O szkodliwości dymu papierosowego, a także wdychania smogu, wiedzą wszyscy, ale czy jedno może być bardziej szkodliwe od drugiego? Wielu badaczy stara się sprawdzać czy dym papierosowy jest bardziej szkodliwy niż smog. Nie ma jeszcze wielu badań, ale jedno jest pewne – zarówno papierosy, jak i smog powodują miliony zgonów rocznie na całym świecie.

Dym papierosowy a smog

Papierosy i smog powodują liczne choroby, które potrafią być śmiertelne. Jedną z nich jest oczywiście rak, a głównym powodem jest obecność zarówno w papierosach jak w i smogu benzo(a)pirenu, bardzo trującej, rakotwórczej substancji. Można powiedzieć, że palacze szkodzą sobie podwójnie, szczególnie Ci, którzy mieszkają w miastach o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Dotyczy to również tych, którzy są narażeni na dym papierosowy np. w domu lub w kręgach swoich znajomych. Tak zwane bierne palenie jest uznawane za nawet bardziej niebezpieczne niż bycie palaczem.

Palenie papierosów a wdychanie smogu – ile paczek dziennie?

Różnica między paleniem papierosów a wdychaniem smogu dotyczy m.in. możliwości wyboru. Pewna część społeczeństwa nie pali i nie jest narażona na dym papierosowy w dużym stopniu, ale niestety smog dotyczy nas wszystkich. To jak bardzo jest to dla nas niebezpieczne, zależy oczywiście od miejsca w którym żyjemy.

W internecie znajdziemy ciekawe narzędzie, za pomocą, którego można sprawdzić jaką ilość benzo(a)pirenu wdychamy na co dzień zależnie od miejsca w Polsce i na jaką ilość paczek papierosów to się przekłada. Ten kalkulator smogowy daje naprawdę przerażające wyniki. Przykładowo: spędzając dziennie kilka godzin na zewnątrz w Rybniku, wdychamy benzo(a)pirenu tyle co łącznie w 20 papierosach. Tygodniowo to ok. 140 papierosów, miesięcznie 606, a rocznie ponad 7000. Na szczęście Rybnik to skrajny przypadek i np. dzienne wartości dla Warszawy i większości innych miast dostępnych w kalkulatorze, są mniejsze niż 10. Mimo to, nadal jest to bardzo niebezpieczne, szczególnie dla małych dzieci i starszych oraz chorych osób.

Zobacz także: Smog – wpływ smogu na zdrowie

Co jest bardziej szkodliwe?

Dym papierosowy czy smog – to jak wybór mniejszego zła. Według niektórych danych, to zanieczyszczenie powietrza jest bardziej szkodliwe. Taki rezultat dały m.in. statystyki Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Palenie papierosów powoduje śmierć pond 7 milionów ludzi na świecie, a smog – ponad 8 milionów. W Polsce aż 50 tysięcy ludzi rocznie umiera z powodu smogu.

Smog częściej powoduje również groźne schorzenie, czyli Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc (POCHP). Zanieczyszczenie powietrza jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o przyczynę zachorowalności. Palenie tytoniu na drugim. Dotyczy to m.in. tego, że nie wszyscy palą, a na smog narażone jest całe społeczeństwo. W dodatku smog pogarsza stan zdrowia osób chorujących na różne choroby, w tym najgroźniejszy jest dla cierpiących na schorzenia sercowo-naczyniowe. Może to być niestety śmierć bardzo nagła – zwiększona ilość groźnych pyłów może powodować zawały, udary lub uduszenie.

Inne badania pokazują jednak, że zarówno dym papierosowy i smog, są porównywalnie groźne, bo zawierają podobną ilość szkodzących substancji. To co jest bardziej groźne dla nas zależy od miejsca w którym mieszkamy jak i tego jak często narażeni jesteśmy na dym papierosowy biernie lub czy sami palimy. Prawdopodobnie szkodliwość papierosów będzie jednak maleć, bo już teraz wiele osób korzysta z e-papierosów lub takich z podgrzewanym tytoniem, które są zdrowsze. Z kolei walka ze smogiem nie przynosi na razie dużych efektów.

Czytaj również: Jakie objawy smogu mogą występować u osób narażonych na jego działanie?

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj