Molibden to pierwiastek, który występuje w niewielkich ilościach w naszych tkankach i pełni w nich nieocenioną rolę. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór może być dla nas szkodliwy, więc warto wiedzieć, gdzie występuje dokładnie oraz na co wpływa.

Znaczenie molibdenu dla człowieka

Największe ilości tego pierwiastka występują w kościach, nerkach, zębach oraz wątrobie. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiekowi wystarczy już niewielka ilość molibdenu. Dzienne zapotrzebowanie na niego wynosi około 0,15 – 0,5 mg. Pierwiastek ten jest bardzo ważny, mimo tego, że występuje w śladowych ilościach. Działa jako aktywator dla niektórych enzymów, między innymi umożliwia przyswajanie żelaza, a więc ma związek z niedokrwistością. Poza tym jest potrzebny, żeby organizm prawidłowo przyswajał białka, tłuszcze i cukry. W okresie wzmożonego wzrostu i dojrzewania wspomaga wzrost tkanki kostnej. Ma również duże znaczenie we wzmacnianiu odporności organizmu oraz procesie oczyszczania organizmu.

Jakie są skutki niedoboru?

Niedobory molibdenu nie są dla organizmu dobre, podobnie jak niedobory każdego innego składnika odżywczego. Zbyt mała ilość tego pierwiastka może prowadzić do anemii, ponieważ bez niego żelazo nie jest odpowiednio przyswajalne. Niedobory prowadzą również do złego stanu skóry oraz włosów. Włosy mogą nawet nadmiernie wypadać. Jednym z objawów deficytu molibdenu może być przyspieszone bicie serca, czyli tachykardia. Innymi oznakami niedoboru są częste wymioty i bóle głowy. Ma on również duży wpływ na sprawność intelektualną i seksualną. U mężczyzn niedobór molibdenu może powodować nawet problemy z potencją.

Czy molibdenu może być za dużo?

Wbrew pozorom, molibden można przedawkować. Jednak negatywne skutki przedawkowania występują przy przyjęciu dużo większej dawki niż dopuszczalna, co jest raczej mało prawdopodobne. Symptomy przedawkowania to między innymi pogorszenie stanu kości i zębów. Jest to związane z zaburzeniem metabolizmu fluoru i wapnia. Często nadmiar tego pierwiastka w organizmie powoduje obrzęki i silne bóle stawów. Tak jak niedobór, nadmiar molibdenu pogarsza przyswajanie żelaza.

W jakich produktach jest najwięcej molibdenu?

Pierwiastek ten występuje głównie w owocach i warzywach, jednak jego ilość w roślinach zależy w dużej mierze od sposobu uprawy. Rośliny pobierają molibden z gleby, więc im więcej tego pierwiastka w glebie, tym więcej będzie go w warzywach i owocach. Największa ilość występuje w glebach bagiennych oraz wapiennych, dlatego też owoce i warzywa rosnące na takich glebach są bogatsze w molibden. Dużo molibdenu występuje w produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych, takich jak groch i fasola, podrobach, wołowinie oraz zielonych warzywach. Sporą ilość znajdziemy również w kaszy gryczanej, ryżu, jajkach, drożdżach i nabiale. Molibden znajdziemy również w dużej ilości w orzechach.

Suplementy

Molibden oprócz tego, że jest dostępny w naturalnej formie, możemy znaleźć również w suplementach diety. Oczywiście najlepiej dostarczać taki w naturalnej wersji, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, warto dostarczyć je w formie preparatów z minerałami i witaminami. Suplementy z tym pierwiastkiem należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, tak aby uniknąć przekroczenia zalecanych dawek pierwiastka. Przyjmowanie molibdenu w formie innej niż naturalna jest zalecana głównie osobom, które cierpią na niedocukrzenie, w przeciwnym wypadku nie jest to konieczne. Przyjmując suplementy z molibdenem zawsze musimy pamiętać, że jego nadmiar również nie jest dobry dla organizmu, więc nie należy z nim przesadzać.

Czytaj także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj