USG jąder jest badaniem całkowicie bezpiecznym, bezbolesnym, a pozwala na wykrycie wielu nieprawidłowości w obszarze jąder i najądrzy. Warto je wykonywać regularnie, ponieważ dzięki niemu można się uchronić przed wieloma chorobami lub poznać przyczyny bólu i dyskomfortu. Dla wielu mężczyzn wizyta u urologa lub jakiekolwiek badania dotyczące narządów rodnych mogą być bardzo krępujące, jednak dla własnego zdrowia naprawdę nie warto ich unikać. Dobrze jest również regularnie wykonywać samodzielną kontrolę jąder, najlepiej robić to raz w miesiącu.

Kiedy zaleca się wykonanie USG jąder?

USG jąder jest jednym z podstawowych badań pozwalających zdiagnozować nieprawidłowości w budowie jąder i najądrzy oraz ich wielkości. Wskazaniem do wykonania USG jąder jest ból moszny oraz sytuacja, w której jest ona powiększona. Badanie w większości przypadków pozwala na wykrycie przyczyny bólu lub powiększenia męskich narządów płciowych. Poza tym, należy wykonać USG, jeżeli stwierdzi się torbiel lub guza w okolicach jądra. Powinno się wykonać to badanie również po wszelkich urazach, w wyniku których jądra mogły zostać uszkodzone. Często USG jąder wykonuje się, jeżeli podczas badania palpacyjnego stwierdzi się, że jądra mają nieprawidłową sprężystość albo występuje wyciek z cewki moczowej niewiadomego pochodzenia. Badanie jest również pomocne, jeżeli u pacjenta stwierdzono brak jądra z powodu jego niezstąpienia. W takiej sytuacji, USG jąder pozwala na określenie przyczyny takiego stanu rzeczy.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania USG jąder?

Tak jak w przypadku większości badań USG, nie stwierdza się przeciwwskazań do wykonania badania. USG jąder nie powinno się jednak przeprowadzać u pacjentów, którzy są wyjątkowo wrażliwi na ból, ponieważ nacisk na jądra może być dla nich zbyt silny. Badanie odradza się również osobom, u których stwierdzone są jakiekolwiek poważne stany zapalne lub otwarte rany. Zaleca się, aby poczekać z badaniem do czasu, kiedy zakażenie albo rany całkowicie się zagoją.

Jak przygotować się do badania USG jąder?

Do badania tego typu nie trzeba się w żaden szczególny sposób przygotowywać. Ważne jest jednak aby umieć odpowiedzieć na pytania lekarza wykonującego badanie. Najczęściej będą one dotyczyć występujących dolegliwości, przebytych chorób oraz schorzeń, na które pacjent obecnie się leczy. Na badanie dobrze jest zabrać ze sobą wyniki poprzednich badań USG, szczególnie jeżeli wykryto wówczas jakieś nieprawidłowości. Ważne jest, żeby podczas badania informować lekarza o wszystkich dolegliwościach, na przykład silnym bólu.

Jak przebiega badanie?

Podczas badania pacjent leży na specjalnym łóżku lekarskim z odsłoniętym kroczem. Następnie lekarz zabezpiecza ubranie mężczyzny przed zabrudzeniem i nakłada na jądra żel umożliwiający wykonanie badania. Po tym, delikatnie przesuwa głowicę ultrasonograficzną po jądrach, aby obejrzeć ich budowę oraz ocenić wielkość. Czasami pacjent jest proszony o wstanie i wówczas wykonywana jest tak zwana próba Valsalvy, która polega na zatrzymaniu powietrza w płucach, przez co wytwarza się tłocznia brzuszna. Głowica USG wysyła ultradźwięki, które ulegają odbiciu na różnych rodzajach tkanek i przez to są widoczne na ekranie ultrasonografu. Podczas badania lekarz ma możliwość zobaczenia jąder i najądrzy na ekranie oraz zrobienia odpowiednich zdjęć. Badanie trwa zaledwie kilka minut i jest całkowicie nieinwazyjne. Po badaniu pacjent może wytrzeć mosznę z nadmiaru żelu pozostałego po badaniu i ubrać się. Jeśli podczas USG zostaną zauważone jakiekolwiek nieprawidłowości, pacjent powinien zostać o tym poinformowany i ewentualnie skierowany na dalsze badania w celu rozpoznania choroby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj