Szerszenie to niebezpieczne osobniki, mogące osiągnąć wielkość do 3 i pół centymetra. Ich użądlenie może bardzo boleć, a osoby uczulone na jad szerszenia powinny mocno się ich wystrzegać – jako, że nawet jedno ich użądlenie jest w stanie wstrzyknąć w organizm niebezpieczną dla organizmu dawkę acetylocholiny. Jak więc się przed nimi chronić i jak się ich pozbyć?

Szerszeń jest owadem z gatunku osowatych, będący największym z osowatych w Europie. Żywi się innymi owadami, rosnącymi na drzewach (a także tymi już spadniętymi) owocami, jak również sokiem z niektórych gatunków drzew. Typowym siedliskiem dla szerszeni europejskich są lasy liściaste, lecz możemy je również spotkać na dachach małych domków, czy w nieco osłoniętych miejscach budynku. W niektórych przypadkach zdarzyło się nawet, że szerszenie są w stanie zająć opuszczone budki dla ptaków, jako miejsce na swoje gniazdo.

Pod niektórymi względami szerszenie są pożyteczne – jako, że zjadają owady uznawane przez nas jako szkodniki. Niestety szerszenie przynoszą ze sobą wiele zła – zjadają pożyteczne dla produkcji miodu pszczoły, nadgryzają owoce, czy uszkadzają młode drzewa. Stanowią ponadto zagrożenie dla człowieka, jako że czasami nawet nie zagrożone potrafią boleśnie użądlić człowieka. Użądlenie pozostawia po sobie często zaczerwienienie i dość spory obrzęk, natomiast osoby uczulone na jad owadów błonoskrzydłych powinny jak najszybciej wezwać odpowiednią pomoc, jako że mogą dostać wstrząsu anafilaktycznego.

Co zrobić by uniknąć ukąszenia szerszenia?

Szerszenie mogą wyczuwać i drażnić rozmaite sztuczne i mocne zapachy – jak na przykład zapach perfum, lub alkoholu. Jeśli więc nie chcemy rozdrażnić tych stworzeń możemy spróbować natrzeć się mocnymi, naturalnymi zapachami – tudzież miętą, czosnkiem, czy innymi intensywnie pachnącymi roślinami.

Warto zabezpieczać specjalną siatkę wszelkie otwory wentylacyjne w domu, by szerszenie, czy inne stworzenia nie mogły się w nich zagnieździć.

Zimą rój szerszeni ginie, a ich matka-przywódczyni zagrzebuje się w ziemi, by przetrwać do wiosny/lata. Gniazdo zimą jest więc puste, dlatego jest to dobry moment na usunięcie starego gniazda i zabezpieczenie pozostałości w ten sposób, by niemożliwym było powstanie nowego.

Proces usuwania gniazda jest bardzo niebezpieczny warto więc w tym temacie zwrócić się do specjalistów i nie zrzucać na siebie ogromu odpowiedzialności, a w dodatku dużego niebezpieczeństwa. Koszt usunięcia gniazda szerszeni wynosi około 150 złotych (w zależności od regionu, i trudności zadania), a i efekt będzie zapewne bardziej długotrwały niż nasza samodzielna próba usunięcia gniazda np. wodą pod ciśnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj