Orbitrek to sprzęt, który pozwala na przyjemne wykonywanie ćwiczeń cardio. Orbirek jest też bardzo często nazywany rowerem eliptycznym. Pozwala on na wykonywanie takich ruchów, jakbyśmy jednocześnie jechali na rowerze, chodzili po bieżni i korzystali ze steppera. Jak prawidłowo ćwiczyć na tej maszynie cardio? Przeczytaj poradnik.

Od czego zacząć?

Jeżeli chcesz się zapisać na siłownię, to masz pewność, że będziesz korzystać z właściwego i porządnego sprzętu. Jeżeli jednak chcesz ćwiczyć na orbitreku w domu to musisz zaopatrzyć się w dobry sprzęt. Nie ulegaj promocyjnym cenom w stylu orbitrek do kupienia już za 300 zł, bo ten sprzęt ma ci służyć na lata. Zwróć więc uwagę na to, czy firma jest dobra, czy sprzęt, który chcesz kupić ma dobre opinie i parametry. Zobacz też wagę koła zamachowego – im cięższe tym lepsze. Zorientuj się, do ilu kilogramów masy ciała jest przeznaczony orbitrek. Dobry sprzęt powinien zaczynać się w przedziale cenowym od 900 zł.

Bardzo przydatną opcją podczas treningu na orbitreku jest program ćwiczeń. Zwróć zatem uwagę, czy twój orbitrek ma taką funkcję, gdyż dla osób początkujących jest to bardzo przydatna fonkcja, gdy mogą sobie zmierzyć tętno. Pomiar tętna jest też przydatny do realizacji naszych celów, ponieważ należy pamiętać, że jeżeli chcemy spalić tłuszcz nie możemy przekroczyć określonego poziomu tętna, bo będziemy wtedy budować mięśnie.

Tętno podczas ćwiczeń

Najeży pamiętać o tętnie. Znajdź ściągawkę z odpowiednią wartością tętna w stosunku do twojego wieku. Najlepsze efekty uzyskasz, gdy będziesz ćwiczył na 70 lub 80 % swojego maksymalnego tętna. Jeżeli zmieścisz się w tych widełkach uzyskasz najlepsze spalanie tłuszczu. Jeżeli będziesz chciał ćwiczyć intensywniej niż 80% maksymalnego tętna to pamiętaj, że wtedy tłuszcz spala się wolniej.

Jak ćwiczyć?

Najpierw zrób rozgrzewkę. Rozgrzej dobrze stawy kolanowe, biodra, kostki, baraki, ręce i plecy (kręgosłup). Wchodząc na orbitrek zrób sobie 5 – 10 minutową rozgrzewkę na najmniejszym oporze i rób to w miarę wolno. Dzięki takim przygotowaniom rozgrzejesz swoje mięśnie i zminimalizujesz ryzyko kontuzji. Po rozgrzewce przejdź do ćwiczeń, czyli najbardziej intensywnego etapu treningu. Zwiększ opór i tempo. Mierz też między czasie swoje tętno. Ten trening możesz wykonywać od 20 do 40 minut, w zależności od stopnia zaawansowania. Możesz też w miarę wprawy dodawać sobie i obciążenia i wydłużać czas treningu. Po takim treningu należy przywrócić równowagę organizmowi. Zminimalizuj więc opór do zera i wykonuj ruchy bardzo powoli. Spróbuj zgrać ciało ze swoim oddechem.

Zwróć uwagę podczas ćwiczeń na odpowiednią postawę. Pamiętaj o prostych plecach a brodę miej uniesioną ku górze. Następnie postaw stopy dość stabilnie, wciągnij brzuch i złap za rączki urządzenie. Dopiero teraz możesz zacząć swoje pierwsze ruchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj