Czasem rodzice sami zaczynają się bać wizyty z dzieckiem u lekarza już na kilka dni wcześniej. Dlaczego? Niektóre dzieci, z różnych przyczyn, panicznie boją się nawet wizyt kontrolnych, przeraża je osoba, która ma im pomóc. Warto dokładnie dowiedzieć się skąd biorą się krzyki, wyrywanie się i temu podobne zachowania i następnym razem uniknąć karcącego spojrzenia pediatry.

Dlaczego dziecko boi się lekarza?

Oczywiście z niemowlętami chodzimy do przychodni niemal jedynie w celu wykonania obowiązkowych szczepień. Jednak są one zbyt małe, aby skojarzyć to miejsce z czymś nieprzyjemnym, a o małym wkłuciu szybko zapominają i najczęściej ich zachowanie w przychodni nie wzbudza żadnych negatywnych emocji.

Początek problemów występuje najczęściej u nieco starszych pociech, gdy ukończą rok, jednak najwięcej przypadków ma miejsce od około 2 roku życia. Zdarzają się oczywiście sytuacje, gdy rodzic nie może zrobić absolutnie nic w tej kwestii i dziecko po prostu będzie panikować i bać się gabinetu lekarskiego. Takie przypadki mają jednak miejsce, gdy maluch styka się z lekarzem bardzo często i zwykle wiąże się to z bólem. Wszelkie poważne i przewlekłe choroby mogą wywołać tego rodzaju reakcję obronną u dzieci.

Jednak zdecydowanie częściej silny lęk przed lekarzem i gabinetem pojawia się u dzieci, które stykały się z nimi przy okazji kilku szczepień oraz w czasie nielicznych wizyt, gdy zachoruje. W takich sytuacjach panikę mogło wywołać niewłaściwe postępowanie i zachowanie rodziców.

Zobacz także: Dziecko u dentysty – pierwsza wizyta

Kłamstwa rodziców

Często mama, chcąc uniknąć długotrwałego płaczu, mówi dziecku, że idą zupełnie gdzie indziej, i nie wspomina o lekarzu, lub np. stwierdza, że nie będzie bolało. Intencje są z pewnością dobre, bo chcemy oszczędzić dziecku dłuższego strachu. Jednak nasza pociecha poczuje się okłamana, bo czeka ją niemiła niespodzianka. Dziecko otrzyma prosty komunikat, że jak najbardziej ma się czego bać w związku z lekarzem i co gorsze, że nie może ufać rodzicowi.

W tym kontekście lepiej wymyślić coś przyjemnego, co dziecko będzie kojarzyć z czasem szczepienia. Możemy ułożyć bajkę, np. że Pani doktor sprawdzi, czy dziecko jest zdrowe, a potem w rączkę delikatnie uszczypnie myszka, żeby miało jeszcze więcej siły.

Strach dziecka a zachowanie rodziców

Zdarza się, że rodzice straszą dzieci słowami w rodzaju, że musi wziąć lekarstwo, bo Pan doktor będzie zły lub że jeśli będzie się tak dalej zachowywać, to lekarz przyjdzie i da duży zastrzyk. Z pewnością w pewnych sytuacjach, gdy rodzicom brak pomysłu na przekonanie dziecka do czegoś i unikniecie jego złego zachowania, takie słowa mogą się sprawdzić.

Jednak później, gdy przyjdzie czas na wizytę u lekarza, nie pomogą zapewnienia, że lekarz to dobra osoba, która będzie pomagać. Dziecko będzie już traktować tego człowieka i całą instytucję, jako wroga, który jest karą za jego złe zachowanie i na pewno czeka je w gabinecie coś niedobrego.

Strach dziecka a nieodpowiedni pediatra

Gdy podejmujemy decyzję o wyborze pediatry dla naszego dziecka, musimy oczywiście stawiać na jego kompetencję i profesjonalizm. Ważne będą opinie innych rodziców i swego rodzaju intuicja, bo przecież malutki człowiek nie powie, co mu dolega. Wielu rodziców jednak zwraca uwagę, że niezwykle istotne jest podejście do dziecka.

Pediatra powinien więc być miły, nie robić uwag, że dziecko się źle zachowuje, nie karcić i koniecznie mieć w biurku zapas naklejek w nagrodę za dobre zachowanie.

Co robić, żeby lekarz nie był karą?

Przede wszystkim, jeśli chcemy, aby dziecko nie chodziło do lekarza przerażone, nie możemy go okłamywać. W sytuacji, gdy zdajemy sobie sprawę, że konieczne będzie szczepienie, mówmy o tym, można w zabawnej formie, jak opisana powyżej lub po prostu i zaznaczajmy, że igła na pewno będzie bardzo cienka, i będzie to trwało małą chwilkę.

Gdy będzie już po wszystkim warto dziecko nagrodzić, nawet jeśli się rozpłakało, bo to nieuniknione, możecie wybrać się wspólnie na lody lub kupić w okolicznym sklepie niewielką zabawkę – upominek. Następnym razem, gdy powiesz, że idziecie tylko sprawdzić gardełko i nie będzie bolało, to dziecko uwierzy, bo będzie wiedziało, że o zastrzyku go uprzedzisz i nie skłamiesz.

Warto również pamiętać, aby w żadnej sytuacji nie straszyć dziecka osobą lekarza. Wybieraj inne kary jak zakaz oglądania bajki czy zarekwirowanie zabawki. Będzie to równie, a może nawet bardziej skuteczne i nie będzie powodowało postrzegania lekarza, jako wroga przez dziecko.

Czytaj również: Dzieci – badania kontrolne – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj