Świerzb jest powszechnie uważany za chorobę ludzi brudnych, często kojarzy się z ludźmi bezdomnymi. Oczywiście brak zachowania zasad podstawowej higieny, życie w złych warunkach jest jedną z przyczyn występowania choroby, niejednokrotnie świerzb bardzo często jest rozpoznawany u ludzi dbających o higienę osobistą i czystość otoczenia. Jest to choroba, o której wstydzimy się mówić. Oczywiście nie jest to powód do dumy, że zaraziliście się świerzbem, ale warto popytać znajomych czy w ich środowisku, otoczeniu nikt nie ma objawów przypominających chorobę. Szybkie dotarcie do źródła pomoże wygasić całe ognisko świerzbu.

Bardzo istotne jest znalezienie chorego dziecka, jeśli podejrzenie zakażenia jest w szkole lub przedszkolu. Rozmowa ta oczywiście będzie bardzo trudna, gdyż rodzice dzieci niechętnie przyznają się do chorób, a szczególnie świerzbu. Chorobę wywołuję Świerzbowiec, jest to pasożyt, zagnieżdżający się na skórze, dając niesamowity świąd(swędzenie), szczególnie w ciepłych miejscach, zakrytych, np. pośladki, plecy. Swędzenie bardzo nasila się po rozgrzaniu ciała w nocy, podczas snu. Na skórze widoczne są drobne czerwone grudki (krostki).Na skutek silnego drapania mogą pokryć się strupkami. Świerzbem praktycznie można zarazić się wszędzie. W pracy, w szkole, na basenie. Źródłem zakażenia jest chory człowiek, rzeczy przez niego używane. Jeżeli zauważymy u siebie objawy, które mogą wskazywać, że mogliśmy się zarazić świerzbem, nie należy się przerażać, tylko iść do lekarza dermatologa.

Leczenie świerzbu polega na stosowaniu maści kupionych na receptę, lub można kupić preparaty bez recepty, które również są skuteczne. Leki te są w postaci olejków, nieśmierdzących, nie tłustych. Leczenie trwa około pięciu dni. O szczegóły proszą spytać lekarza lub farmaceutę. Osoba lecząca się powinna być izolowana, tzn. nie chodzić do pracy, a dziecko nie chodzić do szkoły, czy przedszkola. Bardzo dokładne smarowanie, oraz dokładne wysprzątanie mieszkania, upranie odzieży, jaką nosił chory przed kuracja. Postępowanie daje całkowite wyleczenie z tak nieprzyjemnej choroby. Ważne jest również, aby leczeniu poddali się wszystkie osoby mieszkające z osobą chorą, nawet, gdy nie mają zmian powinny się przeleczyć. Pranie odzieży również dotyczy osób, które nie mają objawów a się smarują. Przeleczenie wszystkich w środowisku chorego daje całkowite wyleczenie. Niestety jedna osoba ze zmianami wystarczy, aby znowu powstało ognisko zakażenia. Dlatego tak bardzo ważny jest szczery wywiad.

Zobacz także: Jak pozbyć się łuszczycy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj