Stwardnienie rozsiane to choroba przewlekła, znany jest jej przebieg, natomiast cały czas poszukiwana jest etiologia tej choroby. Lekarze neurolodzy na całym świecie próbują odpowiedzieć na pytanie czy stwardnienie rozsiane jest chorobą dziedziczną.

Przyczyna SM nie jest znana, ale wedle dzisiejszych badań przyjmuje się, że choroba ta jest wynikiem kombinacji czynników genetycznych i środowiskowych.

Genetyka

Stwardnienie rozsiane nie jest chorobą dziedziczną, ale prawdopodobne jest, że pewna kombinacja genów powoduje, że niektóre osoby są bardziej podatne na SM. Jednak tylko około 2% dzieci zachoruje, jeżeli chorują ich rodzice. Tak samo jest w przypadku bliźniąt jednojajowych – mają ten sam materiał genetyczny, ale nie zawsze każde z nich ma SM. Z tego właśnie powodu badacze przyjmują, że SM nie jest zwykłą chorobą genetyczną.

Zobacz także: Elektryczne skutery dla niepełnosprawnych >>

Zakażenie

Prawdopodobne jest, że jedną z przyczyn SM jest wirus, do którego zakażenia dochodzi we wczesnym dzieciństwie. Takie przypuszczenia zostały wysnute na podstawie badań nad dziećmi, które wyemigrowały z obszarów geograficznych o niskiej zapadalności do obszarów o wysokiej zapadalności – zachowują ten sam sposób dziedziczenia. Podejrzanych było kilka wirusów – odry, opryszczki zwykłej, a obecnie wirus EBV (Epstein Barr Virus) – jednak żadne z tych przypuszczeń nie ma potwierdzenia w badaniach.

Czynniki geograficzne i środowiskowe

Przyczyn SM dopatruje się także w miejscu zamieszkania osób chorych – najczęściej na półkuli północnej chorują mieszkańcy północnej i środkowej Europy, południowej części Kanady oraz środkowej i północnej części USA oraz na półkuli południowej – mieszkańcy Nowej Zelandii oraz południowo-wschodniej Australii. Czynnik geograficzny najczęściej wiązany jest z mniejszym nasłonecznieniem oraz brakiem witaminy D. Niedobór tej witaminy u kobiet w ciąży, może mieć wpływ na rozwój płodu, dlatego, że jest ona niezbędna do rozwoju układu nerwowego, który jest właśnie atakowany w organizmie chorego na stwardnienie rozsiane.

Wykazano również, że palenie jest niezależnym czynnikiem ryzyka w SM. Przyczyną może być także stres – jednak żadna z tych teorii nie znalazła wystarczającego poparcia w badaniach.
Dieta i hormony podejrzewane są jako możliwa przyczyna rozwoju choroby – estrogeny i progesteron (główne hormony żeńskie) mogą hamować aktywność układu immunologicznego (podczas ciąży, kobiety chorujące na SM mają przeważnie mniejszą aktywność choroby). W ten sam sposób może działać testosteron – jego wysoka obecność u mężczyzn może tłumaczyć fakt, że kobiety częściej chorują na stwardnienie rozsiane.

Zobacz także: Znaczenie diety w chorobach autoimmunologicznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj