Wiele kobiet omija trening siłowy szerokim łukiem, ponieważ boi się, że będzie mieć duże mięśnie. To nieprawda!. Taki trening doskonale poprawia sylwetkę, nastrój i zdrowie. Wiele pań myśli, że podnoszenie ciężarów powyżej 5 kg sprawi, że będą wyglądać jak mężczyźni. To jednak fizjologicznie niemożliwe, aby kobieta przybrała tyle tkanki mięśniowej, by wyglądała jak kulturysta. Po prostu układ hormonalny na to nie pozwoli. Testosteron, główny hormon odpowiedzialny za rozrost mięśni, jest u mężczyzn nawet 8 razy większy niż u kobiet.  Sprawdź, dlaczego warto ćwiczyć siłowo!

Piękna sylwetka

Trening siłowy może pomóc w wyczarowaniu wymarzonej sylwetki. Będziesz wyglądać pięknie, bez względu na to, co ubierzesz. Nie ma lepszego sposobu na przepiękną sylwetkę niż trening z ciężarkami. Stopniowo mogą być coraz cięższe. Wiele kobiet skupia się tylko na utracie tkanki tłuszczowej, wybierając jedynie cardio. Pomijają zupełnie trening siłowy. Musisz jednak pamiętać, że jeśli chcesz być szczupła i zgrabna, podnoś ciężary co najmniej trzy razy w tygodniu. Wtedy Twoje mięśnie będą miały piękny kształt.

Trening siłowy: urozmaicone zajęcia

Podnoszenie ciężarów może być świetną zabawą. Taki trening jest ciekawszy niż jazda na rowerze stacjonarnym lub bieganie na bieżni. Postaraj się urozmaicić ćwiczenia, aby osiągać założone cele. W przeciwnym razie możesz się szybko znudzić i po jakimś czasie zatrzymasz się na pewnym poziomie. Zmiana planu treningowego pomoże Ci wyeliminować nudę.

Jeśli uważasz, że ćwiczenia siłowe są nudne lub nieciekawe, wybierz kettlebell lub inne niekonwencjonalne rodzaje treningu, np. z piaskiem, oponami, liną lub crossfit. Możesz też znaleźć profesjonalnego trenera, który popracuje nad Twoją techniką i ułoży ciekawy program treningowy. Dobry plan powinien obejmować elementy wzmacniające układ sercowo-naczyniowy, jak i trening oporowy, rozwijający mięśnie.

Większa siła i pewność siebie

Ćwicząc siłowo, stajesz się silniejsza. Może Ci się to przydać również w codziennym życiu. Ta nowo odkryta siła jest jedną z najważniejszych zalet tego rodzaju treningu. Zachęca też do systematyczności. Będziesz lepiej wyglądać. Poprawisz postawę ciała, jednocześnie złagodzisz skutki ciągłego siedzenia przed komputerem i telewizorem. Zaczniesz czuć się lepiej i Twoja pewność siebie zdecydowanie wzrośnie.

Trening siłowy łagodzi stres

Jeśli czujesz się poddenerwowana, sięgnij po hantelki. Koncentrujesz się na jak najlepszym wykonywaniu ćwiczeń, a nie na codziennych problemach. Starasz się wykonać jak największą liczbę powtórzeń w danym zestawie, a nie skupiasz się na kłopotach.

Samoświadomość jest również ważnym czynnikiem w łagodzeniu stresu. Większa siła, którą osiągniesz dzięki treningowi siłowemu, wpłynie też na inne aspekty Twojego życia. Lepiej czujesz się psychicznie i emocjonalnie. Zaczynasz opracowywać skuteczne strategie radzenia sobie ze stresem. Wyznaczasz  realne cele, angażujesz się w ich osiągnięcie i przestrzegasz dyscypliny.

Na koniec warto pamiętać, że podczas treningu wytwarzane są endorfiny w mózgu. Poprawiają nastrój i sprawiają, że czujesz euforię po intensywnych ćwiczeniach. Jak widzisz, podnoszenie ciężarów jest skutecznym sposobem na stres.

ćwiczenia siłowe
Unsplash.com

Postaw na trening siłowy!

Z takiego treningu możesz wynieść jeszcze więcej korzyści niż mężczyźni. Pamiętaj, że kobiety są bardziej podatne na osteoporozę niż panowie. Jeśli będziesz ćwiczyć z ciężarami co najmniej dwa razy w tygodniu, znacznie zmniejszysz ryzyko osteoporozy. Zwiększysz gęstość kości, dlatego staną się mocniejsze i zdrowsze.

Zwiększasz też wrażliwość na insulinę. Twój organizm może lepiej kontrolować poziom cukru we krwi. Przy okazji zmniejszasz też ryzyko cukrzycy typu II. Zwiększasz siłę i masę mięśniową, które z wiekiem maleją. Ćwicząc z hantlami,  będziesz wyglądać młodziej i dłużej żyć.

Dodatkowo spalasz więcej kalorii, nawet gdy w danym momencie nie trenujesz. Jeśli regularnie ćwiczysz, zmniejszasz ilość węglowodanów w postaci glikogenu w mięśniach. Dzięki temu możesz zjeść większą ilość węglowodanów, bez zamartwiania się o dodatkowe kilogramy. Nie musisz być na rygorystycznej diecie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj