Tecfidera refundacja
Tecfidera refundacja

Molibden to pierwiastek, który występuje w niewielkich ilościach w naszych tkankach i pełni w nich nieocenioną rolę. Zarówno nadmiar, jak i niedobór molibdenu może być dla nas szkodliwy, więc warto wiedzieć, gdzie występuje dokładnie oraz na co wpływa.

Znaczenie molibdenu dla człowieka

Największe ilości tego pierwiastka występują w kościach, nerkach, zębach oraz wątrobie. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowiekowi wystarczy już niewielka ilość molibdenu. Dzienne zapotrzebowanie na niego wynosi około 0,15 – 0,5 mg. Pierwiastek ten jest bardzo ważny, mimo tego, że występuje w śladowych ilościach. Molibden działa jako aktywator dla niektórych enzymów, między innymi umożliwia przyswajanie żelaza, a więc ma związek z niedokrwistością. Poza tym jest potrzebny, żeby organizm prawidłowo przyswajał białka, tłuszcze i cukry. W okresie wzmożonego wzrostu i dojrzewania, molibden wspomaga wzrost tkanki kostnej. Ma również duże znaczenie we wzmacnianiu odporności organizmu oraz procesie oczyszczania organizmu.

Jakie są skutki niedoboru molibdenu?

Niedobory molibdenu nie są dla organizmu dobre, podobnie jak niedobory każdego innego składnika odżywczego. Zbyt mała ilość dostarczanego molibdenu może prowadzić do anemii, ponieważ bez niego żelazo nie jest odpowiednio przyswajalne. Niedobory tego pierwiastka prowadzą do złego stanu skóry oraz włosów. Włosy mogą nawet nadmiernie wypadać. Jednym z objawów deficytu molibdenu może być przyspieszone bicie serca, czyli tachykardia. Innymi oznakami niedoboru molibdenu są częste wymioty i bóle głowy. Ma on również duży wpływ na sprawność intelektualną i seksualną. U mężczyzn niedobór molibdenu może powodować nawet problemy z potencją.

Czy molibdenu może być za dużo?

Wbrew pozorom, molibden można przedawkować. Jednak negatywne skutki przedawkowania molibdenu występują przy przyjęciu dużo większej dawki niż dopuszczalna, co jest raczej mało prawdopodobne. Symptomy przedawkowania molibdenu to między innymi pogorszenie stanu kości i zębów. Jest to związane z zaburzeniem metabolizmu fluoru i wapnia. Często nadmiar molibdenu w organizmie powoduje obrzęki i silne bóle stawów. Tak jak niedobór, nadmiar molibdenu pogarsza przyswajanie żelaza.

W jakich produktach jest najwięcej molibdenu?

Molibden występuje głównie w owocach i warzywach, jednak jego ilość w roślinach zależy w dużej mierze od sposobu uprawy. Rośliny pobierają molibden z gleby, więc im więcej tego pierwiastka w glebie, tym więcej będzie go w warzywach i owocach. Największa ilość molibdenu występuje w glebach bagiennych oraz wapiennych, dlatego też owoce i warzywa rosnące na takich glebach są bogatsze w molibden. Dużo molibdenu występuje w produktach pełnoziarnistych, nasionach roślin strączkowych, takich jak groch i fasola, podrobach, wołowinie oraz zielonych warzywach. Sporo molibdenu znajdziemy również w kaszy gryczanej, ryżu, jajkach, drożdżach i nabiale. Molibden znajdziemy również w dużej ilości w orzechach.

Suplementy z molibdenem

Molibden oprócz tego, że jest dostępny w naturalnej formie, możemy znaleźć również w suplementach diety. Oczywiście najlepiej dostarczać molibden w naturalnej jego wersji, jednak jeśli nie mamy takiej możliwości, warto dostarczyć je w formie preparatów z minerałami i witaminami. Suplementy z molibdenem należy stosować pod ścisłą kontrolą lekarza, tak aby uniknąć przekroczenia zalecanych dawek pierwiastka. Przyjmowanie molibdenu w formie innej niż naturalna jest zalecana głównie osobom, które cierpią na niedocukrzenie, w przeciwnym wypadku nie jest to konieczne. Przyjmując suplementy z molibdenem zawsze musimy pamiętać, że jego nadmiar również nie jest dobry dla organizmu, więc nie należy z nim przesadzać.

Czytaj także:

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię