Większość osób słysząc o chorobach wątroby kojarzy je od razu z alkoholem. Bardzo często jest on ich powodem, ale jak się również okazuje wątroba może boleć z różnych innych przyczyn, które nie muszą mieć nic wspólnego z piwem, wódką, winem czy innymi rodzajami trunków. Stłuszczenie wątroby jest chorobą określaną jako przewlekła, a jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość ta ma związek z tłuszczem, który powoduje nieprzyjemne dla człowieka dolegliwości. Stłuszczenie tego narządu polega na magazynowaniu się tłuszczu w hepatocytach, które są komórkami wątrobowymi. W literaturze medycznej często spotkać się można z dwoma rodzajami oznaczeń tego schorzenia: NAFL czyli niealkoholowe stłuszczenie wątroby, a także NASH – niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby. Na drugi typ stłuszczenia (NASH) stosunkowo najczęściej chorują mężczyźni, którzy dodatkowo borykają się z otyłością lub nadwagą. Właśnie te dwa ostatnie czynniki bardzo mocno wpływają na rozwój i przebieg choroby jaką jest stłuszczenie wątroby. Jakie są zatem objawy choroby oraz jak można ją skutecznie wyleczyć?

Przyczyny choroby

Głównym czynnikiem wywołującym niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest tzw. zespół metaboliczny lub inaczej zespół X, który zgodnie z medyczną literaturą jest określany mianem zbioru czynników powiązanych wzajemną zależnością, które zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i cukrzycy, a także ich naczyniowych powikłań. W przebiegu zespołu metabolicznego obserwuje się: znaczny spadek dobrego cholesterolu HDL (dla kobiet poniżej 50 mg/dl, a dla mężczyzn poniżej 40 mg/dl), zwiększenie poziomu trójglicerydów (powyżej 150 mg/d), wzrost ciśnienia tętniczego oraz podwyższona glukoza (często powyżej 100 mg/dl na czczo). Obserwuje się również znaczną otyłość brzuszną, której normy określone są zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. W przypadku tych pierwszych dolegliwość stwierdza się, gdy obwód  talii przekracza 80cm, u mężczyzn natomiast powyżej 94cm. Do dodatkowych przyczyn, które mogą powodować wystąpienie stłuszczenia wątroby zalicza się zażywanie silnych leków, spożywanie pokarmów mogących zawierać znaczne ilości różnego rodzaju toksyn oraz zaburzenia w przemianie materii. Do chorób przyczyniających się do zaburzania przemiany materii, a tym samym mogących powodować stłuszczenie wątroby najczęściej zaliczane są: celiaka, rak trzustki oraz jej przewlekłe zapalenie, nowotwory układu pokarmowego z zastosowaniem odżywiania w kroplówce, choroba Leśniowskiego-Crohna oraz inne rodzaje chorób, które mogą zaburzać przemianę tłuszczów. Jeżeli chodzi natomiast o przyjmowanie leków mających wpływ na wystąpienie choroby to należą do nich preparaty takie jak: diltiazem, amiodaron, metotreksat oraz duże dawki witaminy A. Obserwowana jest również zachorowalność na stłuszczenie wątroby  u osób borykających się  z jej zapaleniem wywołanym wirusami C oraz D.

Czytaj także: Próby wątrobowe – opis i przebieg badania

Stłuszczenie wątroby: objawy

Do głównych objawów, którymi charakteryzuje się niealkoholowe stłuszczenie wątroby zaliczyć można przede wszystkim ból w miejscu, w którym znajduje się wątroba – górna, prawa część brzucha tuż pod żebrami. Spowodowane jest to nieznacznym powiększeniem się wątroby, co może również mieć wpływ na odczucie dyskomfortu w całej jamie brzusznej. Chorzy skarżą się również na osłabienie organizmu, ogólny spadek samopoczucia. Notowane jest również powiększenie śledziony.

Zobacz również: Badania wątrobowe – opis, wskazania i przebieg badania

Stłuszczenie wątroby: leczenie

Głównym sprzymierzeńcem w walce z opisywaną dolegliwością jest rozpoznanie choroby, która mogła ją wywołać. Często zdarza się tak, że leczenie cukrzycy przyniesie znaczą poprawę formy także dla wątroby. Przez lekarzy zalecane jest również odstawienie alkoholu, zmiana diety oraz ćwiczenia fizyczne mogące przyczynić się do redukcji masy ciała.

Literatura:
1. Mach T. Niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby w: Interna Szczeklika 2016, Medycyna Praktyczna. Kraków; 2016.
2. http://www.jms.ump.edu.pl/uploads/2010/5/410_5_79_2010.pdf
3. Hartleb M. i wsp.: Rekomendacje postępowania u chorych z zaburzeniami czynności wątroby i kamicą dróg żółciowych dla lekarzy POZ.
4. Andrzej Szczeklik (red.): Choroby wewnętrzne. T. 1. s. 945-946. ISBN 83-7430-031-0

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj