Świerzb to silnie zaraźliwa, choroba zakaźna. I wbrew ogólnemu postrzeganiu nie wynika z brudu. Infekcja przechodzi z człowieka na człowieka, lub w wyniku korzystania z tej samej pościeli bądź ubrań. Pozbycie się świerzbu może być bardzo uciążliwe, gdyż wymaga systematyczności i zaangażowania od wszystkich domowników, również tych najmłodszych. Koniecznością jest stosowanie konwencjonalnych terapii zleconych przez lekarza, jednak po wyrażeniu przez niego zgody można również wesprzeć się domowymi sposobami w walce z tą silnie dokuczliwą, dolegliwością.

Jakie znamy domowe sposoby walki ze świerzbem?

1. Ocet – powinno się nim smarować skórę całego ciała dwa razy na dzień, można również wykonywać okłady w najsilniej zmienionych przez chorobę miejscach. To rozwiązanie sprawdzi się u kilkuletnich i starszych dzieci, gdyż w czasie nakładania na podrażnioną skórę może ona nieco piec.

2. Pasta z kurkumy – mieszamy 10 łyżek kurkumy w proszku, szklankę mąki oraz szklankę mleka i nakładamy na skórę. Powinna na niej pozostać przez około pół godziny, więc nie jest to również metoda dla najmłodszych, tylko raczej nieco starszych dzieci, które mają pewną dozę cierpliwości.

3. Olejek z drzewa herbacianego – nakładaj na chorą skórę i delikatnie wmasowuj przez co najmniej 10 minut. Pomoże zarówno w zwalczeniu stanu zapalnego, jak i pozbyciu się świerzbu.

4. Olejek tamanu – działa antybakteryjnie i przecigrzybiczo dzięki czemu pomaga w zwalczaniu świerzbu. Redukuje swędzenie skóry. Należy wmasowywać go w zmienione przez chorobę obszary skóry.

5. Olejek lawendowy i cynamonowy – to dwa kolejne olejki, które wcierane w zmienioną chorobowo skórę pozwalają na szybsze pozbycie się świerzbu a przede wszystkim na zmniejszenie powodowanych przez niego dolegliwości.

6. Nalewka z ostróżki polnej – 10 gram ziela ostróżki polnej należy zalać połową szklanki wódki i odstawić na tydzień, następnie dwa razy dziennie przemywać zainfekowane przez pasożyta miejsca na skórze.

7. Olej z miodli indyjskiej – to tzw. olej neem. Łagodzi i zmniejsza świąd skóry. Działa silnie przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczno. Smaruje się nim całe ciało i zostawia na 30 minut. Można również wykonywać miejscowe smarowanie najsilniej zmienionych miejsc. Jeśli uda nam się kupić sproszkowane liście neem to warto wymieszać je z małą ilością wody i nakładać papkę na chore miejsca pozostawiając na co najmniej godzinę.

8. Napary ziołowe – przed zastosowaniem ich do picia u dziecka warto skonsultować się z lekarzem. Mowa tu o ziołach działających przeciwzapalnie jak: nagietek, kozłek lekarski, piołun pospolity czy tymianek.

9. Maści przeciwhistaminowe – są dostępne bez recepty, pomogą w złagodzeniu uporczywego świądu, ich stosowanie u dziecka warto skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

10. Tabletki z suchym wyciągiem z pokrzywy – przy nasilonym świądzie mogą przynieść znaczną ulgę, stosowanie i dawkowanie powinno być skonsultowane.

11. Wykonywanie kąpieli lub okładów wodnych z dodatkiem krochmalu lub płatków owsianych pomoże w złagodzeniu dolegliwości świądu również u najmłodszych.

12. Przemywanie miejsc zajętych przez chorobę za pomocą płukanek z orzecha włoskiego lub rdestu ptasiego – to kolejny domowy sposób na złagodzenie świądu jaki towarzyszy świerzbowi u dzieci.

13. Prysznice naprzemienne – raz ciepła a raz zimna woda, zaczynamy od małych różnic temperatur. Warto zakończyć na zimnej i wytrzeć dziecko ręcznikiem, po czym ubrać w lekką, bawełnianą piżamę. Skóra nie będzie rozgrzana ale dziecku będzie ciepło bo poprawi się krążenie. Świąd przestanie tak silnie dokuczać.

14. Konieczne jest regularne pranie lub nawet wygotowywanie wszystkich elementów tekstylnych w domu, aby doprowadzić do zabicia pasożytów, ich larw i jaj.

15. Łazienka i kuchnia powinny być każdego dnia dokładnie umyte z zastosowaniem środków chemicznych – wszystkie przedmioty, z których korzystamy na co dzień muszą być dokładnie czyszczone i dezynfekowane.

Czytaj więcej: Świerzb, czyli uciążliwa choroba powodująca swędzenie nie do zniesienia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj