Dzieci są ciekawe świata, chętnie wszystkiego dotykają i sprawdzają własne możliwości. Dodatkowo nadal uczą się funkcjonowania w społeczeństwie, więc w wyniku nieuwagi rodziców bardzo łatwo o ulegnięcie wypadkowi komunikacyjnemu. W tych wszystkich sytuacjach nasze pociechy są silnie narażone na powstawanie różnorodnych ran i zadrapań. Mogą one być powierzchowne lub znacznie głębsze i wymagać interwencji lekarskiej. Co powinniśmy robić, gdy dojdzie do zranienia u dziecka?

Pierwszym najważniejszym elementem będzie ocena sytuacji. To zadaniem dorosłego opiekuna jest sprawdzenie, czy i jak bardzo bolesna rana zagraża dziecku oraz, czy niezbędna będzie pomoc lekarza. Przy delikatnych zranieniach wystarczające będzie oczyszczenie wodą, wodą utlenioną lub specjalnymi preparatami o działaniu odkażającym. Następnie należy założyć opatrunek.

Zobacz także: Co powinna zawierać kompletna apteczka?

Głębsze zranienia u dzieci

Nawet jeśli nie doszło do silnego krwotoku, to wymagająca szycia rana może mocno krwawić. Gdy dziecko ulegnie takiemu wypadkowi najlepiej udać się na najbliższe pogotowie lub na SOR z dyżurnym chirurgiem. Najpewniej dziecko dostanie wówczas zastrzyk przeciwtężcowy – zależnie od tego, jak powstała rana, zostanie lekko znieczulone, lekarz założy szwy i opatrunek. Konieczne będzie zgłoszenie się po około dwóch tygodniach na kontrolę i zdjęcie szwów. W domu będziemy musieli regularnie zmieniać opatrunki.

Zanim dotrzemy do lekarza – pierwsza pomoc

Jeśli rana u dziecka dość obficie krwawi konieczne jest jej zabezpieczenie na czas transportu do lekarza. Nie wolno używać w tym celu chusteczek papierowych czy waty, gdyż po nasiąknięciu ich kawałki pozostaną w ranie i oczyszczenie będzie trudniejsze. Najlepiej wykorzystać kawałek materiału, np. ubrania czy starego typu chusteczkę.

Istnieje jednak jeszcze jeden sposób, na który może wpadną niektóre mamy po otwarciu swojej torebki. Jako że jesteśmy kobietami, którym raz w miesiącu przydarzają się „te dni” to zwykle mamy w torebce tampony lub podpaski, które będą idealnym zabezpieczeniem dla krwawiącej rany na czas przejazdu do lekarza.

Czytaj również: Tamowanie krwotoków u dzieci – czyli skuteczne udzielanie pomocy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj