Ból barku to jeden z najbardziej uciążliwych bólów. Jego przyczyny mogą być niegroźne jak stłuczenie czy kontuzja, ale mogą również wskazywać na poważniejsze choroby związane z sercem, wątrobą lub kręgosłupem.

Bark to tak naprawdę mechanizm, który składa się na stawy połączone ścięgnami i mięśniami. Pozwala nam na poruszanie rękami, ale narażony jest na wiele kontuzji i urazów. To dosyć delikatny obszar ciała. Najczęściej ból barku nazywany jest “rzutowanym”. Nie nasila się on w trakcie wykonywania ruchu, ale bywa ostry i uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Może występować cały czas albo krótkotrwale – w zależności od przyczyny.

Przyczyny bólu barku

Najczęstszą przyczyną bólu barku jest uraz mięśni, ścięgien lub stawu. Często urazy te wiążą się z wykonywaniem sportu lub częstym przeciążeniem barku. W wyniku takich urazów może też dojść do zapalenia kaletek maziowych, które powoduje tarcie w stawie. Ból wtedy się nasila i należy przyjmować leki przeciwzapalne.

Inną przyczyną mogą być też choroby stawów – zwyrodnieniowe lub reumatoidalne. Niekiedy w barku pojawia się także niestabilność barkowa na skutek urazu. Zdarza się, że w wtedy kość barkowa wyskakuje z panewki stawu. Stan ten może nieustannie nawracać, co powoduje ból oraz poczucie niestabilności w trakcie podnoszenia ramion.

Niektóre choroby również mogą wywołać ból barku. Należą do nich między innymi: atak serca, odma opłucnowa, uraz splotu barkowego, zesztywnienie lub zapalenie stawów oraz urazy kostne w okolicach barku.

Jak leczyć ból barku?

Jeśli ból w barku nie ustaje, musisz natychmiast skonsultować się z lekarzem, który dopasuje odpowiednie leczenie schorzenia w zależności od przyczyny. Jednym ze sposobów na leczenie bólu jest dostosowanie swojej aktywności fizycznej oraz rehabilitacja. Inną metodą są zimne okłady, które należy wykonywać dwa razy dziennie przez około 20 minut. Jeśli ból wynika z zapalenia, należy przyjmować leki przeciwzapalne oraz maści uśmierzające ból. Niektóre przyczyny powstania bólu w barku mogą wymagać chirurgicznego leczenia, ale zdarza się to bardzo rzadko. Najczęściej po dobraniu odpowiedniej terapii, ból znika po paru dniach.

Jak ćwiczyć bolący bark?

Istnieje wiele ćwiczeń na bolący bark, które pomagają w pozbyciu się bólu. Jednym z nich są ruchy bierne barku w różnych płaszczyznach, czyli tak zwane kręcenie ramionami. Inne ćwiczenia:

  • połóż się na podłodze. Weź do rąk ciężarki, ramiona odwiedź na boki i zginaj je w łokciach
  • opuszczanie ramion w górę i w dół
  • cofanie barków z równoczesnym ściągnięciem łopatek, następnie wysunięcie barków do przodu
  • pochyl się lekko do przodu w pozycji stojącej i wykonuj wymachy ramion w przód i w tył

W Internecie znajdziesz też przykładowe filmiki z prostymi ćwiczeniami na ból barku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj