Jak zapobiegać skurczom łydek – to pytanie każdego sportowca. Skurcze łydek często pojawiają się w nocy. Potrafią być na tyle bolesne, że wybudzają ze snu. Trwają zazwyczaj od kilku sekund do kilku minut. Można to określić, jako stan, w którym mięsień wymyka się z pod naszej kontroli i obkurcza niejako samoistnie, towarzyszu temu ogromny ból. Mięsień łydki staje się niebywale twardy i pozostaje tak napięty przez kilkanaście sekund. Skurcze łydek mogą na chwilę ustąpić, po czym pojawiają się w tym samym lub innym miejscu. Najczęściej są następstwem zaburzeń elektrolitowych, czyli niedoboru potasu, wapnia i magnezu.

Jak dochodzi do powstania skurczu?

Są skutkiem zmiany długości i napięcia włókien mięśniowych łydek. Z powodu zaciśnięcia się włókien mięsień staje się twardy, co objawia się skurczem.

Jeśli wystąpi skurcz łydek, należy go rozciągnąć i rozmasować. Po ustąpieniu skurczu, zwłaszcza, gdy był silny i nawracający, może występować uczucie napięcia, można je złagodzić maścią przeciwbólową.

Dolegliwość ta najczęściej występuje u kobiet w ciąży i sportowców, również wśród osób nadużywających kofeiny i osób, u których występują niedobory soli mineralnych i witamin.

Jak zapobiegać skurczom łydek – właściwa dieta

Żeby zapobiegać skurczą łydek, należy zapewnić organizmowi odpowiednią ilość nawodnienia, soli mineralnych i witamin. Czyli zadbać o odpowiednią dietę, bogatą w takie pierwiastki jak potas, magnez i wapń. Produkty, które, są szczególnie bogate w magnez to: czekolada, kakao, żółty ser, migdały, orzechy, chleb razowy, kasza gryczana. Duże ilości potasu występują w: pomidorach, bananach, roślinach strączkowych, burakach, ziemniakach, suszonych owocach, sokach owocowych, winogronach. Wapnia dostarczą nam takie produkty jak: mleka, sery, kefiry, jogurty, ryby, orzechy, warzywa zielone.

Osoby, które uprawiają sport, cierpiące na skurcze, powinny podczas ćwiczeń wysiłek fizyczny zwiększać stopniowo. Często skurcze występują u osób przystępujących do ćwiczeń, bez odpowiedniej rozgrzewki. Skurcze są częstą reakcją na nadmierny jednorazowy wysiłek. Należy pamiętać o uzupełnianiu płynów i niedoboru elektrolitów.

Skurcze łydek w ciąży

Kobiety w ciąży, osoby będące pod wpływem silnego stresu, nadużywające kawy, powinny dodatkowo zażywać gotowe preparaty zawierające potas i magnez.

Picie dużej ilości kawy i napoi typu coca cola wypłukuje z organizmu magnez. Osoby, które stosują niepełnowartościowe diety odchudzające, spożywające nadmierne ilości alkoholu muszą być przygotowane na pojawienie się u nich skurczy mięśni. W tym przypadku należy ograniczyć spożywanie szkodliwych substancji. Rozpocząć prawidłowe odżywianie, przyjmować dodatkowo witaminy i preparaty zawierające magnez i potas.

Zobacz także: Jak wziąć udział w maratonie? Praktyczny poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj