fot. scoop.pl

Soczewki kontaktowe wielokrotnego użytku wymagają szczególnej pielęgnacji. Żeby odpowiednio zadbać o soczewki, konieczne jest stosowanie płynu do soczewek. Płyn do soczewek jest niezbędny przy noszeniu soczewek wielokrotnego użytku. Soczewki kontaktowe muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach — zamknięte w pojemniczku, który wypełnia specjalny płyn. Pielęgnacja soczewek jest niezwykle ważna, żeby zachować higienę i uniknąć infekcji. W tym artykule podpowiadamy jak najlepiej o nie zadbać poprzez wybór odpowiedniego produktu.

Czym jest płyn do soczewek?

Osoby noszące soczewki kontaktowe zdają sobie sprawę, że soczewek nie można myć ani przechowywać w zwykłej wodzie, do tego celu służy specjalny płyn. Jest to produkt utrzymujący soczewki w dobrej kondycji i pomagający w zachowaniu odpowiedniej higieny. Soczewki kontaktowe są w nim przechowywane, ale produkt ten służy również do ich mycia i dezynfekcji, jak i do dezynfekcji pojemnika na soczewki.

Rodzaje płynów do soczewek

Na rynku dwa rodzaje tego produktu cieszą się największą popularnością:

  1. płyn do soczewek oksydacyjny,
  2. płyn do soczewek wielofunkcyjny.

Oksydacyjny płyn do soczewek

Płyny oksydacyjne są szczególnie polecane dla osób, które mają wrażliwe oczy. Ten rodzaj produktu nie zawiera konserwantów, dzięki czemu jest bardzo łagodny i przyjazny dla oka. Zdarza się, że osoby noszące soczewki kontaktowe, skarżą się na łzawiące oczy, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienienie i swędzenie. Diagnoza może wtedy brzmieć: „alergia oczu”. Alergia oczu to stan zapalny, który jest spowodowany walką organizmu z obcym materiałem, który ma bezpośredni kontakt z naszym ciałem. Często taki materiał jest nieszkodliwy, może to być na przykład soczewka kontaktowaAlergia oczu wymaga stosowania bardzo delikatnych produktów, które będą neutralne dla oczu, przy takiej diagnozie warto zaopatrzyć się w płyn oksydacyjny, który nie podrażni oka i pomoże uspokoić podrażnienie. Zapalenie spojówek to kolejna dolegliwość, przy której pomocny może się okazać płyn oksydacyjny. Produkt załagodzi objawy, a dzięki skutecznej dezynfekcji, zapobiegnie nawrotom tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Jak stosować płyny oksydacyjne?

Składnikiem aktywnym płynów oksydacyjnych jest nadtlenek wodoru. Jest to bezpieczna i bardzo skuteczna substancja, jednak należy ją stosować zgodnie z instrukcjami producenta. Po wykonanej dezynfekcji, przed założeniem soczewek, niezbędna jest ich neutralizacja. Nie można dopuścić, aby płyn z nadtlenkiem wodoru dostał się do oczu. Dlatego w przypadku niektórych płynów należy umieścić soczewki w roztworze neutralizującym i odczekać narzucony przez producenta czas, w innych użyć tabletki neutralizującej.

Płyn do soczewek wielofunkcyjny

Płyny wielofunkcyjne sprawdzą się dla osób, które nie borykają się z nadwrażliwością oczu. Są to bardzo łatwe w użyciu środki, które nie wymagają dodatkowych zabiegów (na przykład neutralizacji). Płyny wielofunkcyjne czyszczą, dezynfekują soczewki oraz pojemniczki na soczewki, nadają się również do przechowywania soczewek. Tego rodzaju produkty są w pełni bezpieczne dla oka i bardzo komfortowe w użyciu. Płyny wielofunkcyjne sprawdzą się u znacznego grona użytkowników soczewek.

Wybór płynu do soczewek powinien być indywidualnie dopasowany do potrzeb użytkownika. Żeby zapewnić najwyższą skuteczność produktu, postępuj zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi w ulotce. Dzięki szerokiej ofercie, którą proponują producenci, dobór produktu odpowiadającego naszym potrzebom, nie powinien być trudny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj