Chrom jest jednym z największych sprzymierzeńców diet odchudzających. Warto dostarczać go do organizmu w odpowiednich dawkach, by hamować swoje łaknienie.

Dobroczynne działanie chromu na ludzki organizm odkryto bardzo późno, bo dopiero w II połowie XX wieku. Zresztą cała historia zaczęła się nie od człowieka, ale od… świni. Naukowcy znaleźli w tym inteligentnym zwierzęciu substancję, która wzbudziła ich zainteresowanie swoim działaniem – obniżała poziom cukru we krwi. Wymyślono dla niej nazwę „Czynnik tolerancji glukozy”. Szybko okazało się, że zasadniczą część tej substancji stanowi pierwiastek chromu. Od tamtego czasu wykorzystuje się go najczęściej w dwojaki sposób – jako suplement diety dla osób zmagających się z nadwagą oraz jako środek do utrzymywania stężenia glukozy w organizmach osób chorych na cukrzycę.

Chrom w dietach odchudzających

Ludzie zmagający się z cukrzycą są najczęściej doskonale zaznajomieni z pozytywnym wpływem chromu na ich funkcjonowanie. Natomiast wcale nie tak mała grupa osób pragnących się odchudzić często nie ma pojęcia o tym, że substancja pomocnicza jest na wyciągnięcie ręki, choć niekoniecznie w pożywieniu. Produkty spożywcze mają zbyt małą ilość chromu, by zaspokoić jego dzienne zapotrzebowanie, dlatego osobom na dietach odchudzających zaleca się stosowanie suplementów diety. W aptekach znajdziemy produkty z chromem w trzech różnych postaciach. Pierwsza to preparat drożdżowy, druga to chlorek chromu a trzecia pikolinian chromu. Ten ostatni jest najlepiej przyswajalny przez ludzki organizm.

Jak działa chrom

A jak dokładnie działa chrom? Dostarczony do organizmu, podnosi wrażliwość na insulinę, przez co wpływa na ośrodek głodu w mózgu, hamując go. Najczęściej u osób stosujących suplementy z chromem obserwowane jest zmniejszenie ochoty na słodycze i produkty mączne. Ponadto chrom usprawnia metabolizm glukozy i tłuszczu. To wszystko powoduje zmniejszenie tkanki tłuszczowej i spadek wagi ciała.

Zobacz także: Wielofunkcyjna miedź – właściwości i zastosowanie miedzi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj