Skóra człowieka stanowi zewnętrzną powłokę ciała i jest największym narządem ludzkiego organizmu. Pełni szereg funkcji: ochronną (stanowi barierę przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego), termoregulacyjną, pomaga w utrzymaniu równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, jest narządem czucia, spełnia funkcje immunologiczne wspierając układ odpornościowy, a także pełni funkcje społeczne – jej wygląd ma wpływ na to, jak sami siebie postrzegamy i jak inni oceniają naszą atrakcyjność. Skóra odzwierciedla również stan naszego zdrowia, na skórze widać emocje (np. zaczerwienienie lub bladość z przerażenia) i wiek. Z wiekiem zaś, nasza skóra znacząco się zmienia. Dalej pełni te same funkcje, ale wraz z upływem lat, wygląda inaczej. Nie tylko traci jędrność podlegając procesom starzenia, ale również pojawiają się na niej różne wykwity, znamiona i przebarwienia, takie jak włókniaki.

Czym są włókniaki i dlaczego powstają?

Włókniaki są niegroźnymi guzami nowotworowymi, które zazwyczaj nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Powstają na skutek nadmiernego namnożenia fibroblastów – komórek tkanki łącznej. Czynnikami, które mogą prowadzić do ich pojawienia się są podrażnienia skóry, urazy mechaniczne, zmiany hormonalne (np. w czasie ciąży lub w okresie menopauzy), ukąszenia po owadach, a także przebyte i obecne i przewlekłe stany chorobowe (np. cukrzyca). Mogą być również uwarunkowane genetycznie.

Włókniaki pojawiają się w różnych miejscach na skórze – głównie na szyi, na twarzy (głównie na powiekach), na piersiach, w okolicach pach i pachwin oraz na kończynach. Są rodzajem narośli skórnej o kulistym lub workowatym kształcie, której wielkość może wynosić od 2mm do 1 centymetra, chociaż zdarzają się przypadki, gdy włókniaki osiągają nawet 4-5 centymetrów. W zależności od wyglądu zmiany, jej umiejscowienia i wielkości, w dermatologii wyróżnia się dwa typy: włókniaki miękkie i włókniaki twarde.

Zobacz także: Mięczak zakaźny – wszystko co musisz o nim wiedzieć

Włókniak miękki

Ma postać miękkiego, uszypułowanego guzka (narośli połączonej z ciałem wąską szypułą) o barwie zbliżonej do koloru skóry osoby, u której występuje. Zdarza się też, że są jaśniejsze lub ciemniejsze. Szacuje się, że ponad 20% populacji po ukończeniu 40 roku życia posiada zmiany skórne o takim charakterze. Niektóre źródła podają, że może być to nawet 46%!

Włókniaki miękkie pojawiają się głównie na skórze szyi, powiek, w okolicach pachowych i pachwinowych. Powstają na skutek nagromadzenia tkanki łącznej i tym samym przypominają skórę właściwą, jednak bez włókien nerwowych i z mniejszą liczbą włókien elastycznych. Bardzo często występują w skupisku, a nie tylko jako pojedyncza zmiana.

Włókniak twardy

Jest to zgrubiały, podskórny guzek o średnicy od 1 do 10 mm, który przyjmuje barwę od jasnobrązowej do czerwonobrązowej. Znamienne jest również to, że w przeciwieństwie do włókniaków miękkich, kolor włókniaków twardych zmienia się pod wpływem działania promieni słonecznych i pod wpływem ucisku.

Za główną przyczynę pojawienia się tej zmiany skórnej uważa się mocne, miejscowe podrażnienie naskórka. Często guzki te pojawiają się po ukąszeniu owada lub po problemach związanych z zapaleniem mieszka włosowego. Włókniaki twarde mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej spotyka się je na kończynach.

Usuwanie

Chociaż guzki te nie mają charakteru złośliwego, wiele osób decyduje się na ich usunięcie ze względów estetycznych. Włókniaki warto również usunąć, gdy występują w miejscach, w których są narażone na ciągłe otarcia i urazy np. przez bieliznę.

Włókniaki można usunąć chirurgicznie, jednak należy liczyć się z tym, że po zabiegu może pozostać niewielka blizna. Mniej inwazyjne metody usuwania włókniaków to krioterapia (zamrażanie i niszczenie tkanki włókniaka przy pomocy ciekłego azotu), laseroterapia (usuwanie włókniaka wiązką lasera przy znieczuleniu miejscowym) oraz elektrokoagulacja (bezinwazyjny zabieg, w którym do usunięcia guzka wykorzystuje się łuk elektryczny).

Czytaj również: Tłuszczak – przyczyny, objawy i leczenie

Źródła:

  1. SKÓRA_pacjenci.cdr (medycynapracyportal.pl)
  2. Owczarczyk-Saczonek A, Placek W. Skin tags as a symptom of metabolic disorders. Dermatology Review/Przegląd Dermatologiczny. 2016;103(3):240-245. doi:10.5114/dr.2016.60631.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj