30 tydzień ciąży oznacza, że do końca ciąży pozostało około dziesięciu tygodni. Dziecko jest już prawie ukształtowane, a jeśli odpowiednio się ułoży, przykładając ucho do brzucha przyszłej mamy, możemy nawet usłyszeć szybkie bicie malutkiego serca. Tętno dziecka jest dużo szybsze niż dorosłego i stan ten będzie utrzymywał się jeszcze jakiś czas po porodzie. Dopiero później tempo uderzeń serca zacznie stopniowo się zmniejszać.

Co się dzieje z dzieckiem w 30 tygodniu ciąży?

W 30 tygodniu ciąży dziecko może już ważyć półtora kilograma i mieć trzydzieści dziewięć, a nawet czterdzieści centymetrów długości. Łożysko przyrasta już bardzo wolno, a objętość wód płodowych jest maksymalna, ale wzrost malucha będzie trwał nieprzerwanie, co oznacza, że mieszkaniec brzuszka będzie miał coraz mniej wolnego miejsca. Konsekwencją z jednej strony jest to, że bardzo często zmniejsza się jego ruchliwość, z drugiej, że ruchy nóg i rąk wyraźnie odznaczają się na skórze brzucha. Oba te fakty są zupełnie naturalne i nie stanowią żadnego powodu do niepokoju. Jako sygnał alarmowy trzeba odczytać dopiero gwałtowną zmianę w zachowaniu dziecka. Jeśli przestanie się zupełnie ruszać lub przeciwnie, jego ruchy nagle staną się znacznie silniejsze i bardziej nerwowe, niezwłocznie trzeba skonsultować się z lekarzem lub nawet udać się na izbę przyjęć.

W 30 tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą być odczuwane w innych miejscach niż do tej pory. Wynika to z tego, że w tym okresie dziecko bardzo często ustawia się głową w dół, czyli w takiej pozycji, w jakiej będzie w trakcie porodu. Jeśli jednak malec wciąż jest skierowany głową do góry, absolutnie nie należy się martwić. Bywa że dzieci odwracają się dopiero tuż przed porodem.

Gdyby można było teraz obejrzeć skórę dziecka, zauważylibyśmy gęstą siatkę naczyń krwionośnych, niemal identyczną jak u noworodków. To dlatego, że coraz prężniej pracuje szpik kostny produkujący nowe czerwone krwinki. Praca układu krwionośnego trwa nieustannie, a na tym etapie ciąży łączy się z intensywnym rozwojem układu immunologicznego. Z organizmu matki pobierana jest teraz i przekazywana dziecku duża liczba przeciwciał budujących jego odporność na infekcję. Kolejny, tak duży zastrzyk przeciwciał dziecko otrzyma już po narodzeniu wraz z pierwszym pokarmem od matki, stąd ważne jest, żeby zaraz po porodzie przystawić je do piersi.

W 30 tygodniu zewnętrznych zmian nie ma już wiele. Ciało jest całkiem ukształtowane, są rzęsy i brwi, rosną włosy na głowie i stopniowo przybywa tkanki tłuszczowej. Dobrze wykształcone są narządy rodne, a co szczególnie ciekawe, w jajnikach dziewczynek już teraz znajdują się niedojrzałe komórki jajowe, te same, które za kilkanaście lat będą mogły zostać zapłodnione i staną się zalążkiem kolejnych dzieci.

Większość układów małego organizmu nadal się doskonali ale już w tej chwili, przy przedwczesnych narodzinach, dziecko powinno mieć około dziewięćdziesięciu pięciu procent szans na przeżycie.

Jak zmienia się Twoje ciało w tym tygodniu?

Przyszła mama nie może niestety liczyć, że męczące ją dolegliwości zaczną ustępować. Trzeba się raczej przygotować na ich stopniowe zwiększanie. Wszystkie układy organizmu będą coraz bardziej obciążone, a to musi odbijać się na formie, wyglądzie i samopoczuciu.

Do opuchniętych stóp w 30 tygodniu ciąży mogą dojść dalsze obrzęki, na przykład dłoni. Zatrzymywanie wody w organizmie powoduje sztywność palców, problemy z poruszaniem nadgarstkami, a także konieczność odłożenia na jakiś czas biżuterii, która nagle może okazać się za ciasna. Pamiętajmy jednak, że choć ten stan będzie się utrzymywał (czasem jeszcze podczas połogu), to nie jest to żaden objaw chorobowy.

To samo dotyczy innych objawów, które występowały już wcześniej, a teraz będą się dalej nasilać. Zgaga, wzdęcia, niestrawności i zaparcia, hemoroidy, bóle krzyża, kłopoty z oddychaniem, to tylko część z szerokiej palety przykrości, z którym będzie się trzeba dalej mierzyć. Dieta bogata w owoce i warzywa może pomóc w zminimalizowaniu tych problemów, ale na ich całkowite ustąpienie szansa jest raczej minimalna.

Choć przyszła mama powinna starać się dużo sypiać, w trzydziestym tygodniu ciąży sen często jest trudny. Wynika to ze zmęczenia, z trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji, a także z faktu, że bardzo często pojawiają się szczególnie intensywne sny, w tym koszmary. Tu również nie ma złotej recepty, ale doradzamy dużą ilość krótkich drzemek w czasie dnia.

Jeśli ból pleców promieniuje w kierunku pęcherza, warto przeprowadzić badania w kierunku wykluczenia kamicy moczowej. Nacisk powiększonej macicy na moczowody może sprawić, że zalegający w nich piasek będzie powodował bolesność. Podobnie sprawa wygląda z nerkami i innymi narządami, które dopiero przy takim obciążeniu jakim jest ciąża mogą wykazać ukryte do tej pory nieprawidłowości.

Duży brzuch, to również wyzwanie dla rozciągliwości skóry. Intensywna jej pielęgnacja, a w szczególności regularne nawilżanie pomogą w powstrzymaniu lub choć zminimalizowaniu tworzących się rozstępów.

Powyższy problem może dotyczyć także piersi, które są wyraźnie większe niż przed ciążą. Już w trzydziestym tygodniu ciąży gromadzi się w nich dużo pokarmu, co przekłada się również na ich zwiększoną tkliwość. Przyszła mama powinna też być przygotowana na pojawienie się wycieków siary, czyli pierwszego pokarmu jej dziecka.

30 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

W 30 tygodniu ciąży kobiety często nękane są przez niespodziewane zmiany nastroju i silne, niekontrolowane wybuchy emocji. To stan trudny, ale całkowicie naturalny. Warto być świadomym, a także uświadomić bliskich, że taka sytuacja może mieć miejsce i nie należy na nią nerwowo reagować. Trudno znaleźć tu radę inną niż dużo wyrozumiałości. Na złagodzenie tych objawów może pomóc też skierowanie uwagi i emocji na inne tory, na przykład szykowanie dziecinnego pokoju czy wyprawki lub na jakąś pasję.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że wybierając produkty dla dziecka należy brać pod uwagę dodatkowe aspekty. Chodzi tu o wrażliwość małego organizmu i jego podatność na czynniki zewnętrzne. To nie tylko kwestie tak oczywiste jak bezpieczeństwo, ale też na przykład na materiały z jakich wykonane są na chociażby ubranka. Skóra dziecka prawie przez cały czas będzie miała styczność z tkaniną, więc ta musi być jak najbardziej przyjazna, zapewniać ciepło i jednocześnie umożliwiać swobodne oddychanie. Dlatego najlepsze będą materiały naturalne w rodzaju wełny, jedwabiu, czy bawełny i to te najlepszej jakości. W przypadku dziecka nie ma miejsca na kompromisy, bowiem jego wrażliwość na infekcje, otarcia, czy uczulenia jest zupełnie inna niż u dorosłych. Na szczęście taki dobór materiałów nie musi oznaczać zrujnowania kieszeni. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z ubranek po starszym rodzeństwie, kuzynach, czy dzieciach znajomych, ewentualnie zakupienie wyprawki w sklepach z odzieżą używaną. Być może brzmi to szokująco, ale używane, sprawdzone ubranka są dla dziecka bezpieczniejsze niż te zupełnie nowe, w których mogłyby się znaleźć na przykład jakieś środki chemiczne. W obu przypadkach zalecamy dobrze wyprać każdą rzecz, zanim założy się ją dziecku.

Wracając do trzydziestego tygodnia ciąży należy zaznaczyć, że w większości przypadków jest to idealny moment na trzecie, obowiązkowe badanie USG. Dziecko zostanie dokładnie zmierzone, lekarz sprawdzi, czy prawidłowo przybiera na masie, a na tej podstawie będzie można szacować, jaka będzie jego waga w chwili narodzin. Oprócz tego w ramach badania będzie miała miejsce ponowna ocena prawidłowej budowy płodu.

30 tydzień ciąży, to także czas, kiedy warto ostatecznie ustalić wiele szczegółów związanych z porodem. Przyszła mama, najlepiej razem z partnerem, powinna rozważyć wybór szpitala, lekarza, położnej, zdecydować, czy poród będzie rodzinny, czy też nie. Na tym etapie ciąży wybranie się do szpitala, żeby zobaczyć jakie oferuje warunki i jak wyglądają sale porodowe nie powinno być ponad siły, za to bardzo pomoże przyszłej mamie nie tylko w wyborze, ale również w kwestii oswojenia się z nadchodzącymi wydarzeniami i zmianami.

Czytaj więcej: 31 tydzień ciąży – kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj