U malutkich dzieci – noworodków i niemowląt, karmionych mlekiem mamy bądź mieszkanką, kupki mają zdecydowanie mniej stałą konsystencję niżeli u starszych pociech czy osób dorosłych. Jest o normalne fizjologiczne zjawisko wynikające z rodzaju spożywanego pokarmu. Jednak na skutek infekcji powstałej jako konsekwencja zatrucia lub zakażenia rotawirusowego może dojść do przemiany normalnej kupki w biegunkę u noworodka luba niemowlęcia. Jak to rozpoznać?

Biegunka u noworodka – dziecko karmione piersią

Jeśli matka karmi swoją pociechę piersią z pewnością zwróci uwagę, gdy nagle będzie zdecydowanie więcej niż zazwyczaj kupek. Będą jeszcze bardziej płynne i będą wnikać w pieluszkę. Objawem sugerującym wystąpienie biegunki może być również zabarwienie kupki krwią lub wyraźne pojawienie się w niej śluzu. Zauważalne jest także znaczące pogorszenie się samopoczucia naszej pociechy. Dziecko wyraźnie źle się czuje, może pojawić się gorączka, osłabienie, płacz, marudzenie, problemy z uspokojeniem.

Biegunka u noworodka – dziecko karmione mieszanką

Gdy dziecko jest karmione z butelki o biegunce mówimy jeśli oddaje w czasie 12 godzin kilka lub nawet kilkanaście płynnych lub półpłynnych stolców. Widoczne bywa ich wnikanie w pieluszkę. W kupce może znaleźć się domieszka krwi, ropy lub śluzu.

Uwaga na odwodnienie!

Jeśli podejrzewasz, że Twoje niemowlę lub noworodek ma biegunkę niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. W przypadku rozwolnienia u tak małych dzieci najczęściej zachodzi konieczność hospitalizacji z uwagi na wysokie ryzyko wystąpienia odwodnienia, które zagraża życiu. Dziecko będzie musiało otrzymać elektrolity i glukozę dożylnie w formie kroplówki. Odwodnienie następuje bardzo szybko niekiedy wystarczy, że dziecko zrobi jedną lub dwie kupki. Dlatego nie ma co zwlekać.

Jakie są objawy odwodnienia?

Objawy sugerujące że dziecko zaczyna się odwadniać:

  • Przesuszone wargi,
  • Suchość błon śluzowych jamy ustnej,
  • Mała ilość moczu, który dodatkowo jest ciemno zabarwiony,
  • Dziecko płacze ale nie pojawiają się łzy,
  • Staje się apatyczne,
  • Staje się rozdrażnione.

Dziecko jest odwodnione, gdy:

  • Spada napięcie skóry,
  • Ma zapadnięte oczy,
  • Jest bardzo słabe „leje się przez ręce”.

Karmienie a biegunka

Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią lub je specjalne mieszanki, to bez zalecenia lekarza nie zmieniamy diety. Nadal karmimy mlekiem, którego substancje sprzyjają odbudowaniu flory bakteryjnej jelit. Jeśli dziecko jest już na etapie rozszerzania diety możemy podawać gotowaną marchewkę.

Biegunka u noworodka – farmakologia

Lekarz powinien poinstruować rodziców co do tego jakie ewentualnie leki należy zastosować. Często wykorzystuje się smectę, jednak nie wolno jej stosować bez wyraźnego zalecenia, gdyż może doprowadzić do zatrzymania mas kałowych czyli sytuacji niekorzystnej dla malucha. Wskazane jest natomiast stosowanie probiotyków, które wspierają odbudowę naturalnej flory bakteryjnej w jelitach i pomagają układowi trawiennemu przywrócić prawidłowe funkcjonowanie.

Nawadnianie przy biegunce

Jeśli znajdujecie się w szpitalu i dziecko otrzymuje kroplówkę nie ma większej potrzeby silnego nakłaniania go do picia większych ilości. Jeśli jednak jesteś w domu lub dziecko na razie nie ma zleconej kroplówki warto możliwie jak najczęściej przystawiać je do piersi a jeśli jest na mleku modyfikowanym podawać dodatkowo wodę do picia. Ważne aby dziecko regularnie uzupełniało deficyt płynów.

Odparzenia

W czasie biegunki należy dziecko możliwie jak najczęściej przewijać, gdyż może ona spowodować, że bardzo łatwo powstaną odparzenia. Na okres walki z dolegliwością zaleca się zrezygnowanie z nawilżanych chusteczek i wykorzystanie do podmywania cieplej wody i waty aby bardziej nie podrażniać skóry zawartymi w nich substancjami. Pamiętajmy również o natłuszczaniu skóry odpowiednim kremem po każdym przewijaniu.

Kiedy do lekarza?

Jeśli u dziecka które nie ukończyło 6 miesięcy zaobserwujemy biegunkę należy jak najszybciej zasięgnąć porady lekarskiej. W przypadku tak małych dzieci w większości przypadków konieczna jest hospitalizacja.

Zobacz także: Biegunka u dzieci – powszechna i niebezpieczna dolegliwość

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj