Jedną z uciążliwszych dolegliwości, z którą zmaga się w dzisiejszych czasach spora liczba osób jest kamica żółciowa. Choroba ta polega na obecności złogów w woreczku żółciowym oraz poza nim. Złogi (lub inaczej kamienie) są zbudowane z zazwyczaj z tłuszczów oraz nieorganicznych jonów i białek. U zdrowego człowieka złogi te są najpierw rozpuszczane w żółci, a następnie wędrują do przewodu pokarmowego, gdzie są neutralizowane i wydalane. Ich obecność powoduje zatrzymanie przepływu żółci, która jest potrzebna w procesie trawiennym. Żółć szczególną rolę odgrywa podczas trawienia potraw ciężkostrawnych, dlatego też ludzie z chorym woreczkiem żółciowym odczuwają dyskomfort po zjedzeniu takich właśnie posiłków. Nie od dzisiaj wiadomo, że kamica żółciowa jest chorobą XXI wieku, spowodowaną złą dietą i stresującym trybem życia. Z dolegliwością tą walczy około 20% populacji Europy. Według szacunków, problemy z woreczkiem żółciowym dotykają częściej kobiet, a ryzyko wystąpienia dolegliwości wzrasta z wiekiem.

Objawy kamicy żółciowej

Chorobę jaką jest kamica nerkowa podzielić można na trzy zasadnicze rodzaje: zakażona kamica pęcherzyka żółciowego, nie zakażona kamica przewodów żółciowych oraz kamica przewodowa. Pierwszy rodzaj choroby objawia się bólem w prawym podżebrzu, wzdęciami oraz ogólnym dyskomfortem w jamie brzusznej. Kamicę nie zakażoną dróg żółciowych rozpoznać można po bólach mających charakter typowo skurczowy. Dodatkowo bóle te promieniują w kierunku prawej łopatki oraz nadbrzusza w jego środkowej części. Ostatni typ choroby czyli kamica przewodowa objawia się zażółceniem białkówek oka, a także stanami zapalnymi wątroby. Typowym i klasycznym objawem kamicy jest również bardzo nieprzyjemna kolka żółciowa, która objawia się dosyć silnymi i nagłymi bólami skurczowymi. Tak jak w przypadku kamicy nerkowej tak i tutaj bóle te są spowodowane przez przesuwające się złogi w pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych. Przy atakach kolki żółciowej wystąpić mogą również gorączka, zimne poty oraz dreszcze.

Jak się okazuje ataki kolki żółciowej nie należą do rzadkości, a osoby które są na nią szczególnie narażone powinny wiedzieć jak się zachować w przypadku jej wystąpienia. Przy pierwszym ataku najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowa pomoc lekarska, ponieważ bardzo ważne jest ustalenie przyczyn bólu. Dotyczy się to zwłaszcza przypadków, w których równolegle do ataku kolki występuje gorączka i dreszcze. Osoby, które mają za sobą już ten pierwszy raz, powinny zaopatrzyć się w leki rozkurczające – hioscyna lub drotaweryna. Warto również zadbać o to, aby zawsze pod ręką znalazło się coś na ból np. paracetamol czy metamizol.

Diagnozowanie oraz leczenie kamicy żółciowej

Rozpoznanie kamicy żółciowej nie jest trudnym zadaniem i można ją zdiagnozować nawet podczas rutynowego badania USG jamy brzusznej. Bardzo często zdarza się, że nieświadoma osoba dowiaduje się o swoim schorzeniu w przypadku badania USG mającym na celu zdiagnozowanie innej choroby okolic jamy brzusznej. W praktyce zaleca się również zbadanie krwi pod kątem oceny liczby białych krwinek.

W ogólnym przypadku kamica żółciowa, która nie powoduje poważnych powikłań może być leczona za pomocą leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych. W sytuacji, gdy silne bóle trwają dłuższy czas, a podawanie leków przeciwbólowych nie pomaga, konieczna będzie natychmiastowa wizyta u lekarza. Kamienie żółciowe lub cały woreczek żółciowy usuwa się za pomocą tradycyjnej metody chirurgicznej lub laparoskopowo. Druga technika znacznie skraca czas rekonwalescencji po zabiegu oraz jest mniej inwazyjna. Istnieje również możliwość leczenia kamicy żółciowej za pomocą środków doustnych z zastosowaniem kwasu ursodeoksucholowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj