Pochwa to delikatny odcinek układu rozrodczego kobiet. Czasem z powodu niedokładnej higieny lub nieoddychającej bielizny możemy nabawić się infekcji, która daje o sobie znać pieczeniem i innymi nieprzyjemnymi objawami. Pieczenie pochwy to częsty problem z którym kobiety przychodzą do ginekologa. Jakie mogą być przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Dlaczego pochwa piecze?

Pieczenie pochwy może nas dotknąć z bardzo różnych powodów. Czasem są one niegroźne, ale niekiedy mogą oznaczać różne schorzenia. Czasami nieprzyjemne dolegliwości odczuwane w pochwie wynikają po prostu z niewłaściwej bielizny – np. wtedy gdy jest ona wykonana ze sztucznych, nieprzyjaznych skórze materiałów. Winowajcami mogą być także kosmetyki lub detergenty, których używamy np. płyn do kąpieli lub proszek do prania. Warto odstawić podejrzane kosmetyki lub bieliznę na jakiś czas i sprawdzić czy dolegliwości same przeminą.

Niestety, pieczenie pochwy często oznacza jednak infekcje grzybicze lub bakteryjne. Przyczyny można dopatrywać się także w problemach z układem moczowym. Z tego powodu, jeśli ból i pieczenie nie mijają, a nawet nasilają się, to powinno się iść jak najszybciej do lekarza. Grzybicze i bakteryjne infekcje często są spowodowane m.in. stosowaniem niewłaściwych płynów do higieny intymnej, nieodpowiednią higieną miejsc intymnych, nieprzewiewną bielizną lub stosunkami seksualnymi bez zabezpieczenia. Warto pamiętać, że flora bakteryjna pochwy jest delikatna i bardzo łatwo ją zaburzyć.

Osoby aktywne seksualnie mogą odczuwać pieczenie także z powodu zachorowania na chorobę weneryczną. Szczególnie dotyczy to kobiet, które odczuwają pieczenie podczas stosunku seksualnego. Wśród możliwych chorób są m.in. opryszczka narządów płciowych, chlamydioza, rzeżączka.

Co na pieczenie pochwy?

W celu rozpoczęcia prawidłowego leczenia musimy najpierw upewnić się oczywiście co jest przyczyną męczących nas objawów. Nie warto samemu decydować o metodzie kuracji, bo przez niewłaściwe dobranie możemy sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Z tego powodu powinnyśmy zasięgnąć opinii lekarza.

Jeśli okaże się, że dopadła nas infekcja grzybicza lub bakteryjna to najprawdopodobniej ginekolog przepisze nam tabletki dopochwowe. Są to podłużne globulki, które trzeba wcisnąć głęboko do pochwy. Taka kuracja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu dni. Często równocześnie lekarz każe przyjmować także tabletki doustne, nawet w formie antybiotyków.

Łagodne infekcje można leczyć także za pomocą maści do stosowania miejscowego. Jeśli musimy długo czekać na wizytę u lekarza to możemy wspomóc się bezpiecznymi lekami bez recepty. Należą do nich probiotyki z pałeczkami kwasu mlekowego, wspierające prawidłową florę bakteryjną pochwy. Nie zaszkodzi zastosować także domowych metod np. nasiadówki z szałwi lub kąpieli tymiankowej. W przypadku poważnych infekcji nie wyleczą nas, ale chociaż możemy sobie trochę ulżyć i poczuć się lepiej. Nie zalecana jest za to irygacja pochwy, która zawsze powinna być wykonywana tylko z polecenia lekarza.

Kiedy się udać do lekarza?

Jeśli dolegliwości takie jak pieczenie pochwy czy jej swędzenie nie mijają i trwają kilka dni to nie warto zwlekać z wybraniem się do lekarza ginekologa. Im szybciej zaczniemy leczenie, tym szybciej wyzdrowiejemy i wrócimy do komfortowego życia. Na wizycie lekarz przeprowadzi najpierw wywiad, a później zbada nas fizykalnie. Na pewno wykona też badanie cytologiczne, które pozwoli na dokładne określenie przyczyny pieczenia pochwy. Wynik dostaniemy za ok. 2 tygodnie od wykonania badania i wtedy lekarz będzie mógł zdecydować o metodzie leczenia. Warto pamiętać, że zaniedbane infekcje mogą prowadzić do poważniejszych schorzeń, dlatego wizyta u ginekologa jest niezbędna, aby zapobiec poważniejszym problemom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj