Domowe sposoby na zapalenie pęcherza możemy próbować stosować samodzielnie, na sobie, w osobie dorosłej lub wykorzystać niektóre, aby nieco ulżyć dziecku w tej nieprzyjemnej dolegliwości. Przede wszystkim jednak należy udać się do lekarza i wykonać badania moczu. W wielu przypadkach konieczna będzie odpowiednia antybiotykoterapia, która pomoże uniknąć groźnych powikłań – pośród których wymienia się m.in. niewydolność nerek. Więc jeśli zauważysz u swojego dziecka symptomy świadczące o zapaleniu pęcherza udaj się do pediatry.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza u dzieci

1. Nasiadówki – przygotuj dziecku nasiadówkę w umiarkowanie ciepłej wodzie z dodatkiem naparu z rumianku. Pomoże zwalczyć choć częściowo bakterie i przyniesie ulgę.

2. Ciepła bielizna i ciepłe skarpetki, kapcie zawsze na nogach – dbaj aby dziecko było ciepło ubrane. Rozgrzanie tej wrażliwej okolicy ciała oraz założenie czegoś ciepłego na stopy, które wpływają na wychłodzenie może pomóc w zniwelowaniu dokuczliwego bólu.

3. Prysznic nie kąpiel – zapalenia pęcherza pojawiają się powszechniej u dziewczynek niżeli u chłopców z uwagi na długość cewki moczowej. Warto od małego uczyć dzieci kąpania się pod prysznicem a nie w pełnej wody wannie, bo przesiadywanie w niej sprzyja namnażaniu bakterii.

4. Mycie – jeśli to możliwe w czasie infekcji staraj się do podmywania dziecka stosować jedynie wodę, bez jakichkolwiek chemicznych dodatków.

5. Witamina c – podawaj ją zarówno w formie syntetycznej, bo przyspiesza wyleczenie ale również zadbaj o jej podaż w pożywieniu, sprawdzą się kwaśne soki np. z pomarańczy oraz żurawina suszona do przegryzania – choć nie każde dziecko ją zje.

6. Podawaj dużą ilość płynów – sprawią one że częste wizyty w toalecie będą bardziej „owocne” co oznacza że dziecko nie będzie robić zaledwie kilku kropli, a normalnie zrobi siku. Takie częste załatwianie się pomoże w usunięciu i wypłukaniu bakterii z pęcherza.

7. Nocnikowanie – jeśli dziecko jest małe i nadal korzysta z pieluch warto możliwie jak najszybciej nauczyć je korzystania z nocnika, bo wówczas bakterie obecne w kale nie będą się tak łatwo przedostawać do pęcherza.

8. Wywary moczopędne – napoje jakie podajesz dziecku mogą być również o działaniu moczopędnym, przez co lepiej będą pracowały nerki i szybciej bakterie zostaną wypłukane. Podawaj wywar z rumianku, szałwii, majeranku.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj