fot. elements.envato.com

Ciąża pozamaciczna, inaczej ektopowa, należy do ciąż o nieprawidłowym przebiegu. Jest to patologicznie umieszczona ciąża zagrożona, która ze względu na swoje groźne konsekwencje wymaga stałego nadzoru lekarskiego i specjalnego podejścia samej ciężarnej oraz jej najbliższych.

Ciąża pozamaciczna – rozwój

Prawidłowo rozwijająca się ciąża jest ulokowana w jamie trzonu macicy. W przypadku ciąży pozamacicznej rozwój płodu następuje poza macicą, gdzie panują niekorzystne warunki dla właściwego kształtowania dziecka. Dlatego też najczęściej dochodzi do samoistnego poranienia takiej ciąży.  W prawidłowym przebiegu ciąży komórka jajowa po zapłodnieniu (tzw. zygota) rozpoczyna wędrówkę w dół jajowodu, aby 5-7 dnia od zapłodnienia zatrzymać się w jamie macicy i zagnieździć w jej ściankach. W patologicznych przypadkach wędrówka zygoty zostaje zatrzymana, a komórka jajowa zagnieżdża się w jajowodzie (najczęstsza, ciąża pozamaciczna jajowodowa), jajniku (ciąża pozamaciczna jajnikowa) lub jamie brzusznej (ciąża pozamaciczna brzuszna). Przyczyny tego mogą być różne, ale do głównych należą zmiany w jajowodzie, np blizny po przebytych stanach zapalnych przydatków, czy wrodzone wady budowy jajowodów i macicy.

Ciąża pozamaciczna – objawy i rozpoznanie

W pierwszych tygodniach ciąża pozamaciczna z reguły nie daje specyficznych objawów mogących wzbudzić podejrzenie. Pierwsze jej objawy są typowe dla prawidłowo rozwijającej się ciąży, tj. zatrzymanie miesiączki, powiększone i wrażliwe piersi, zmiana apetytu i częstości oddawania moczu, zgaga, poranne nudności, ogólne osłabienie i złe samopoczucie. Dopiero ok 2 miesiące od zapłodnienia nasilają się objawy typowe dla ciąży pozamacicznej. Najczęściej występują jednostronne, ostre i napadowe bóle podbrzusza. Krwawienia lub plamienia z jamy macicy wywołane zmianami hormonalnymi spowodowanymi uszkodzeniem bądź obumarciem komórki jajowej. Mogą wystąpić również uczucie parcia na stolec spowodowane gromadzeniem się krwi w zatoce Douglasa, spadek ciśnienia krwi, poty, zasłabnięcia, a w dalszych konsekwencjach wstrząsy i zapaść. Te ostatnie powikłania mogą być konsekwencją pęknięcia jajowodu w przebiegu ciąży pozamacicznej. Jeśli pacjentce nie zostanie udzielona odpowiednia pomoc może dojść do zgonu.

Rozpoznanie ciąży pozamacicznej nie jest wcale łatwą sprawą. Pierwszym krokiem w rozpoznaniu tej ciąży patologicznej jest stwierdzenie obecności w surowicy krwi kobiety gonadotropiny kosmówkowej (HCG). Jednocześnie wykonywane jest badanie wykluczające ciążę wewnątrzmaciczną metodą ultrasonografii (USG).  Nowoczesne aparaty do USG z zastosowanie sond, które można wprowadzać do jam ciała pozwalają z dużą precyzją zlokalizować i potwierdzić ciąże pozamaciczną.

Ciąża pozamaciczna – rokowania

Ciąże taką najczęściej usuwa się w jak najszybszym okresie od rozpoznania, aby uniknąć ewentualnych, zagrażających żuciu konsekwencji. Stosuje się tutaj dwie metody, farmakologiczną i chirurgiczną. Farmakologicznie podaje się pacjentce np. metotreksat, który już po pierwszym podaniu we wczesnych etapach ciąży powoduje jej poranienie.  Operacyjne wykonuje się  laparotomie lub laparoskopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj