fot. elements.envato.com

We wczesnym stadium ciąży aborcja może zostać przeprowadzona metodą farmakologiczną. Aborcja farmakologiczna wciąż mylona z legalną aborcją po stosunku – tą którą można zastosować do 72 godzin po – polega na przyjęciu leków takich jak mifepriston i misoprostol, bynajmniej tych dwóch leków do przeprowadzenia aborcji używają europejscy specjaliści.

Na czym polega aborcja farmakologiczna

Przerwanie ciąży po zażyciu tych leków następuje w sposób poronienia, które niczym nie różni się od poronienia naturalnego. Sposób ten jest o wiele bezpieczniejszy niż usuwanie ciąży za pomocą łyżeczkowania (tak zwana skrobanka) i metoda próżniowa. Jednak w Polsce jakiekolwiek przerwanie ciąży w sposób nienaturalny nie jest legalne. Leki można pozyskać kontaktując się z organizacjami i fundacjami działającymi na rzecz praw kobiet, organizacjami lewicowymi oraz z tymi z zagranicy. Jednak takie tabletki można pozyskać za nie małe pieniądze – koszt to około 80 euro. Kobiety w Polsce decydując się na aborcję farmakologiczną boją się konsekwencji prawnych, w wyniku czego rzadko kiedy kontaktują się z lekarzem.

Uważaj…

Niestety zamawiając tabletki i zażywając je na własną odpowiedzialność mogą doznać wielu dokuczliwości zarówno psychicznych jak i fizycznych. W klinikach krajów europejskich gdzie aborcja jest legalna, przed przeprowadzeniem aborcji farmakologicznej każdej kobiecie przeprowadzany jest szereg badań, aby wykluczać możliwe powikłanie, które mogłyby zagrozić zdrowiu lub życiu pacjentki. Pacjentki, bo właśnie tak nazywana jest każda kobieta. W badaniach przeprowadzanych sprawdza się czy ciąża nie jest ciążą pozamaciczną, grupę krwi płodu oraz inne elementy w zależności od wieku i przebytych chorób pacjentki. Warto pamiętać, że można bez problemu udać się do lekarza ginekologa, choć aborcja w Polsce jest nielegalna jeżeli kobieta przeprowadzi ją na własną rękę bez wskazań medycznych, zgodnie z prawem polskim nie zostanie ukarana. Aborcję lekami można przeprowadzić do dziewiątego tygodnia ciąży. Późniejsze przeprowadzenie aborcji farmakologicznej może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a u kobiet nie będących pod opieką specjalisty nawet do śmierci.

Aborcja farmakologiczna – jak przyjmuje się tabletki?

W pierwszej kolejności kobieta, która ma zamiar przerwać ciążę otrzymuje tabletkę hamującą rozwój płodu najczęściej Mifeprison inaczej powszechnie znany po inna nazwą RU-486 lub Metotreksat, a w drugiej fazie, na którą czas kilkanaście godzin po drugiej pacjentka otrzymuje Misoprostol, który wywołuje skurcze macicy i wydalenie z organizmu płodu. Tabletki są bardzo bezpieczne i nie wywołują zagrażających zdrowiu efektów ubocznych, po przeprowadzeniu aborcji farmakologicznej można odczuwać mdłości, bóle głowy czyli takie dolegliwości jakie towarzyszą po naturalnym poronieniu. Kobiety po tej metodzie aborcji odczuwają dużo mniejsze dokuczliwości fizyczne. Jest to metoda, którą można, po wykonaniu kilku badań i przekonaniu się, że nie ma przeciw niej żadnych przeciwwskazań, bezpiecznie wykonać w domu, dla własnego bezpieczeństwa, warto zadbać aby obok była zaufana osoba. Stąd coraz to większe zainteresowanie ma przerywanie ciąży za pomocą leków. Do wad należy dużo bardziej obfite krwawienie niż w czasie miesiączkowania, dłuższe niż przy łyżeczkowaniu czy metodzie próżniowej oczekiwanie na skutek, stąd występująca niepewność co do skuteczności tej metody po pierwszych godzinach przyjmowania tabletek oraz konieczność dodatkowych kontroli po wykonaniu aborcji farmakologicznej. Bezpieczeństwo i brak konieczności znieczulania – ponieważ nie jest przeprowadzany zabieg chirurgiczny – czyni tą metodę najlepszą z obecnie dostępnych.

Zobacz także: Najpopularniejsze metody antykoncepcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj