34 tydzień ciąży to już połowa ósmego miesiąca, a zatem tylko półtora miesiąca dzieli ciężarną kobietę od planowego porodu. Matka ma prawo czuć się bardzo zmęczona, jej dziecko jest już praktycznie gotowe do narodzin, a w brzuchu ma coraz mniej miejsca. Oboje czeka jednak jeszcze trochę wysiłku.

Co się dzieje z dzieckiem w 34 tygodniu ciąży?

W trzydziestym czwartym tygodniu w organizmie dziecka nie zachodzą już wielkie zmiany. Można powiedzieć, że w większości przypadków rozwój fizyczny płodu już się zakończył. Teraz dziecko przede wszystkim przybiera na wadze i rośnie, ostatnie zmiany mogą jeszcze zachodzić w układach oddechowym i płciowym, zaś pozostałe układy już tylko doskonalą się, by po porodzie jak najlepiej samodzielnie funkcjonować. Jeśli dziecko będzie chłopcem, na tym etapie ciąży jądra powinny schodzić do moszny, jeśli ma urodzić się dziewczynka – wykształcają się jej jajniki. Także układ oddechowy kończy swój rozwój. Dziecko urodzone w trzydziestym czwartym tygodniu z dużym prawdopodobieństwem będzie mogło już samodzielnie oddychać. Doskonali się też układ pokarmowy, maluch nieustannie łyka płyn owodniowy, wydziela enzymy trawienne, ćwiczy zarówno przełyk, jak i funkcje wydalnicze.

O ile na wcześniejszych etapach ciąży rozwój kolejnych organów był na pierwszym miejscu, teraz odbywa się już tylko w tle, a najważniejsze jest po prostu rośnięcie. W trzydziestym czwartym tygodniu dziecko może dorastać nawet do pięćdziesięciu centymetrów i ważyć sporo ponad dwa kilogramy. Jest już tak duże, że zostało mu bardzo mało wolnego miejsca i dlatego jego ruchy są coraz trudniejsze.

W 34 tygodniu ciąży dziecko ma już gładką, ładnie różową skórę, a jego oczy mają piękny błękitny kolor. Trwa proces pigmentacji tęczówki, który zakończy się kilka tygodni po urodzeniu, kiedy oczy dziecka będą miały regularny kontakt z światłem. Wtedy ustali się ostateczny kolor tęczówki, a tymczasem wszystkie dzieci są błękitnookie.

Warto wiedzieć, że w 34 tygodniu ciąży, a także później, aż do porodu, choć kości malucha są coraz twardsze, jego główka jest elastyczna. To dlatego, że kości czaszki nie są jeszcze trwale połączone. Jest to przystosowanie mające na celu ułatwienie porodu, kiedy stosunkowo duża główka musi przecisnąć się przez wąski kanał rodny. Bywa, że właśnie z tego powodu dziecko rodzi się z głową lekko spłaszczoną, lub zniekształconą, ale na szczęście nie jest to nic poważnego. Ostateczny kształt czaszki kształtuje się przez kilka tygodni następujących po narodzinach.

Jak zmienia się Twoje ciało w tym tygodniu?

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży nie przynosi matce wielkich zmian. Brzuch wciąż rośnie i nasilają się znane już dolegliwości.

Wynikające z zatrzymywania wody w organizmie obrzęki stóp i dłoni mogą powodować ból w stawach i sztywnienie palców. Bywają tak dokuczliwe, że konieczna będzie rezygnacja z noszenia biżuterii i noszenie butów w większym rozmiarze. W pewnym stopniu ukojenie mogą przynieść proste zabiegi takie jak kąpiel w chłodnej wodzie, czy odpoczynek z uniesionymi nogami, jeśli jednak obrzęki są bardzo duże koniecznie trzeba pamiętać o kontroli ciśnienia tętniczego. Przy pojawieniu się nadciśnienia (powyżej sto czterdzieści na dziewięćdziesiąt) bardzo wskazana jest konsultacja z lekarzem. Nadciśnienie może być objawem stanu przedrzucawkowego, powikłania, które może wymagać nawet wcześniejszego rozwiązania ciąży.

W wyniku zmian hormonalnych i zwiększonej objętości krwi w krwiobiegu jest prawdopodobne występowanie bóli, drażliwości, obrzęków i wreszcie krwawienia z dziąseł. Należy zwrócić na to uwagę, bo choć jest to dość typowy objaw ciąży, to może przekształcić się w stany zapalne groźne dla płodu i stanowiące zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ostatnich tygodni ciąży. Profilaktyka jamy ustnej jest w tym okresie szczególnie ważna, choć bolesność dziąseł może wymuszać nieco łagodniejszego szczotkowania zębów. Mycie zębów warto uzupełniać płukaniem specjalistycznymi płynami.

W 34 tygodniu ciąży, kobiety mogę mieć też problemy ze wzrokiem. Często spotyka się zmniejszoną produkcję łez prowadzącą do suchości oka i związanego z tym dyskomfortu. Możliwa jest także czasowa (po porodzie najczęściej ten objaw ustępuje) zmiana krzywizny rogówki wiążąca się z koniecznością rezygnacji z używania soczewek kontaktowych.

Ponieważ poród zbliża się wielkimi krokami wypada się do niego przygotować. Ważne jest ćwiczenie mięśni Kegla, a przeprowadzany regularnie, delikatny masaż krocza powinien zwiększyć elastyczność i rozciągliwość tkanek i być może zapobiegnie pęknięciu. Dobrze podejść do tego poważnie zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z ciążą bliźniaczą, przy której istnieje duże prawdopodobieństwo, że poród nastąpi już w przeciągu najbliższych dwóch tygodni.

34 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Podczas wizyty lekarskiej prawdopodobnie wykonane będzie badanie na GBS, czyli na obecność paciorkowca. Bakterie te mogą być niebezpieczne dla dziecka i powodować poważne komplikacje podczas porodu. Na szczęście obecny poziom rozwoju medycyny jest na tyle wysoki, że w przypadku wykrycia tego zagrożenia, lekarze potrafią sobie z nim poradzić podając podczas porodu odpowiedni antybiotyk.

Kobieta w ostatnich tygodniach ciąży powinna bliżej zapoznać się z tematem wiążącego się z porodem bólu. Wiele kobiet niebezpodstawnie bardzo się go obawia, choć jego odczuwanie jest sprawą dość indywidualną i nie dla każdej rodzącej przeżycie to jest aż tak bolesne. Warto zasięgnąć wiedzy o sposobach uśmierzania bólu, a szczególnie o najpopularniejszym i najskuteczniejszym znieczuleniu zewnątrzoponowym. Ten rodzaj znieczulenia ma kilka rodzajów działania: przyśpiesza rozwieranie szyjki macicy, zmniejsza stres matki, blokuje przepływ bodźców bólowych do mózgu jednocześnie nie zakłócając czucia i dotyku dzięki czemu kobieta poddana temu zabiegowi może w miarę normalnie chodzić. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia tego znieczulenia i stosuje się je na prośbę kobiety. Zdarza się też, ze do jego wykonania są wyraźne wskazania, takie jak nadciśnienie tętnicze, padaczka, astma lub po prostu bardzo powolne rozwieranie szyjki macicy. Bardzo ważna jest informacja, że znieczulenie zewnątrzoponowe jest bezpłatne i jeśli szpital zażąda za nie opłaty, to jest to działanie niezgodne z prawem.

Zbliżanie się porodu to okres bardzo trudny i ważny nie tylko dla kobiety w ciąży, ale także dla jej bliskich. W ostatnich tygodniach warto szczególnie zadbać o relacje z rodziną, a szczególnie z partnerem. Zarówno spędzanie romantycznych chwil, jak rozmowy, dzielenie obowiązków, czy wspólne chodzenie do szkoły rodzenia to aktywności, które bardzo zaprocentują po narodzinach dziecka. Bliskość i zrozumienie w tak ważnym momencie są nie do przecenienia i przy wszystkich problemach i obowiązkach, jakie wiążą się z ciążą nie można o nich zapominać.

Czytaj dalej: 35 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj