Pojawienie się trądziku niemowlęcego i noworodkowego ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka. Jego wygląd do złudzenia przypomina zmiany, jakie możemy obserwować w przebiegu trądziku u nastolatków. Jednak u tak małych dzieci dolegliwość ta wzbudza u rodziców znaczny niepokój. Dowiedz się więc, czy można mu zaradzić, skąd się bierze, jak się objawia i jak przebiega leczenie.

Trądzik niemowlęcy dzielimy na dwie grupy. W pierwszym przypadku mówimy o trądziku noworodkowym, który pojawia się u dzieci w pierwszych tygodniach życia. W drugim natomiast o trądziku niemowlęcym, który trwa nieco dłużej i może utrzymywać się do kilku miesięcy. Zauważalne jest, że ten problem zdecydowanie częściej dotyczy chłopców niżeli dziewczynek. Nie poznano precyzyjnej przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego, jednak zdaniem lekarzy rozwój tej skórnej choroby, może mieć związek z przegrzewaniem dziecka.

Jakie są przyczyny trądziku niemowlęcego?

Uznaje się, że trądzik niemowlęcy jest dolegliwością częstą, gdyż do jego rozwoju dochodzi nawet u 20% noworodków i niemowląt. Specjalistom nie udało się jak dotąd ustalić jednoznacznej przyczyny pojawiania się trądziku niemowlęcego. Z uwagi na jego lokalizację – krostki pojawiają się w miejscach ogrzewanych, takich jak policzki, na których maluch śpi czy czoło pod czapeczką, wielu lekarzy zakłada, że jedną z podstawowych przyczyn może być przegrzanie. Dowodem na potwierdzenie tej tezy może być również fakt, że zmiany trądzikowe u dzieci ustępują w czasie, gdy dochodzi do ochładzania skóry, np. w czasie spaceru.

Znana jest jednak jeszcze jedna teza. Jej zwolennicy wskazują, że ich zdaniem trądzik niemowlęcy wywołany jest przez wpływ androgenów. Są to męskie hormony, których poziom wyraźnie podnosi się u kobiet w okresie ciąży. Odpowiadają one za problemy z cerą oraz nadmierny poziom owłosienia. Jednak większa ilość tych hormonów nie ustępuje samoistnie po porodzie, kobiety przekazują je dziecku w czasie karmienia piersią. Założenie dotyczące związku androgenów z trądzikiem niemowlęcym uznaje się za wysoce prawdopodobne, gdyż w czasie gdy po pewnym czasie u matki normalizuje się ich poziom, to u dziecka znika trądzik niemowlęcy.

Niekiedy mówi się również o predyspozycjach genetycznych, które mogą skutkować pojawieniem się trądziku niemowlęcego u najmłodszych dzieci.

Wygląd i objawy trądziku niemowlęcego

Wizualnie, na pierwszy rzut oka większość osób skojarzy trądzik niemowlęcy z tym, który pojawia się u nastolatków w okresie dojrzewania. U małego dziecka – noworodka, niemowlaka dochodzi do wystąpienia czerwonych plamek, które dość powszechnie mamy mylą z popularnymi potówkami. Zdarza się również, że eksponują się nierówności w formie grudek.

U części małych pacjentów stwierdzane są zaskórniki. Wyglądają one jednak nieco inaczej niżeli u osoby dorosłej, gdyż są najczęściej zamknięte i mają kolor biały. Występowanie zaskórników otwartych, czarnych, powszechnie nazywanych wągrami jest sporadyczne.

U nieznacznej ilości dzieci stwierdzany jest ostry przebieg trądziku niemowlęcego. Wówczas w obrębie twarzy występują torbiele oraz wypryski ropne.

Różnicowanie

Zdarza się, że sam rodzic lub pediatra myli objawy trądziku niemowlęcego ze skazą białkową. Trudno się temu dziwić, gdyż w alergii na białko mleka krowiego również pojawiają się problemy skórne. Zwykle trądzik eksponuje się głównie w obrębie twarzy, a i skaza białkowa u pewnej grupy dzieci pojawia się jedynie w tej okolicy.

Pamiętaj! Nie diagnozuj dziecka samodzielnie. Pojawienie się wyprysków na skórze u noworodka lub niemowlaka bezwzględnie należy skonsultować z pediatrą. Najczęściej konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. Trądzik niemowlęcy jednak znacząco różni się od skazy białkowej, w której dość powszechnie pojawiają się również biegunki oraz wymioty. Jeśli nasilenie alergii jest duże, to może również dojść do obrzęku dróg oddechowych i wstrząsu anafilaktycznego.

Jak wygląda leczenie trądziku niemowlęcego?

Jeśli na skórze naszego dziecka pojawią się zmiany, należy udać się do dermatologa. Jest to schorzenie tzw. samoograniczające się, co oznacza, że samoistnie ustępuje po upływie kilku tygodni lub miesięcy. W tym czasie lekarz, po stwierdzeniu jednostki chorobowej najczęściej zaleca obserwację oraz ewentualne przemywanie skóry delikatnym preparatem myjącym.

Nie jest to schorzenie wymagające antybiotykoterapii lub stosowania jakichś maści. Najczęściej zwyczajnie trzeba je przeczekać. Jeśli jednak zmiany u naszej pociechy wyróżniają się wyjątkowo ostrym przebiegiem, konieczne jest udanie się do dermatologa. W takiej sytuacji zwykle podejmuje się konsultację z endokrynologiem, gdyż nasilenie objawów skórnych może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych u dziecka.

Czy można zapobiegać trądzikowi niemowlęcemu?

Jako podstawowy element profilaktyki trądziku niemowlęcego podaje się, unikanie przegrzewania dziecka. Oprócz tego rodzice z dużą troską powinni dobierać kosmetyki pielęgnacyjne dla noworodków i niemowląt. Muszą być one przeznaczone dla tej grupy wiekowej, delikatne, kojące i hipoalergiczne. Skład nie powinien być nadmiernie długi, a właściwie im krótszy, tym lepiej. W kąpieli maluchów najlepiej sprawdzają się emolienty, czyli substancje, które mają silne działanie nawilżające i nie dopuszczają do przesuszenia skóry dziecka.

Zobacz także: Kosmetyki dla dziecka niezbędne w wyprawce dla noworodka

Utrzymywanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry sprzyja jej regeneracji, dlatego powinniśmy dobrać dobry krem lub maść. Znaczenie ma również to, z jakich tkanin wykonane są ubranka i pościel dla dziecka. Wszelkie sztuczne mogą prowadzić do znacznego nasilenia zmian. Jednocześnie preparaty, które stosujemy do prania, powinny być odpowiednio delikatne.

Czytaj również: Czym jest kolka u noworodka, jak się objawia?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj