Ostatnie lata przynoszą w Polsce coraz większą popularność różnym olejom tłoczonym z różnych roślin. Jest to podyktowane wzrostem zainteresowania zdrowym stylem odżywiania się oraz stawiania czoła chorobom cywilizacyjnym jak miażdżyca czy nowotwory. Kampanie reklamowe, które w ostatnich kilku latach przyczyniły się do wypromowania różnych olejów spowodowały, że wiele osób sięga w sklepach po co raz bardziej wyszukane produkty. Do takich z pewnością zaliczyć można olej z ostropestu, który cechuje się wieloma zbawiennymi właściwościami leczniczymi docenianymi już setki lat temu.

Ostropest plamisty jest rośliną zaliczaną do rodziny astrowatych, a zasięgiem swojego występowania obejmuje praktycznie wszystkie kraje bezpośredni sąsiadujące z Morzem Śródziemnym. Roślina ta jest uprawiana również w Polsce i to właśnie z jej owoców powstaje tłoczony na zimno olej. Pomimo tego, że cena tego produktu jest często nieco wyższa w porównaniu np. z oliwą z oliwek, to warto go włączyć do swojej diety, gdyż posiada szereg cennych właściwości leczniczych. Charakteryzuje się działaniem odtruwającym, co jest szczególnie ważne dla wątroby, a także dba o kondycję naczyń krwionośnych i m.in. włosów. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się nieco więcej na temat oleju z ostropestu, który jest swoistym skarbem natury.

Skład

Wartość energetyczna 100 ml oleju z ostropestu wynosi około 900 kcal. W tej samej ilości produktu znajduje się 20 gram kwasów tłuszczowych nasyconych, w tym: 2 gramy kwasu palmitynowego, 1 gram kwasu stearynowego, 0.6 grama kwasu arachidowego i 0.4 grama kwasu behanowego. Kolejnymi są kwasy tłuszczowe jednonienasycone, które stanowią około 21 procent całej zawartości. W ich skład wchodzi głównie kwas oleinowy, nazywany potocznie Omega-9. Pozostałe 60 procent to kwasy tłuszczowe wielonienasycone – głównie kwas linolowy.

Olej z ostropestu na wątrobę

Olej z ostropestu od wielu lat znany jest z jego zbawiennych właściwości odtruwających. Chodzi tutaj przede wszystkim o narząd jakim jest wątroba. Związki zawarte w ostropeście plamistym oraz w oleju tłoczonym na zimno z tej rośliny wspomagają regenerację tkanek wątrobowych, a także zapewniają skuteczną barierę ochronną  przed różnymi toksynami dostającymi się do organizmu poprzez pokarm, wodę i powietrze. Do związków takich zalicza się pestycydy, silne leki oraz metale ciężkie. Olej z ostropestu plamistego chroni również wątrobę przed negatywnym wpływem spożywania alkoholu. Badania wykazały, że regularne stosowanie tego oleju przyczynia się do wspomagania pracy układu pokarmowego – w tym woreczka żółciowego. Od wielu lat lekarze oraz dietetycy na całym świecie zalecają olej z ostropestu na takie schorzenia jak np. wirusowe zapalenie wątroby.

Inne właściwości lecznicze oleju z ostropestu

Do innych właściwości leczniczych oleju z ostropestu zaliczyć można: zwalczanie wczesnych objawów miażdżycy, poprawa ogólnej odporności organizmu, poprawa apetytu oraz regulacja pracy jelit i żołądka, zbawienny wpływ na narząd wzroku, łagodzenie obfitych miesiączek, regulacja poziomu glukozy we krwi, zwalczanie krwotoków wewnętrznych (np. z hemoroidów), skuteczne hamowanie mnożenia się komórek nowotworowych czy nawet jako odtrutka w przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym. Olej z ostropestu można stosować również osłonowo przy stosowaniu silnych antybiotyków oraz podczas chemioterapii.

Olej z ostropestu w kuchni

Olej z ostropestu wykorzystuje się w kuchni jako dodatek do wielu dań. Olej ten ze względu na swój delikatny smak i aromat idealnie komponuje się z różnymi sałatkami, pastami, warzywami oraz z pieczywem. Trzeba jednak pamiętać, że nadaje się on wyłącznie do użytku na zimno – nie wolno go podgrzewać do wysokich temperatur.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj