Regularne spacery z dzieckiem są niezwykle ważnym elementem pielęgnacji malucha. Świeże powietrze jest niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju, tylko czy jest ono rzeczywiście świeże? Niestety nie. Jak dobrze wiemy, w naszym kraju poziom smogu jest dosyć niebezpieczny. Czy więc przestać spacerować z dzieckiem? Spacer z dzieckiem a smog na dworze, to istotny problem, ale nie oznacza to zaprzestanie zabaw na dworze.

Dlaczego smog jest niebezpieczny dla dzieci?

Dzieci są o wiele bardziej narażone na działanie smogu niż dorośli. Dzieje się tak, ponieważ układ oddechowy dziecka nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięty, aby mógł się odpowiednio bronić. Dziecko jest bardziej narażone na wszelkie zapalenia i infekcje, więc smog wraz z wszystkimi zanieczyszczaniami znacznie wpływa na osłabienie organizmu. Ponadto dzieci najczęściej oddychają przez usta, a jak wiadomo naturalnym filtrem powietrza jest oddychanie przez nos.

Dziecko narażone na częste przebywanie w smogu może znacznie częściej chorować i łapać różnego rodzaju infekcje. Mogą pojawić się u niego choroby serca, zapalenia płuc i oskrzeli. W skrajnych przypadkach może dojść do pojawienia się zmian nowotworowych. Jednym z niepokojących objawów u dziecka jest na przykład świszczący oddech, rozdrażnienie oraz bóle głowy.

Spacer z dzieckiem a smog na dworze – jak się ochronić?

Przed spacerem z dzieckiem warto sprawdzić stan powietrza. Możesz to zrobić w internecie albo w specjalnej aplikacji na telefon. Decyduj się na spacer tylko jeśli jakość powietrza jest w miarę dobra. Na miejsce przechadzki wybieraj parki lub las, gdzie jest dużo drzew i roślinności, gdyż powietrze jest tam o wiele lepsze. Unikaj ruchliwych ulic, przepełnionych samochodami. Warto też wyposażyć zarówno siebie, jak i dziecko, w maski anty smogowe. Dzięki nim z pewnością ochronisz się przed smogiem, a spacer będzie bezpieczniejszy.

Ponadto ważna jest też pora dnia. Najlepiej unikać spacerów w trakcie godzin szczytu, kiedy na ulicach jest znacznie więcej samochodów. Na spacer lepiej wybierać się w godzinach porannych lub w południe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj