Zapalenie oskrzeli jest powszechną chorobą w chłodnym okresie roku, szczególnie u małych dzieci, do drugiego roku życia, płci męskiej. Najczęściej wywołane jest przez zakażenie wirusowe, jednak zdarzają się również sytuacje infekcji bakteryjnej lub rozwoju schorzenia na tle zupełnie innej jednostki chorobowej.

Do rozwoju zapalenia oskrzeli dochodzi zwykle zimą oraz wiosną, gdy jest chłodno, a dodatkowo pogoda lubi płatać nam figle i często się zmieniać. Najbardziej zagrożone są dzieci uczęszczające do żłobków oraz przedszkoli. Chorobie sprzyja bowiem duże nagromadzenie osób oraz niedostatecznie wietrzone pomieszczenia.

Początkowe objawy choroby u dzieci

Na samym początku zaobserwujemy u dziecka niewielki katar. Większość rodziców uzna to za prowizoryczne przeziębienie i poda witaminy i coś na wzmocnienie, aby organizm zdołał poradzić sobie z infekcją. Może pojawić się, na tym etapie również osłabienie i ból gardła.

Zobacz również: Zapalenie oskrzeli objawy i leczenie

Objawy właściwego zapalenia oskrzeli

Po upływie 3-4 dni dochodzi po wyeksponowania się właściwych objawów zapalenia oskrzeli u dziecka. W tym momencie rodzice najczęściej decydują się na wizytę u pediatry, który stwierdza wirusową infekcję oskrzeli i zaleca leczenie objawowe, wskazując na konkretne preparaty i ich stosowanie u naszej pociechy.

Pośród objawów zapalenia oskrzeli u dzieci należy wymienić:

  • Uporczywy kaszel – często pojawia się nocą. Początkowo jest suchy, jednak szybko przechodzi w mokry połączony z odkrztuszaniem wydzieliny. Kaszel może prowadzić nawet do wymiotów i utrudniać dziecku spanie w nocy. Z tego powodu w ciągu dnia należy stosować leki o działaniu wykrztuśnym, aby dziecko miało możliwość usunięcia z ustroju, jak największej ilości wydzieliny. Natomiast na noc podajmy syrop na złagodzenie kaszlu, aby dziecko mogło spokojnie przespać noc i zyskać więcej siły do zwalczenia choroby.
  • Apatia – dziecko najchętniej leży w łóżku, nie jest skore do zabawy, wydaje się smutne i przygaszone.
  • Gorączka – może mieć różny stopień nasilenia. Jeśli przekroczy 38,5 stopnia lub jeśli wcześniej widzimy, że dziecko bardzo źle się czuje, możemy zbić ją, stosując ibuprofen lub paracetamol.
  • Brak apetytu – to całkowicie normalny objaw, dokuczliwe symptomy sprawiają, że dziecko nie ma ochoty jeść. Warto przygotować mu papki, np. zmielić owoce lub pokarmić jak niemowlaka łatwiej będzie przełknąć, jeśli boli gardło, a nos jest zatkany, za to nasza pociecha zyska siły do walki z chorobą. Pilnujmy jednak aby dziecko dużo piło. Nic się nie stanie, jeśli raz czy dwa nie zje obiadu, jednak odwodnienie może być niebezpieczne.
  • Niepokój – dzieci w czasie choroby mogą być niespokojne, przestraszone, płaczliwe, nie rozumieją choroby i tego, dlaczego tak źle się czują. Dobrze jest spędzić z pociechą trochę czasu, pocieszyć, przytulić, położyć się i poczytać bajki, aby zapomniała o dokuczliwych dolegliwościach.
  • Trudności w oddychaniu to częste objawy zapalenia oskrzeli– katar oraz wydzielina z oskrzeli, którą dziecko nieustannie odkrztusza, może utrudniać oddychanie.
  • Ból lub pieczenie w czasie oddychania – spowodowane najpowszechniej podrażnieniem błon śluzowych na skutek silnego kaszlu.
  • U malutkich dzieci charakterystyczny jest świszczący oddech – mowa szczególnie o całkiem małych dzieciach, które nie potrafią jeszcze nazwać swoich objawów, a te z kolei dają im poczucie duszenia się, w wyniku czego panicznie nabierają powietrza do płuc i pojawia się świst oddechowy. Rodzic powinien dbać o udrożnienie nosa i ułatwiać dziecku odkrztuszanie, jak również niwelować ewentualny ból gardła i uspokajać.
  • Może pojawić się zapalenie spojówek lub światłowstręt, jeśli do rozwoju zapalenia oskrzeli doszło w wyniku odry.

Czytaj więcej: Zapalenie oskrzeli u dzieci – wszystko o dziecięcej dolegliwości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj