Leniwe oko u dzieci, czyli Amblyopia to osłabienie widzenia w jednym z oczu. Dolegliwość ta może stanowić konsekwencję zeza. Jak zapobiegać temu u naszych dzieci? Jest to bowiem wada, która nie może zostać w prosty sposób skorygowana poprzez założenie okularów lub soczewek.

Jakie są przyczyny leniwego oka u dzieci?

Do rozwoju Amblyopii dochodzi w wieku dziecięcym. Najważniejszy jest czas pomiędzy przyjściem na świat a ukończeniem 6 roku życia. Występowanie w tym okresie jakiegokolwiek szkodliwego czynnika, który może prowadzić do pogorszenia widzenia, może skutkować pojawieniem się u dziecka problemu leniwego oka. Według badań najczęstszą przyczyną jest zez występujący w jednym z oczu. Powoduje on, że jedno widzi w sposób prawidłowy, drugie natomiast nie.

Do chwili obecnej niepoznana została dokładna przyczyna, blokowania przez mózg przepływu informacji z jednego z oczu. Prawidłowa budowa anatomiczna oka nie pomaga, mózg po prostu przestaje odczytywać płynące z niego bodźce wzrokowe i dochodzi do niedowidzenia.

Zobacz także: Badanie pola widzenia – opis i przebieg badania

Jak leczy się leniwe oko u dzieci?

Niedowidzenie powinno zostać odpowiednio wyleczone jeszcze w okresie dzieciństwa. W przeciwnym razie wada może pozostać na całe życie. Po upływie pewnego czasu dziecko widzi prawidłowo jedynie na jedno z oczu.

Rozpoznanie schorzenia stawiane jest przez okulistę, na podstawie badania wzroku. Sprawdzana jest ostrość widzenia, zdolność widzenia obu oczu, ruchomość gałek ocznych. Dokładniejszy wynik badania uzyskiwany jest, jeśli dziecko przed jego wykonaniem ma zakropione oczy z zastosowaniem specjalnych kropli.

Podstawą leczenia leniwego oka jest wykonywanie ćwiczeń, które zmuszą mięśnie poruszające gałką oczną do ruchu i rozciągania się. Wykorzystywane są również specjalne okulary korekcyjne, w których zasłania się jedno ze szkieł, co zmusza do patrzenia leniwym okiem.

Jak zapobiec leniwemu oku u dziecka?

Jeśli u dziecka powyżej 6 miesiąca życia dojdzie do pojawienia się zeza, należy koniecznie skonsultować się z okulistą i możliwie jak najwcześniej rozpocząć prawidłowe leczenie.

Czytaj więcej: Badanie zeza – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj