Sytuacja, w której mamy trudności w nawiązaniu oraz utrzymaniu rozmowy jest częstym problemem wielu ludzi. Zdarza się, że chcemy nawiązać relację z inną osobą lub też będąc na przyjęciu przyłączyć się do grupy, prowadzącej właśnie rozmowę. Okazuje się, że problem z zachowaniem się w takiej sytuacji ma coraz więcej osób, a wynika on po prostu z faktu, że tak naprawdę nikt nie uczy nas jak być otwartą i śmiałą jednostką.

Jak rozpocząć rozmowę?

Rozpoczęcie konwersacji bywa trudnym procesem. Czasem nie potrafimy nawiązać wystarczającej relacji, by rozmowa się “kleiła”, innym z kolei razem mamy problem z utrzymaniem ciągłości konwersacji. Są również sytuacje, w których po prostu nie mamy, o czym rozmawiać lub nie potrafimy zacząć jakiegoś tematu, który prowadziłby do rozwoju dialogu. Jeszcze inną przyczyną problemów w nawiązywaniu rozmowy może być brak pewności siebie, nieśmiałość lub niska samoocena. Poniżej przedstawiamy klika rad ułatwiających rozpoczęcie rozmowy.

Pewność siebie

Zdecydowanie, jeśli należymy do bardziej nieśmiałych osób, rozpoczęcie z kimś rozmowy może być dla nas nie tylko krępujące, ale i wręcz odstraszające. Samo podejście do drugiego człowieka potrafi być wyzwaniem, nie mówiąc o rozpoczęciu dialogu, a następnie podtrzymaniu go. Jeśli należymy do tej grupy osób ważne jest byśmy podjęli się działań, które mogą nas trenować w radzeniu sobie ze stresem, wynikającym z sytuacji społecznych.

Oznacza to, iż powinniśmy możliwie maksymalnie angażować się w sytuacje, które normalnie generują u nas stres. Ważne przy tym jest, by nie przeciążały nas one za bardzo. Inaczej mówiąc, jeśli masz problem z rozpoczęciem rozmowy z obcą osobą, postaraj się znaleźć w okolicznościach, gdy to poznajesz kogoś, ale masz towarzystwo znajomego, który będzie mógł Cię wspierać w całej sytuacji. Poprzeczkę należy podnosić powoli, gdyż nie staniesz się od razu duszą towarzystwa.

Trening czyni mistrzem

Trening powinien być możliwie jak najregularniejszym, gdyż pozwoli to na powstawanie u nas nawyków, które z czasem zamienią się w normę naszych zachowań. Spróbuj więc od krótkich, niezobowiązujących sytuacji, na przykład spróbować skomentować coś do sprzedawcy, w trakcie robienia zakupów lub zadać jakieś pytanie taksówkarzowi w trakcie jazdy. Takie małe scenki pozwolą nam nabrać pewności siebie i następnym razem lęk przed otworzeniem ust, będzie mniejszy.

Podstawową zasadą nabierania pewności siebie jest praktyka. Wymagać ona będzie od nas natomiast ryzykowania w sytuacjach społecznych. Powinniśmy jak najmniej myśleć o lęku, gdyż ten tylko będzie nas paraliżował. Pamiętać trzeba, że każdy z nas zalicza porażki, ale w ogóle nie spróbowanie podjęcia się działania, może tylko owocować utraconą szansą. Powinniśmy więc starać się nie myśleć o ewentualnych konsekwencjach i jeśli chcemy nawiązać rozmowę, po prostu spróbować, reszta zadziwiająco przyjdzie sama.

Rozmowa na ciekawe tematy

Jeśli chodzi o tematy, które ułatwią nam nawiązanie konwersacji to niestety nie ma standardowego poradnika wyjaśniającego te kwestie. Łatwiej jest natomiast powiedzieć, czego nie powinniśmy używać, jako tematu do rozpoczęcia rozmowy. Pogoda, standardowe “co tam słychać” czy też “jak tam leci”, to tematy, które mogą tylko utrudnić dalszą rozmowę. Nie prowadzą one do żadnego konkretnego celu i tak naprawdę mogą w pełni zostać wyczerpane jednym zdaniem “wszystko ok”.

Warto jest, więc pamiętać, że najlepszą sytuacją do rozpoczęcia rozmowy jest wciągnięcie kogoś w dialog, czyli pozwolenie drugiej osobie na przedstawienie swojego stanowiska oraz kontynuowania rozmowy. Uruchomienie dyskusji jest najlepszym sposobem nie tylko na rozpoczęcie rozmowy, ale i na podtrzymanie jej. Ważne jest by przyszło nam to naturalnie, co oznacza, że nie może to być wymuszone. Dobrze jest więc nawiązać do sytuacji, w jakiej znajduje się druga osoba lub zdarzenia, w którym właśnie bierzecie udział.

Zobacz także: Jak zagadać do dziewczyny? Praktyczny poradnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj