Kalafior należy w Polsce do grupy warzyw, które na całe szczęście nie tracą nigdy na swojej popularności. Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, warzywo to posiada szereg niesamowitych właściwości leczniczych oraz jest źródłem wielu cennych wartości odżywczych oraz minerałów niezbędnych w codziennej diecie. Znakomicie wpływa na wrzody, dolegliwości ze strony stawów, a nawet na różne rodzaje nowotworów.

Kalafior (łac. Brassica oleracea) należy do odmiany kapusty warzywnej z rodziny kapustowatych oraz zaliczany jest do rośliny jednorocznej. Wzmianki o warzywie tym pochodzą już z 600 roku p.n.e. kiedy to uprawiano go masowo w Azji Mniejszej. W kolejnych latach drogą morską trafił do Włoch, z których w dalszej kolejności wywędrował do reszty Europy, a nawet do Ameryki Północnej. Obecnie uprawia się go w wielu krajach m. in.  w USA, Kanadzie, Włoszech, Francji, Polsce, Indiach czy Chinach. Warto więc poświęcić chwilę i dowiedzieć się coś więcej o tym wspaniałym warzywie.

Skład

Od tysięcy lat ceniony jest nie tylko za jego wyjątkowy smak, ale również za drogocenne wartości odżywcze i zdrowotne. Jego wartość energetyczna jest zdumiewająco niska więc z powodzeniem może być składnikiem diety odchudzającej – 100 gram kalafiora to jedynie 23 kcal. Ta sama ilość zawiera również 1.85 gram białka, 0.45 gram tłuszczu, 4.1 gram węglowodanów i 2.3 gram błonnika. Jeżeli chodzi o witaminy to 100 gram dostarcza 44.3 mg witaminy C, 12 IU witaminy A, 0.07 mg witaminy E, około 14 µg witaminy E, 44 µg kwasu foliowego, 0.173 mg witaminy B6, 0.41 mg niacyny, 0.052 mg ryboflawiny oraz 0.04 mg tiaminy. Kalafior dostarcza również cennych minerałów takich jak wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor czy cynk.

Kalafior na wrzody

Badania prowadzone przez wiele zespołów badawczych z całego świata potwierdziły, że zawarte w kalafiorze izotiocyjany mogą niszczyć i neutralizować Helicobacter pylori – bakterię odpowiedzialną za powstawanie wrzodów. Warto również zapamiętać, że regularne jedzenie kalafiora znakomicie wpływa na inne problemy układu trawiennego. Zaliczyć można do nich zapalenie przełyku czy żołądka, a nawet nowotwór tego ostatniego.

Kalafior na zdrowe stawy

Badania naukowe nad wpływem warzyw z rodziny kapustowatych dowiodły,  że regularne spożywanie rozsądnych ilości kalafiora zmniejsza ryzyko zapadnięcia na tzw. reumatoidalne zapalenie stawów. Jest więc szczególnie ważne, aby kalafior znajdował się w diecie osób w podeszłym wieku – głównie w diecie pań.

Kalafior na nowotwory

Kalafior to bogactwo naturalnych przeciwutleniaczy neutralizujących wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie różnego rodzaju nowotworów. Jak przekonują naukowcy z USA oraz Kanady, zawarty w kalafiorze sulforafan jest sprzymierzeńcem w profilaktyce raka pęcherza oraz prostaty. Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na ten rodzaj nowotworów powinny w swoim codziennym menu zawrzeć warzywa z rodziny kapustowatych – kalafior, brokuły czy kapustę.

Kalafior a cukrzyca

Ze względu na bardzo niski indeks glikemiczny, którym charakteryzuje się kalafior (IG=15) może on znaleźć się w diecie osób zmagających się z cukrzycą.

Przeciwwskazania

Tak jak wszystkie inne warzywa zaliczany do warzyw z rodziny kapustowatych ogranicza wchłanianie jodu z pokarmów. Spożywany w większych ilościach przez osoby z zaburzeniami pracy gruczołu tarczycy mogą odczuwać objawy jej niedoczynności. Warto również pamiętać, że warzywo to może być powodem nieprzyjemnych wzdęć oraz gazów. Kalafior nie jest również najlepszym rozwiązaniem na kolację, ponieważ jest zaliczany do warzyw ciężkostrawnych.

Zobacz także: Jarmuż – właściwości odżywcze i zdrowotne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj