W 29 tygodniu ciąży przyszła mama jest coraz bardziej zmęczona, zmaga się z dolegliwościami, coraz trudniej jest jej się poruszać, ale sił dodaje jej myśl, że z każdym dniem dziecko jest coraz silniejsze i coraz lepiej przygotowane do samodzielnego życia.

Co się dzieje z dzieckiem w 29 tygodniu ciąży?

Rosnący w brzuchu maluszek intensywnie rośnie i nabiera masy. W dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży ma już między 38 a 40 cm i może ważyć nawet tysiąc czterysta gram. Jego ciałko jest już prawie ukształtowane, choć ma bardzo mało tkanki tłuszczowej i jest szczuplutkie. Właśnie teraz, na końcowym etapie ciąży, tej tkanki będzie znacząco przybywać. Warto wiedzieć, że jest to inny tłuszcz, niż u dorosłych. Dorośli mają tak zwaną „żółtą” tkankę tłuszczową, a rosnące w brzuchu dziecko ma tkankę „brunatną”, pełniącą inną funkcję biologiczną. Tkanka ta ma za zadanie wytworzyć dużą ilość ciepła chroniącego organizm przed wychłodzeniem. To właśnie dlatego, że wcześniaki jeszcze nie mają jej zbyt wiele muszą przebywać w inkubatorach (cieplarkach).

Największy rozwój zachodzi teraz w mózgu, gdzie nieustannie tworzą się nowe połączenia między komórkami, a obszary odpowiedzialne za poszczególne zmysły coraz silniej się specjalizują i doskonalą. Malec ma już nieźle rozwinięty smak, co po urodzeniu przyda mu się w rozpoznawaniu smaku mleka, widzi, rozróżnia zapachy, a także słyszy. Na pewno rozpoznaje głos mamy i taty, można też zauważyć, że wpływa na niego muzyka. Jedna z teorii mówi, że na tym etapie kształtuje się już gust muzyczny przyszłego człowieka. Mózg odpowiada także za coraz szybsze reakcje na bodźce, przetwarzanie docierających do niego informacji i stworzenie pamięciowych wzorców ruchów. Co ciekawe, w przypadku ciąży mnogiej około 29 tygodnia ciąży zaczynają się kształtować więzy społeczne, a w szczególności zażyłość z rodzeństwem. To właśnie w tym okresie dziecko zaczyna bawić się z bratem/siostrą na przykład przez dotykanie jego pępowiny.

W 29 tygodniu ciąży ruchy dziecka stają się coraz bardziej ograniczone ze względu na brak miejsca, z drugiej jednak strony, dziecko jest coraz silniejsze i coraz mocniej się rozpycha. Często zdarzy się, że mama zdecydowanie wyczuje rączkę lub nóżkę malucha, a czasem jego ruchy wywołają falowanie całego brzucha i wypiętrzenia w niektórych jego częściach. Trzeba się również przygotować na to, że wyjątkowo silny i celny „cios” małej kończyny wywoła u mamy chwilowy ból lub nawet utratę oddechu.

Dodajmy jako ciekawostkę, że mimo, że dziecko rodzi się baz zębów i dopiero po jakimś czasie rosną mu mleczaki, to właśnie w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży pojawiają się już u niego zalążki zębów stałych.

Jak zmienia się Twoje ciało w tym tygodniu?

Rośnięcie dziecka to powód do radości, jednak niewątpliwie łączy się z narastającymi problemami z poruszaniem się, łapaniem oddechu i spaniem, a co za tym idzie z nawarstwiającym się zmęczeniem. Krótkie drzemki w ciągu dnia trochę ulżą, ale przyszła mama musi zdawać sobie sprawę, że wymienionych problemów ciężko będzie się pozbyć. To niestety całkiem naturalne. Większa macica uciska na wiele organów: na przeponę i płuca utrudniając oddychanie, na żołądek i jelita powodując kłopoty trawienne, na pęcherz moczowy wywołując potrzebę częstszych wizyt w toalecie, czy wreszcie na układ krwionośny, blokując prawidłową wymianę krwi i przez to opuchlizny i obrzęki.

Wysiłek maminego organizmu jest ogromny. Wystarczy powiedzieć, że wzrasta masa ciała i bardziej obciąża kręgosłup, a to przecież tylko wierzchołek góry lodowej. Na przykład, w dwudziestym dziewiątym tygodniu ciąży serce matki, żeby sprostać zapotrzebowaniu dwóch organizmów musi przepompować dziennie około półtora litra krwi więcej niż przed ciążą. To naprawdę bardzo dużo.

Kobieta w ciąży musi się także liczyć z rewolucyjnymi zmianami dotykającymi sfery psychicznej i gospodarki hormonalnej. To dlatego może odczuwać ciągle wahania nastrojów, czasem nieuzasadnione wybuchy emocji, czy na przykład zagubienie. Trzeba zbudować w sobie, a być może również w najbliższym otoczeniu świadomość, że tego typu zachowania nie są żadnymi fanaberiami, czy histerią, lecz najzupełniej normalnym stanem poprzedzającym narodziny dziecka.

Zobacz także: Zgaga – domowe sposoby na pieczenie w przełyku

29 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Na tak zaawansowanym etapie ciąży, większość porad powinna dotyczyć tego, jak można przyszłej mamie ulżyć w jej problemach. Łatwo teraz przychodzi zrozumieć powody ustanowienia wszelkich przywilejów dla kobiet w ciąży. Oprócz oczywistych przesłanek społecznych takich jak rodzenie nowych pokoleń, które to przesłanki stawiają kobietę w ciąży na pozycji objętej szczególną troską, kobieta w stanie błogosławionym boryka się z tak dużą ilością problemów, że należy jej pomóc z czystej ludzkiej empatii. Dlatego bezdyskusyjnie ma ona prawo do pierwszeństwa przy kasie, czy siedzącego miejsca w autobusie. Drogie mamy, korzystajcie z tych praw bez skrupułów.

W wielu aspektach kobieta może też ulżyć sobie sama i czasem są to sprawy zupełnie błahe, a jednak przynoszące wymierne skutki. Na przykład kupienie luźnych i wygodnych butów, jeśli cierpi się na obrzęki stóp. W tej chwili moda powinna odejść na dalszy plan, a zdecydowane pierwszeństwo trzeba dać swojej wygodzie. Idąc dalej przyszła mama powinna zarezerwować sobie więcej czasu na odpoczynek, a jeśli potrzebuje odprężenia może wybrać się na przykład na masaż. Nie każdy rodzaj masażu jest w ciąży wskazany, ale są zabiegi, na przykład masaż stóp, czy delikatny masaż klasyczny, które na tym etapie ciąży są wręcz wskazane.

Podobnie rzecz ma się z gimnastyką. Forsowny trening jest, rzecz jasna, wykluczony, ale spokojne i dobrze dobrane przez specjalistę ćwiczenia to dobry pomysł na doraźne pozbycie się dolegliwości i przygotowanie do porodu. Każda mama może z resztą znaleźć swój ulubiony sposób na aktywny wypoczynek. Może to być na przykład joga lub zajęcia na basenie, ale równie dobrze tą rolę mogą spełnić zwykłe spacery.

29 tydzień ciąży jest również okresem, w którym część kobiet decyduje się na wzięcie zwolnienia lekarskiego. Oprócz ewidentnego zagrożenia ciąży, nie ma tu jednoznacznych granic, kiedy należy skorzystać z tego rozwiązania, ale jest ono jak najbardziej dopuszczalne. Jeśli praca jest bardzo obciążająca, a samopoczucie przyszłej mamy złe, powinna skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie przepisze jej zwolnienie. Z drugiej strony, jeśli kobieta czuje potrzebę pracy i nie ma do niej żadnych przeciwwskazań, może być aktywna zawodowo do samego porodu.

Wizyta u ginekologa (na tym etapie ciąży często zalecane są już wizyty co dwa tygodnie) jest okazją do ustalenia planu opieki prenatalnej i porodu. Znajdzie się w nim program wizyt, koniecznych badań, wybór miejsca i sposobu rodzenia, a także informacje o wszelkich preferencjach i przeciwwskazaniach. Plan taki pomoże kobiecie usystematyzować jej wiedzę i uspokoi ją, lecz trzeba pamiętać, że nie jest to ścisła rozpiska, od której nie można odstąpić. W zależności od rozwoju ciąży poszczególne punkty zawsze mogą ulec zmianie.

W trakcie trzeciego trymestru mogą przydarzyć się bóle podbrzusza. W większości przypadków nie powinny one budzić żadnych obaw, jednak jeśli bardzo przybierają na sile i towarzyszą im regularne skurcze mogą oznaczać przedwczesny poród. Jeśli zachodzi takie podejrzenie trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza.

W tym okresie naturalne są także intensywniejsze upławy. Nie należy ich blokować tamponami, bowiem ich rolą jest pozbycie się ryzyka infekcji. Aby podnieść swój komfort, kobieta w ciąży może stosować wkładki higieniczne i nosić bawełnianą bielizną. Występowanie upławów nie jest żadnym powodem do niepokoju, chyba, że towarzyszy im nieprzyjemny zapach i pieczenie – w takim wypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Wracając do samopoczucia przyszłej mamy wspomnijmy jeszcze o obecności i wsparciu ze strony partnera. To wartość, którą trudno przecenić, istotna i dla ciężarnej kobiety i dla dziecka. Elementem, o którym warto pamiętać jest obecność takiej osoby na zajęciach szkoły rodzenia. Nawet jeśli rodzice nie planują wspólnego porodu będą mieli okazję zdobyć wiele ważnych informacji i praktycznych umiejętności. To świetny sposób by zbliżyć się do siebie, uprzyjemnić przebieg ostatniego etapu ciąży i przygotowanie do przyjścia na świat nowego człowieka.

Czytaj więcej: 30 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj