BDSM
fot. elements.envato.com

Seks BDSM to jedna z najbardziej specyficznych i nietypowych relacji intymnych. Osoby praktykujące ten rodzaj współżycia chcą w ten sposób osiągnąć pełną wolność seksualną i poznać własne granice, nie tylko bólu i posłuszeństwa, ale także podniecenia. Czym jest BDSM i czy takie praktyki mogą być niebezpieczne?

Seks BDSM – co to takiego?

Seks BDSM to rodzaj relacji intymnej, w której pierwszoplanową rolę odgrywają dwa czynniki – dominacja i posłuszeństwo. Samo określenie BDSM jest akronimem czterech słów – bondage – związywanie, discipline – dyscyplina, domination – dominacja oraz subbission – uległość. Typowy dla relacji BDSM jest element przymusu, jednak nie należy mylić tego ze zmuszaniem do określonych praktyk lub z gwałtem. Ten rodzaj seksu przewiduje bowiem odgrywanie ról – jedna ze stron przyjmuje pozycję dominującą, natomiast druga – uległą. W praktyce wszystko odbywa się za obopólną zgodą, choć teoretycznie wygląda to inaczej.

W większości przypadków relacji BDSM, partnerzy przyjmują swoje role na stałe. Zmiana pozycji z dominującej na uległą jest dość rzadkim zjawiskiem i dotyczy przede wszystkim osób, które dopiero wkraczają do świata BDSM lub dopiero rozpoczynają swoją relację.

Jak wskazuje na to sama nazwa, seks BDSM opiera się o cztery podstawowe założenia, które jednej ze stron mają dać poczucie absolutnej kontroli, a drugiej – poddaństwa poprzez wprowadzenie elementu upokorzenia. Związywanie ogranicza ruchy strony uległej i całkowicie eliminuje możliwość podjęcia jakiejkolwiek reakcji. Stronie dominującej daje natomiast całkowitą kontrolę nad przebiegiem zbliżenia. Dyscyplina polega na wprowadzeniu elementu kary za nieposłuszeństwo (zamierzone lub nie), która może mieć charakter tortury cielesnej lub psychicznej. Dominacja to ogólna postawa “pana”, który może nagradzać za posłuszeństwo, ale także karać za jego brak. To on decyduje o formie i intensywności doznań, jakie odczuwa strona uległa. Postawą odwrotną jest uległość, która przejawia się zgodą na poniżanie i spełnianie wszelkich zachcianek seksualnych pana (w ustalonych wcześniej granicach). Mamy tu zatem do czynienia z elementami sadyzmu i masochizmu.

Sprawdź, co wiesz o seksie >>

Charakterystycznymi atrybutami relacji BDSM są gadżety erotyczne (przede wszystkim do wymierzania kar i krępowania, choć nie tylko), takie jak:

 • baty,
 • pejcze,
 • klamry,
 • klipy,
 • smycze,
 • obroże,
 • kneble,
 • pasy do krępowania,
 • kajdanki,
 • uprzęże,
 • maski,
 • lateksowe lub skórzane stroje.

Seks BDSM – jak zacząć przygodę z dominacją i posłuszeństwem?

Osobom niezaznajomionym z tematem, seks BDSM kojarzy się przede wszystkim ze sprawianiem trudnego do wytrzymania bólu i wymyślnymi torturami. Prawda jest jednak inna. O ile ten rodzaj relacji rzeczywiście może charakteryzować się sporą drastycznością, która w wielu osobach zamiast podniecenia wywoła uczucie przerażenia, to warto podkreślić, że wcale nie musi tak być. W BDSM chodzi przede wszystkim o zaakcentowanie roli dominanta i osoby uległej, a taki efekt można uzyskać na wiele sposobów.

Zobacz także: Jak uprawiać seks hiszpański >>

Osoby początkujące nie powinny zaczynać od praktyk, które początkowo mogą okazać się trudne do zniesienia, takich jak choćby bicie pejczem lub batem czy podduszanie. Należy pamiętać, że efekt dominacji i uległości można osiągnąć na inne sposoby. Tak naprawdę wystarczy, że osoba uległa zgodzi się na zawiązanie oczu i skrępowanie rąk, by mogła uzyskać poczucie całkowitej utraty kontroli nad przebiegiem stosunku. Co więcej, nie potrzeba do tego żadnych specjalnych gadżetów, bo tak samo dobrze sprawdzą się przedmioty codziennego użytku, jak choćby szal i apaszka. Strona dominująca może wymierzać karę w formie lekkich klapsów. Odczuwanie bólu lepiej pozostawić osobom doświadczonym w temacie BDSM, które są już przygotowane na tak intensywne doznania.

Seks BDSM – czy jest bezpieczny?

Powyższe pytanie jest jednym z najważniejszych, które może pojawić się u osób dopiero rozpoczynających przygodę z BDSM. Prawda jest taka, że każda para sama ustala zakres swoich praktyk. Jeżeli w zbliżeniu nie występuje element mocnego krępowania, mocnych kar cielesnych (zwłaszcza wymierzanych w okolicy narządów płciowych) czy pdduszania, nic złego nie powinno się stać. Trzeba jednak pamiętać, że element delikatności jest tu całkowicie wykluczony, a w poszukiwaniu granic własnych i partnera łatwo o przesadę. W rezultacie, seks BDSM może doprowadzić do wystąpienia poważnych urazów, a w skrajnych przypadkach – nawet do śmierci. Przed wkroczeniem na wyższy poziom, należy zatem zapoznać z kodeksami i zbiorami zasad dla osób praktykujących BDSM – RACK i SSC. Przy zachowaniu odpowiedniej ostrożności, poddanie się woli partnera i przejęcie kontroli nad drugą osobą może okazać się niezwykle podniecającą zabawą, która wprowadzi powiew świeżości do życia erotycznego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj