Przebywanie w miastach, w których normy zanieczyszczenia powietrza są przekroczone, jest bardzo niezdrowe, nie tylko dla osób wrażliwych. To wszystko z powodu licznych toksycznych substancji, które składają się na smog. Jak wpływa na zdrowie i jakie są objawy smogu?

Jakie są objawy smogu?

Jak łatwo się domyśleć, smog przede wszystkim działa negatywnie na układ oddechowy. Osoby, które mieszkają na terenach borykających się ze smogiem, codziennie wdychają to trujące powietrze, którego składniki stopniowo niszczą ich zdrowie. Jednak także na co dzień można zauważyć u siebie różne objawy smogu ze strony układu oddechowego, który stara się bronić przed tym niebezpieczeństwem. Jednym z nich jest kaszel, bo płuca starają się pozbyć w ten sposób złych substancji. Inny objaw wdychania smogu to duszności, które wynikają z kurczenia się oskrzeli. To niestety wpływa też na działanie serca i może zapoczątkować lub pogłębić problemy sercowo – krążeniowe. Takie objawy smogu mogą szczególnie mocno dotknąć osoby palące papierosy, który układ oddechowy już nie jest w dobrym stanie. Podczas ekspozycji na smog mogą nas dotknąć także ból głowy, chrypka, ból gardła, chrypka łzawienie oczu. Smog opóźnia też wyzdrowienie, gdy jesteśmy przeziębieni, a także nasila objawy.

Oczywiście, smog nie oddziałuje na wszystkich w takim samym stopniu i w ten sam sposób. Najbardziej narażone są dzieci, a także osoby starsze. Ta pierwsza grupa ma mniejszą odporność, a druga często już boryka się z innymi chorobami, które smog może nasilić. Bardziej wrażliwe na smog są także osoby z alergiami oraz osoby, które mają różne choroby, szczególnie jeśli są to problemy z sercem i układem oddechowym. Oczywiście istotne jest tutaj również to jak długo ktoś narażony jest na smog i jak bardzo przekroczone są normy.

Konsekwencje wdychania smogu

Jeden dzień oddychania smogiem nie zrujnuje nam zdrowia, ale niestety po dłuższym okresie mogą pojawić się poważne konsekwencje, a nie tylko pojedyncze objawy smogu. Przede wszystkim, z powodu smogu, narażony jest układ oddechowy. Odpowiadają za to substancje toksyczne zawarte w smogu, które działają negatywnie m.in. na pęcherzyki płucne. Jedną z najgroźniejszych toksyn jest benzo(a)piren, rakotwórcza substancja, która znajduje się również w papierosach. Powoduje ona raka płuc. Inne nowotwory na które jesteśmy narażeni. to także rak krtani. Ze strony układu oddechowego grozi nam również astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc oraz inne dolegliwości.

Smog silnie może oddziaływać również na układ krążenia, m.in. zaburza pracę serca i może spowodować nadciśnienie. Wdychanie smogu przez długi czas zwiększa także ryzyko udaru i zawału serca. Narażony jest też układ nerwowy. Poważne objawy smogu to m.in. problemy z koncentracją, ale u osób starszych prowadzić może do przyspieszonej utraty sprawności umysłowej.

Przed smogiem powinny chronić się ciężarne kobiety. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez matki może spowodować dramatyczne zmiany płodu. Takie dzieci mogą mieć problemy z układem oddechowym i jest większe ryzyko, że zachorują na astmę. Według badań, ekspozycja na smog w trzecim trymestrze ciąży może również zwiększać ryzyko autyzmu u dziecka. Dotyczy to jednak także pierwszych lat życia dziecka.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj