one znakomitym rodzajem owocu, który może być bez obaw spożywany przez osoby cierpiące na cukrzycę. Wszystko to za sprawą dosyć niskiego indeksu glikemicznego, który w przypadku jabłek wynosi 38. Dodatkowo spora ilość błonnika, który znajduje się w tych owocach efektywnie reguluje poziom cukru we krwi. Kwercentyna zawarta w jabłkach, wspiera diabetyków w walce ze szczególnie groźną dla nich zaćmą. Warto również wspomnieć o tym, że regularne jedzenie jabłek nie pozostaje bez wpływu na poziom złego cholesterolu, który może obniżyć się nawet o kilka procent. Wszystko to za sprawą pektyn, które znacznie ograniczają wchłanianie cholesterolu LDL, co w konsekwencji prowadzi do podwyższenia stężenia dobrego cholesterolu. Z kolei flawonoidy występujące w jabłkach nie pozwalają na tworzenie się zakrzepów w naczyniach krwionośnych, co jest korzystne dla osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na zakrzepicę. Jedzenie jabłek wspiera więc jakość krwi i zmniejsza ryzyko miażdżycy, zawału oraz cukrzycy.

Jabłka a odchudzanie

Badania wykazały, że jedzenie jabłek hamuje apetyt oraz wspomaga trawienie. W tym przypadku główną rolę odgrywają znów wcześniej wspomniane pektyny, które dają uczucie sytości, a także skutecznie przeczyszczają jelita ze złogów. Warto również wspomnieć, że pektyny przyczyniają się do usuwania z organizmu toksyn. Chodzi tutaj głównie o ołów i kobalt, pierwiastki które mogą pojawić się w organizmie osób nałogowo palących papierosy lub mieszkających w pobliżu dużych ośrodków przemysłowych. Dieta z dołączeniem jabłek jest szczególnie często polecana przez dietetyków na całym świecie.

Jabłka na pamięć

Badania potwierdzają, że spożywanie jabłek ma wpływ na ochronę mózgu przed uszkodzeniem i obumieraniem komórek odpowiedzialnych za utratę pamięci. Wykazano również, że świeży sok jabłkowy hamuje procesy związane z upośledzeniem zdolności poznawczych.

Zobacz także: Słonecznik – jakie ma wartości odżywcze?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj