Zapalenie oskrzeli jest najczęściej schorzeniem o podłożu wirusowym. Bardzo często rozwija się u dzieci do 2 roku życia. Pediatra zaleci leki o działaniu objawowym na kaszel, gorączkę, ból gardła, katar. Jednak odpowiednie postępowanie w domu i wdrożenie kilku domowych sposobów na radzenie sobie z tą dolegliwością, może znacząco poprawić stan naszej pociechy i przyspieszyć powrót do zdrowia.

Jakie znamy domowe sposoby na zapalenie oskrzeli u dzieci?

1. Kurkuma – ta pochodząca z Indii przyprawa znajduje szerokie zastosowanie w lecznictwie. Przyda się również jako domowa metoda na zapalenie oskrzeli. Pół łyżeczki sproszkowanej kurkumy rozpuszczamy w połowie szklanki ciepłego mleka. Podajemy dziecku trzy razy dziennie pomiędzy posiłkami.

2. Syrop z cebuli – działa wykrztuśnie i jednocześnie łagodząco na drogi oddechowe. Obierz dużą cebulę, pokrój w talarki, wrzuć do słoika, dodaj 2-3 łyżki miodu i zakręć. Pozostaw w ciepłym miejscu na noc, cebula powinna puścić sok, można odcedzić syrop przez gazę i dodać kilka kropli cytryny. Dziecko może dostawać po 1-2 łyżeczki nawet 3 razy w ciągu dnia.

3. Herbatka z imbirem – przygotuj herbatę, zaparz ją z kawałkiem korzenia imbiru. Gdy przestygnie, posłódź ją miodem i dodaj trochę cytryny. Podawaj dziecku kilka razy dziennie do picia.

4. Pilnuj, aby dziecko nie było narażone na bierne palenie. Może to utrudniać powrót do zdrowia.

5. Dużo płynów — w czasie zapalenia oskrzeli dziecko może nie mieć apetytu. To nic nadzwyczajnego. Konieczne jest jednak pilnowanie, aby możliwie jak najwięcej piło, gdyż dzieci bardzo szybko się odwadniają i może skończyć się bezpośrednim zagrożeniem dla życia.

6. Olej kokosowy – w jego składzie aż w 50% stanowi proimmunologiczny kwas laurynowy, który wykazuje działanie antybakteryjne. Stąd olej kokosowy powinno się stosować w kuchni w przypadku bakteryjnych zapaleń oskrzeli u dzieci. W okresie zimy i wiosny warto stosować go jako profilaktykę tych schorzeń.

7. Inhalacje – w przypadku dzieci najlepiej sprawdzi się użycie inhalatora – nebulizatora, który zniweluje ryzyko poparzenia. Wystarczy inhalacja z soli fizjologicznej. Pomoże nawilżyć błony śluzowe układu oddechowego, ułatwi odkrztuszanie i usuwanie zalegającej wydzieliny oskrzelowej. Osoba dorosła nachyli się nad garnkiem z wrzątkiem, u dzieci lepiej tego nie stosować, ale można np. usiąść z dzieckiem przy stole kuchennym, spędzać czas na zabawie, podczas gdy na kuchence będą stały garnki, w których będzie gotowała się woda i silnie parowała.

8. Nawilżanie powietrza – ułatwi odkrztuszanie, poprawi stan błon śluzowych układu oddechowego i przyspieszy powrót do zdrowia. Dbaj więc o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka. Można stosować specjalne urządzenie lub powiesić mokre ręczniki.

9. Wietrzenie – staraj się intensywnie, przynajmniej raz lub dwa razy w ciągu dnia wywietrzyć pokój dziecka. Wykorzystaj moment, gdy wstanie do toalety, otwórz szeroko okno, zamknij drzwi, a dziecko z łazienki zabierz na chwile do kuchni, aby coś zjadło lub się napiło.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj